emziren anne

Anne sütü içeriği


Anne sütü içeriği bir çok bilimsel araştırmaya konu olan zengin bir bileşimdir. Anne sütü yenidoğanda büyüme ve gelişme için tüm besin ögelerini sahiptir.  Sindirimi kolay doğal bir besin olan anne sütü ilk 6 ay bebeğin beslenmesi için idealdir Anne sütü, anne ile bebek arasında bağ kurulmasına yardımcı olur.Bu açıdan psikolojik yönden anneye ve bebeğe fayda sağlar. Bebeğin sağlıklı şekilde büyüme ve gelişimi gösterebilmesi ve bağışıklık kazanabilmesi için anne sütü elzemdir. Bebeklerin vücudunda anne sütünün kullanım oranı %100 dür. Yani bebeğe verilen anne sütünün tamamı dokuların yapımı ve gelişimi için kullanılmaktadır.  Anne sütü içeriği benzersiz bir örüntüye sahiptir. İçinde protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve diğer bağışıklık sistemi ögeleri yüksek miktarda bulunur.

Bu yazıda anne sütü içeriği hakkında bilgiler verip,  içerisinde ki besin değerlerini somutlaştırmak adına inek sütü ile karşılaştırmakar yapacağız.anne sütünün içinde neler var

Anne sütünde bulunan proteinler

Anne sütünün içerisindeki protein miktarı inek sütüne kıyasla daha düşük seviyededir. Bununla beraber kalitesi çok daha yüksektir. Anne sütünün içeriğindeki protein dünyanın en kaliteli proteini olarak tanımlanmaktadır. Anne sütünüden sonra 2. sırada yumurta yer almaktadır.

Anne sütü, bebeği enfeksiyonlardan koruyan IgA, laktoferrin, lizozim gibi koruyucu proteinlerden zengindir. Bu proteinler bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük önem arzetmektedir.

-Anne sütünde bulunmayan, alerjik reaksiyonlara neden olabilen b-laktoglobulin ise inek sütünde bulunmaktadır.

Karbonhidratlar

Anne sütü içeriği karbonhidrat açısından zengindir. Temel karbohidratı ise laktoz yani süt şekeridir. Anne sütündeki laktoz inek sütüne göre daha yüksek seviyededir. Bu da anne sütünün besleyiciliğini arttıran bir başka unsur olarak kabul edilebilir.

-Anne sütündeki laktoz kolon pH’nın asidik olmasını sağlar; antimikrobiyal etki gösterir ve kalsiyum emilimini olumlu yönde etkilemektedir.

Yağlar

Anne sütünün enerji yoğunluğu 67 kkal/100 ml olup, bunun %50’si yağlardan sağlanır.

Bileşimindeki uzun zincirli poliansature yağ asitleri (LCPUFA) inek sütünden daha iyi emilmektedir bu yağ asitleri zihinsel ve görme işlevlerinin gelişiminde önemli yer tutmaktadır.

Vitaminler ve mineraller

Anne sütü vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. Bu sebeple ilk 6 ay ek bir besine ihtiyaç duymadan bebeğe rahatlıkla verilebilir. Anne sütü içeriğinde K ve D vitaminleri hariç, yağda ve suda eriyen vitaminler bebek için yeterli düzeyde bulunmaktadır. K ve D vitaminleri ise doktor önerisiyle takviye olarak bebeklere verilebilir.

Mineraller

Anne sütü mineral içeriği bakımından da oldukça yeterlidir. Anne sütünün kalsiyum içeriği, inek sütüne oranla düşük rağmen emilimi daha yüksektir. Bu özelliği ile anne sütü kemik oluşumu için uygundur. Ayrıca anne sütünde demir içeriği de bebeğin ilk 6 ay beslenmesi için yeterlidir ve emilimi inek sütüne göre fazladır.

Antienflumatuar Faktörler

Anne sütünde bulunan interlökinler, immünoglobülünler gibi antimikrobiyal faktörler mikroorganizmalarla gelişen enfeksiyonları önler. Anne sütü bu özelliği  ile bebeği solunum yolları hastalıkları, beyin zarı iltihabı (menenjit), septisemi (bakteriyemi), bağırsak enfeksiyonların korumaktadır.

sağlıklı mutlu bebek

Anne sütü içeriği en zengin besindir.

Görüldüğü üzere anne sütü içeriği bütün besin ögeleri yönünden zengin olup bebek için en uygun besin olarak kabul edilmektedir. Bileşimi inek sütünden çok daha zengin olan anne sütünün önemi iyi kavramalı ve bebeğinizi 2 yaşına kadar her gün düzenli şekilde emzirmelisiniz.

2 Yanıt

  1. Avatar
    Merve Bolan
  2. Avatar
    Meryem

Bir cevap yazın