ananasın faydaları ve besin değerleri

Ananasın Faydaları ve Besin Değerlerine Diyetisyen Bakışı


Ananas lezzetli ve sağlıklı tropikal bir meyvedir. İlk Avrupalı ​​kaşifler ananası bir çam kozalağına benzettikleri için ismini çam (pine) elması (apple) koymuşlardır. Bu popüler meyvede pek çok antioksidanın yanı sıra iltihap ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan enzimler bulunur. Ananasın faydaları nelerdir sorusuna verilebilecek ilk yanıtlardan biri ananasın içerdiği bileşiklerin sindirimi kolaylaştırdığı, bağışıklığı artırdığı ve ameliyat sonrası yara iyileşmesini hızlandırdığıdır. Şimdi bu yararlara ve ananasın besin ögelerine daha yakından bakalım.

Ananasın Besin değerleri

Ananas, kalorisi düşük bir meyve olmasına karşın pek çok besin maddesi içermektedir.

Orta boy (750 gram) bir ananasın kalorisi ortalama 400 kcal civarındadır.

Diğer makro besin ögeleri dağılımı şu şekildedir:

  • Karbonhidrat: 90 gr
  • Yağ: 1 gram
  • Protein: 5 gram

Ananas az miktarda A ve K vitaminlerinin yanı sıra fosfor, çinko ve kalsiyum da içerir. Ananas özellikle C vitamini ve manganez açısından zengin olup, önerilen günlük değerin büyük kısmını karşılar. C vitamini büyüme ve gelişme için gereklidir. Bağışıklık sisteminin sağlıklı olmasını ve yiyeceklerden alınan demirin emilmesine yardımcı olur. Manganez ise büyümeye yardımcı olan, sağlıklı bir metabolizmanın devamlılığını sağlayan ve antioksidan özelliklere sahip doğal bir mineraldir. 1 adet ananasta ortalama 12 gr posa bulunur. Posanın sağlık üzerine bir çok olumlu etkisi bulunmaktadır.

ananas meyvesi tropikal

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasın yararları şu şekilde sıralanabilir;

Hastalıklarla savaşan antioksidanlar içerir

Ananas sadece besin değerleri bakımından zengin değildir, aynı zamanda bol miktarda sağlıklı antioksidan da içerir. Ananasın faydaları nelerdir diye düşünenler, ananasın oksidatif stresi azaltmaya yardımcı moleküller içerdiğini pek bilmeyebilirler. Antioksidanlardaki moleküller, vücutta çok fazla serbest radikalin bulunması durumu olan oksidatif stresle aktif olarak savaşırlar. Serbest radikaller, müdahale edilmediği takdirde vücuttaki hücreler ile etkileşerek kronik iltihaplanmalara,  bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve kalp hastalığı, diyabet ya da kanser türleri gibi pek çok hasara neden olabilirler. Ananasta özellikle flavonoidler ve fenolik asitler olarak bilinen antioksidanlar bol miktarda bulunur.

Ananastaki enzimler sindirimi kolaylaştırır

Ananasta bol miktarda bromelain isimli sindirim enzimleri vardır. Bu enzimler proteinleri ve protein moleküllerini amino asitler ve küçük peptitler gibi yapı taşlarına ayırırlar. Protein molekülleri parçalandığında, ince bağırsakta çok daha kolay emilirler. Böylece pankreasın yeterli sindirim enzimi yapamamasından kaynaklanan pankreas yetmezliği önlenebilir. Yapılan bir çalışmada pankreas yetmezliği olan katılımcılardan bir kısmına bromelain içeren sindirim enzimi takviyesi verilmiş, bir kısmına ise bromelain içermeyen sindirim enzimi takviyesi verilmiş. Katılımcılardan bromelain enzimi alan grubun daha iyi sindirim yaptığı görülmüştür.

Kanser riskini azaltmaya yardımcı olur

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize edilen kronik bir hastalıktır. Kanserin gelişimi genellikle oksidatif stres ve kronik inflamasyon ile bağlantılıdır. Birçok çalışma, ananas ve ananasa benzer gıdaların kansere yakalanma olasılığını düşürdüğünü göstermiştir. Bunun en büyük sebebi ananasın oksidatif stresi minimuma indirmesi ve inflamasyonu azaltabilmesidir. Anti kanser enzimlerden biri olan bromelain bağışıklık sistemini uyararak kanserli hücreleri yok eden beyaz kan hücrelerinin artışını sağlamaktadır.

ananasın yararları nelerdir

Enflamasyonu önleyebilir

Ananas yüzyıllardır geleneksel tıbbın bir parçası olmuştur. Yapılan çalışmalarda ananas yiyen çocukların hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riskinin daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca en çok ananas yiyen çocukların, diğer gruplara göre dört kat daha fazla beyaz kan hücresine (granülosit) sahip olduğu görüldü.

Ananas bağışıklık sistemini artırabilecek anti inflamatuar özelliklere de sahiptir. Ananasın yararları arasında artrit belirtilerini hafifletmesi vardır. Birçok artrit tipi vardır, ancak bunların çoğu eklemlerde iltihaplanma sonucu oluşur. Ananasın içeriğindeki anti inflamatuar bileşikler, artritli hastaların ağrılarının hafiflemesini sağlar.

Osteoartritli hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada, bromelain içeren sindirim enzimi takviyesi almanın, diklofenak gibi yaygın artrit ilaçları kadar etkili bir şekilde ağrının giderilmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Bromelain, artrit semptomlarını hafifletme yeteneğine sahiptir.

Ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırır

Ananas yemek, ameliyattan sonra yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca egzersiz sonrası oluşan yorgunluğun giderilmesini sağlar. Bu durum büyük ölçüde içindeki enzimlerin anti inflamatuar özelliklerine bağlıdır. Pek çok çalışmada ameliyat sonrası sıkça görülen iltihap, şişlik, çürük ve ağrının ananas tüketimi sayesinde azaldığı görülmüştür.

Yorucu egzersizler kas dokusuna zarar verebilir ve çevre dokularda inflamasyona yol açabilir. Etkilenen kaslar zayıflar ve ağrımaya başlar. Ananasta bulunan proteazlar, hasarlı kas dokusunun etrafındaki inflamasyonu azaltarak, yorucu egzersizden kaynaklanan hasarın iyileşmesini hızlandırır.

Diyet yapanlar için iyi bir ara alternatifidir

Ananas oldukça lezzetli ve tatlı bir meyvedir. İçerdiği bol lif sayesinde kilo kontrolüne yardımcı olur. Taze olarak, konserve halinde ya da dondurulmuş bir şekilde satılabilir. Ananas salatalara, meyveli içeceklere ya da Türk yemek kültürüne çok uymasa da etli yemeklere eklenebilir. Ananas lezzetli,  besleyici bir meyvedir. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde kilo vermek isteyenler için ideal ara öğündür. Düzenli olarak tüketilen ananasın ideal kiloyu korumaya yardımcı olduğu birkaç çalışmada ortaya konmuştur. Ancak tek başına bir meyvenin size kilo verdirmeyeceğini unutmayın. Sadece uygulayacağınız zayıflama programına bir destek olarak düşünebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10067-004-0902-y

http://iv.iiarjournals.org/content/19/2/417.short

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1541-4337.12263

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/

https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2019/2

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B978085709090450010X

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Sucuk: Besin Değerleri - Olası Zarar ve Yararları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın