b12 vitamini görevleri nelerdir

Görevleri Saymakla Bitmeyen Vitamin: B12 Vitamini


B12 vitamini diğer vitaminler içinde metalik bir element (kobalt) içeren tek vitamindir. Bu nedenle, genellikle kobalamin olarak adlandırılır. 4 çeşit B12 vitamini vardır. Bunlar: siyanocobalamin, hidroksokobalamin, adenosylcobalamin ve methylcobalamin olarak isimlendirilirler. Siyanocobalamin gıdalarda eser miktarda bulunur, hidroksokobalamin ise doğal olarak oluşan B12 vitamini formudur ve yaygın olarak hayvan kaynaklı gıdalarda bulunur. Diğer doğal formlar metilcobalamin ve adenosylcobalamin son yıllarda takviye olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yazımızda B12 nedir ve B12 vitamini görevleri nelerdir gibi bir çok soruya yanıt arayacağız.

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

B12 vitamini görevleri beyin fonksiyonlarının gelişiminde önemli bir yer tutar. Diğer tüm B vitaminleri gibi, B12 vitamini de bir koenzim gibi davranır. Yeterli miktarda B12 alınması, nörolojik fonksiyonların ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminin korunmasına yardımcı olur.

Protein ve yağın enerjiye dönüştürülmesi için B12 vitamini gereklidir. Ayrıca hücre bölünmesi ve DNA sentezi için de vücuttaki B12 seviyeleri önemlidir.

B12 vitamini yalnızca hayvansal gıdalarda bulunur. (Bknz: B12 Vitamini İçeren BesinlerEt, süt, süt ürünleri ve ton balığı, istiridye ve ahtapot gibi deniz ürünleri zengin B12 kaynaklarıdır. Günde 1000 mcg B12 alan kişilerin felç riskinin azaldığı ve bilişsel fonksiyonlarının arttığı bilinmektedir. Buna ek olarak hidroksokobalamin enjeksiyonlarının, genellikle sodyum tiyosülfat ile kombinasyon halinde siyanür zehirlenmesini tedavi etmek için kullanıldığı bilinmektedir.

B12 vitamini kaynakları nelerdir

B12 vitamini ne işe yarar sorularına verilebilecek başka bir yanıt da cilt sağlığını etkilemesidir. Siyanür zehirlenmelerinin detoksifikasyonunda B12 vitamini kullanılabilir. Vitamin siyanüre bağlanarak siyanürün idrara karışmasına yardımcı olabilir. Özellikle sigara dumanı nedeniyle maruz kalınan siyanür, B12 takviyesiyle bertaraf edilebilir.

Bir koenzim işlevi gören B12 vitamininin görevleri arasında bir çok metabolik olaylarda rol almak da vardır. Eritrositlerin yapımında görev alarak anemi gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlar.

Şimdi bu görevler daha yakından inceleyelim:

B12 Vitamini Görevleri

Analjeziktir: B12 vitamininin bir şekli olan metikokobalamin, parestezi, yanma ağrıları ve spontan ağrı gibi bacaklardaki klinik semptomları azaltır. Ayrıca metokokobalamin tedavisi, nevralji, diyabetik nöropati ve bel ağrısını azaltır.

Beyin için önemlidir: Kobalamin, beyin gelişimi ve duygudurum bozukluklarının yanı sıra Alzheimer ve yaşlılarda vasküler demans bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur..

B12 vitamini beynin gelişiminde önemli bir rol oynar. Bazı kalıtsal hastalıkların B12 vitamini sentezini engellediği bilinmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar B12 vitamininin beynin gelişimi ve işleyişi için hayati derecede önemli olduğunu göstermektedir. B12 vitamininin yokluğunda beynin gelişmesi yavaşlar ve bilişsel yetenekler daha az gelişir. Bu da çeşitli bozuklukların ortaya çıkmasına neden olur.

Uykuyu düzenler: B12 vitamini takviyeleri uyku ritim bozukluklarını iyileştirir. Kobalamin ayrıca düşük melatonin düzeyine bağlı olarak gözdeki ışık duyarlılığını arttırabilir. Sabahları yorgun uyananlar ve geceleri uyumakta zorlananlar B12 vitamini alarak bu sorunlarından kurtulabilirler.

depresyon ve şişmanlık

Depresyonunu azaltır: B12 vitamini ile çeşitli ruhsal bozukluklar arasında belirgin bir bağ vardır. Bu tür hastalıklar, kandaki B12 seviyeleri çok fazla düştüğünde ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, küçük bir B12 vitamini eksikliğinin bile akıl hastalığına yol açtığı görülmektedir.

Sinir Sistemini Korur. B12 vitamini görevleri arasında sinir sistemini korumak da vardır. B12 vitamini, sinirler için koruyucu bir örtü görevi gören miyelin kılıfın oluşumuna yardımcı olur. Bu koruyucu tabaka, multipl skleroz gibi bazı hastalıklar nedeniyle bozulabilir ve yok olabilir.  Sonuç olarak sinir hücreleri olan nöronlar sinyallerini düzgün bir şekilde iletemez.

DNA üretimi, kardiyovasküler destek ve enerji metabolizmasına yardımcı olmak B12 vitamini görevleri arasındadır.

Eksikliğe Dikkat

Yeterli B12 düzeyi genel sağlığın korunması için önemli bir unsurdur. B12 eksikliği anemi ve hematopoez gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Hücre bölünmesi süreci başarısız olursa, vücutta çok sayıda hastalık oluabilir. DNA sentezinin bozulması, sağlığı birçok yönden etkileyebilir. Bozulmamış bir nörotransmiter oluşumu depresyona veya psikoza neden olabilir. Bunun yanı sıra Parkinson hastalığı, multipl skleroz veya diğer ciddi hastalıkların semptomları yaşanabilir. Ayrıca bilişsel bozukluklar ve bunama görülebilir.

Vegan ya da vejeteryan beslenen çocukların B12 eksikliği yaşamaları nedeniyle akranlarına göre zihinsel gelişim açısından zayıf kaldıkları gözlemlenmiştir. Bu çocukların beyin kütleleri daha küçüktür, buna karşın yeterli B12 almaları sağlandığında zihinsel gelişimleri tedavi edilebilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Suda Çözünen Vitaminler: Görevleri ve Eksiklikleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın