bebekler nasıl beslenmeli öneriler

Bebekler Nasıl Beslenmeli | Bebeklerde Beslenme Tüyoları


Bebekler için büyümenin en hızlı ve verimli olduğu dönem 0-2 yaş aralığıdır. Bu zaman zarfında bebeğin gelişimi ve sağlık durumu aldığı besinlerle direk olarak ilişkilidir. Her anne bu dönemde bebeğinin en iyi şekilde beslenmesi ve gelişmesi için maksimum emek harcamaktadır. Bu çoğu zaman anne için büyük bir endişe arz etmektedir.  Bu yazımızda diyetisyen gözüyle bebekler nasıl beslenmeli sorusuna cevap arayacağız.

Bebekler nasıl beslenmeli ne kadar biliyoruz?

Bebekler normal bireylerden farklı olarak aldıkları besinleri büyüme ve gelişmeleri için yoğun olarak kullanmaktadırlar. Hamilelik döneminde olduğu gibi doğumdan itibaren her zaman aralığında vücutlarının gelişimine uygun şekilde besin alımı sağlanmak zorundadır. Bebekler nasıl beslenmeli sorusu bir çok annenin araştırma içinde olduğu önemli bir konudur. Dışarıdan bakıldığında çok basit gibi görünen bebek beslenmesi aslında kompleks bir sıranın takip edilmesini gerektiren aşamaları içinde bulundurmaktadır.  Hem bebeğin ihtiyacı olan hem de vücudunun yapısına uygun besini doğru zamanda beslenmeye eklemek gerekmektedir.  Eğer bu şekilde bir düzen sağlamazsak bebeğin gelişimini ve büyümesini  etkilediğimiz gibi başta sindirim sistemi olmak üzere sağlığı üzerinde de olumsuz etkilere neden olabiliriz. Sindirimini gerçekleştiremeyeceği besinleri zamanından önce verebilir yada vermemiz gereken bir besin için geç kalabiliriz. Bu durumu yaşamamak ve bebeğimize yaşatmamak için en doğru yolu tercih etmeliyiz.

bebek anne hata ve yanlışlar

Annelerin Yanlış Tutumları

Sevgili annelerimiz elbetteki bebekleriniz için en iyisini ve sağlıklı olanını istiyorsunuz. Bebekler nasıl beslenmeli konusunda sürekli araştırma içindesiniz. Bunu yaparken kaygılanmanız ve içgüdüsel eylemler gerçekleştirmeniz normal ancak çevrenizdeki herkesin bebeğiniz ve sizinle ilgili yorum, öneri, istek ve bilgilerini bir kenara bırakın. Bu kapsamda doğru bildiğiniz yanlışlarımızın bazılarını bir gözden geçirelim.

 • Yenidoğan bebeğimize anne sütü haricinde başka besin ve ya sıvılar vermek (soda,hurma gibi) yapılan en büyük hatadır. Gelişimi tamamlanmamış bir sindirim sistemine iyi gelecek tek ve eşsiz besin anne sütüdür. İlk gelen sütünüzü(ağız sütü-kolostrum) mutlaka bebeğinizle paylaşın.
 • İlk 4-6 ay sadece anne sütü. Bu zaman süresinde bebeğinizin doymamasından endişe etmeyin. İhtiyacı olan tüm enerji besin öğeleri ve duygusal, psikolojik her şey sütünüzde bulunmaktadır.
 • Sütün eksik kaldığı yerlerde bebek nasıl beslenmeli sorusu sürekli sorulmaktadır. İnek sütü kullanmak bebeğinizin hem gaz sancılarını tetikleyecek hem de sindirim sistemini sıkıntıya sokacaktır.( meyve suyu da bu gruba dahildir.). Bu konu ayrıca bknz anne sütü alamayan bebeklerde beslenme
 • Bir diğeri her seyin tadını bilsin düşüncemizdir. Haklı olabilirsiniz ama tattırmak istediğiniz besini doğru zamanda vermeniz gerektiğini unutmayın.
 • Sarılıktan korumak ve ya tedavisi için farklı besin ve yollara başvurmak yapılan yanlışların en önemlilerindendir. Asıl yapmanız gerekense doğduğu andan itibaren bebeğinizi sık aralıklarla emzirmenizdir.
 • Doğru emzirme pozisyonları nı en iyi şekilde bilmelisiniz. Emzirmenin sıklığı kadar emzirme pozisyonu da önemlidir.
 • Ek besinlere 6. Aydan önce başlanmamalıdır. Bebeğin çiğneme refleksi 4. Aydan itibaren gelişmektedir.
 • Bebeğinizin kilosuyla sağlık durumunu birbirine bağlamanız doğru değildir. Kilo sağlıklılık belirleyicisi olarak kabul edilemez. Uygun şekilde besleniyor ve bebeğinizi besliyorsanız bebeğiniz zayıf olduğu için endişelenmemelisiniz.

