Bebeklerde Baş Çevresi (Persentil)

Bebek baş çevresi ölçümü bebeğinizin beyin gelişiminin normal seyrinde gidip gitmediğini saptamak amacıyla kullanılan dolaylı ve basit bir hesaplama yöntemidir. Baş çevresi değerinin normalin üstünde veya altında olması elbette ki kesin tanı koyulması için yeterli değildir fakat gelişimin gidişatını anlamak adına önemli bir belirteçtir. Sizler için hazırladığımız bu araç yardımıyla aylık bebek baş çevresi değerlendirmesini kolayca yapabilirsiniz.
Cinsiyeti
Yaşı (ay olarak)
Kilosu (kg)
Baş Çevresi (cm)
 
Bebek Baş çevresi nasıl ölçülür

Ölçüm, bebek yan yatar pozisyonda iken kulakların hemen üstünden esnemeyen mezura yardımıyla kafanın bir tam tur sarılmasıyla ölçülmektedir. Ölçüm yaparken mezura düzleminin bozulmamasına, kulakların üzerinden geçilmemesine ve mezuranın sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Bebek baş çevresi ölçümünden genel kabul göre uzunluk birimi santime santimetre (cm) dir. Hesaplama aracımıza gireceğiniz değerin cm cinsinden olmanısa dikkat edilmelidir.

Bebek baş çevresi persentil tablosu (eğrisi)

bebekler baş çevresi nasıl ölçülür

Ölçüm ve takibin önemi

Baş çevresi bebeğinizin beyin fonkisyonlarının gelişimini değerlendirmek için önemli bir ölçüttür. Her yaşta farklı olan bu değer yaşa bağlı olarak doğru orantılı şekilde artmaktadır. Bebeğin bilişsel fonksiyonları baş çevresinin büyümesi ile paralel şekilde olarak gelişim gösterir. Bu sebeple bebeğin sık sık ölçümlerinin yapılmalı, hesaplama aracımız yardımıyla veya persentil tabloları ile değerlendirilmelidir. Fakat unutmayınız ki bu yöntem kesin tanı koymak için yeterli değildir. Ultrason, tomografi ve MR gibi görüntüleme teknikleri ile doktorunuzun kesin tanı koymasının ardından bu durum kabul edilebilir.

Bebeğin baş çevresi küçük ise

Eğer ki ölçülen değer normal standartların altında ise bebek baş çevresi küçüklüğü durumu olarak adlandırılan ‘ Mikrosefali ‘ durumu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bu durumda hemen en yakın doktora başvurmanız gerekmektedir. Geciktirmenizin veya ihmalinizin kötü sonuçlar doğurabileceğini ve telafisi olmayan durumlara yol açabileceğini lütfen unutmayınız.
Bebeğin baş çevresi büyük ise

Bebek baş çevresinin büyük olması durumuna makrosefali adı verilmektedr. Eğer ki böyle bir durumla karşılaşırsanız bebeğinizin başında sıvı birikmesi – ödem (hidrosefali), lezyonlar veya genetik bir bozukluktan kaynaklanabileceğini düşünebiliriz. Bu durum beyin gelişiminine olumsuz etki ile beraber bazen hayati önem arzedebilir. Daha öncede söylediğimiz gibi bu ölçüm yalnız başına tanı koymak için yeterli değildir.

Sonuç olarak

Düzenli olarak bebeğinizin baş çevresi ölçümünü yapmalı ve değerleri persentil eğrileri veya hesaplama aracımız yardımıyla değerlendrmeli, anormal değerler saptadığınızda bunun bebeğiniz beyin gelişimini olumsuz etkileyebileceğini bilmeli ama kesin tanı için en yakın çocuk doktoruna başvurmanız gerektiğini lütfen hatırlayınız.

Yorum Yok

Bir cevap yazın