mama yiyen bebek

Bebeklerde sağlıklı beslenme önerileri

 • İlk besin ilk 6 ay sadece anne sütü olmalıdır. Anne sütü yeterli ise su dahi verilmemesi önerilir. Anne sütü içeriği bebek için yeterlidir.
 • Anne sütü olmadığı durumda inek sütüne 1 yaşına kadar baş vurulmamalı onun yerine anne sütüne göre hazırlanmış yenidoğan mamaları tercih edilmelidir. (Bu mamaları biberon yerine fincanla ve ya kaşıkla vermeniz daha doğru olacaktır. Biberon tercihinizi de sağlık bakanlığı tarafından onaylı ürünlerden yana kullanmalısınız.)
 • 2 yaşına kadar emzirmeye devam edebilirsiniz.
 • 6.Aydan itibaren ek besinlere başlanmalıdır.
 • Baharat, tuz, şeker gibi besinler 1 yaşına kadar kullanılmamalıdır.
 • Bebeğinizin yiyeceklerini günlük olarak hazırlamalısınız.
 • Yapılan yemeklerin suyu, et ve ya tavuk suyu tek başına ek besin değildir. Sebzelerle birlikte verilmelidir.
 • Bal, çilek gibi allerji yapabilecek besinleri 1 yaşından sonra kullanmalısınız.
 • Çiğ yumurta ve içinde bulunan besinleri beslenmesinde tercih etmemelisiniz.(2 yaş)
 • İlk defa vereceğiniz besinleri aç karnına deneyin ve ısrarcı olamayın. Birkaç gün sonra tekrar vermeyi deneyebilirsiniz.

Aylara göre bebekler nasıl beslenmeli

İlk 6 bebekler nasıl beslenmeli sorusunun cevabı kesinlikle ama kesinlikle ANNE SÜTÜ dür.

6.ayda→ANNE SÜTÜ-yoğurt- ¼ yumurta sarısı-taze sıkılmış sebze ve meyve suları- devam maması ile beslenmeli

7.ayda→ANNE SÜTÜ-yoğurt-pekmez-yumurta sarısının tamamı-bisküvi-pirinç unu-sebze püreleri ve ya çorbaları-tavuk,balık eti- devam mamasın ile beslenmeli.

8.ayda→ANNE SÜTÜ- iyi ezilmiş ev yemekleri-tam yumurta- pastörize peynir-tahıl, kurubaklagil ezmeleri-yoğurt- devam maması ile beslenmeli.

12.ayda→ANNE SÜTÜ- ev yemekleri ve aileleyle masada oturarak yemek yeme alıştırmalarına başlamak gerekir. Seçimleri ona bırakmalısınız, bebeğiniz birey olma adımları atmaya hazırdır. Gelişme geriliği görülüyorsa doktor ve diyetisyen kontrolünde beslenme programı uygulanmalıdır.

Dünyalar tatlısı bebeğinizin sağlıklı bir büyüme, gelişme dönemi izlemesi için biz de sizin kadar elimizden geleni yapmaya hazırız. Sağlıklı bebekler sağlıklı bir gelecek demek ve bunun en değerli mimarı siz annelersiniz. Bebeğinizin boyuna, kilosuna, ihtiyaçlarına ve vücut gelişimine en uygun beslenme planı hazırlamak için diyetisyeninize başvurmayı unutmayın. Konu bebekler nasıl beslenmeli ise hiçbir bilgi gereksiz değildir. Konu ile ilgili güvenilir kaynakları sürekli takip ederek bebeğinizin gelişimine ve sağlıklı bir birey olmasına katkı sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki sağlıklı nesiller ancak sağlıklı beslenme ile mümkündür.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Doğru Emzirme Teknikleri / Poziyonları ve Yanlış Uygulamalar başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

 1. Avatar
  Sinem Korkmaz

Bir cevap yazın