bebeklerde iştahsızlık nedenleri nelerdir

Bebeklerde iştahsızlık


Bebeklikte sağlıklı ve yeterli beslenme; ilk 6 ay tek başına anne sütü verilerek , 6 aydan sonra başlanacak tamamlayıcı besinlerle birlikte 2 yıla kadar anne sütüyle sağlanabilir. Anne sütü 6. Aydan sonra bebeğin ihtiyaçlarının üçte ikisini karşılamaktadır. Bu dönemde başlanacak tamamlayıcı beslenme bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimiyle paralel olarak ilerletilmelidir. Ancak bu süreçte bazı zorluklar yaşanabilmektedir. Bunlardan biri ek besinlerin bebekler tarafından reddedilmesidir. Bu yazımızda bebeklerde iştahsızlık konusuna değinip bebeğim yemek yemiyor diye yakınan annelerin sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Bebeklerin ek besini reddetme sebepleri (Bebeklerde iştahsızlık sebepleri);

Peki bebekler neden yemek yemez;

 • Ek besine erken yada geç başlanması
 • Diş çıkarma
 • Yemek yemesi için zorlama
 • Yemek yerken oyalama
 • Ailenin yemek yeme alışkanlıkları
 • Besin alerjileri
 • Bazı hastalıklar( demir eksikliği, çinko eksikliği , enfeksiyonlar, sindirim sistemi hastalıkları…)
 • Yemekten korkma

Yemek yemeyen bebeklere Yaklaşım

Bebeklerdeki iştahsızlık bebeğin bakımından sorumlu kişiyi de psikolojik olarak zorlayan bir süreçtir. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılması için bebeğin bakımından sorumlu kişinin bilinçli olması çok önemlidir. Altta yatan nedenin saptanmasında annenin veya bakıcının gözlemleri mutlaka dikkate alınmalıdır. Uzun dönemde bebeklerde iştahsızlık durumunun bir hekim tarafından incelenmesi gerekmektedir.

yemek yemeyen bebek iştahsız

Yemek yemeyen bebeğe ne yapmalı

Bebeklerdeki iştahsızlık , ebeveynlerin yemek yedirme konusundaki ısrarında artışa neden olabilmektedir. Ayrıca bebeklerinin ne kadar yerse o kadar sağlıklı olacağını düşünen ebeveynler de vardır. Ancak bu ısrarcı davranış , bebeğin yemekten daha da uzaklaşmasına sebep olabilir. Bu kısır döngüye girmemek için unutmayın ki bebekler de acıktıkça yemek ister.

Her bebeğin gereksinim ve büyüme hızının farklı olduğu unutulmamalı ve diğer bebeklerle karşılaştırma yapılmamalıdır.

Bir hastalığı olmadığından emin olunan iştahsız bebekler için öneriler;

 • Bebeğinizin aile sofrasında yemek yemesini sağlayın.
 • Unutmayın ki ebeveynlerin beslenme biçimi, yemek seçimleri bebeğin beslenme alışkanlıklarını da etkileyecektir. Ebeveynler bebeklerin rol modelleridir.
 • Bebeğinizin ara öğünlerde sağlıklı yiyecekler yemesini sağlayın, aralarda atıştırmalıklar yemesi küçük midelerinin hemen dolmasını ve sofrada iştahsız olmasına sebep olacaktır.
 • Bebeğiniz yemeğini yemediği için sinirlenseniz de bunu ona belli etmeyin. Aksi halde bu durum onun daha da inatlaşmasına sebep olabilir. Bebeğiniz sizin aynanızdır.
 • Bebeğinize yemek yedirirken dış uyaranlardan kaçının. ( reklamlar, oyun eşliğinde yedirmek gibi…)
 • Yemekleri karışım halinde yedirmeye çalışmayın , onlarında damak tadı olduğunu unutmayın.
 • Hiçbir şey yemiyor , tek besini tüketiyor diye sürekli aynı besini vermeyin. Denemeye devam ederek keşfetmesine izin verin.

 

Bebeklerde iştah açıcı Öneriler (Nasıl İştah Açılır?)

İştahsız bebeklere yönelik öneriler:

 • Bulamaç halindeki yüksek kalorili besinler vermeyin
 • İlk defa denediği ve reddettiği besinleri farklı şekillerde denemeye devam edin.
 • İlk defa denenen besinlerde bir kase dolusu yemesini beklemeyin.
 • Gelişimi için önemli olan doğru besinler seçin.
 • Bebeğin gelişimini göz önünde bulundurun. Pütürlü yiyeceklerden katı besine geçiş sürecini iyi yönetin.
 • Bir yemeği yemediği için sevdiği bir alternatif sunmak yerine aynı yemeği bir hafta boyunca deneyebilirsiniz. Bebeklerde iştahsızlık durumunun önüne geçmek için bu önemli bir adımdır.
 • Yaşamak için yemeliyiz algısının oluşmasını sağlayın. Yemek yiyerek ödül yada yemeyerek ceza alabileceği algısını oluşturmaktan kaçının.

 

 İştahsız bebekler için yemek Tarifi Önerileri;

0-6 ay → SADECE ANNE SÜTÜ

 1. ay → Anne sütünün karşılamakta yetersiz kaldığı A vitamini , çinko, demir gibi besin ögelerini içeren yiyecekler, yumurta sarısının çeyreği, pekmez, sebze püreleri, yoğurt

*** hazırlanan pürelerin içine iki kere çekilmiş kıyma kullanmak demir ihtiyacının karşılanması için tercih edilebilir.

Balkabağı Çorba

80 gr balkabağı

100 ml et suyu

25 ml süt

Yapılışı; Öncelikle yıkanmış balkabağı küp küp doğranır, tencereye alınır. Üzerine et suyu eklenir kısık ateşte yumuşayıncaya kadar pişirilir. Blendırdan geçirilir. Süt eklendikten sonra birkaç dakika daha pişirilir ve ocaktan alınır. Çorbanın püre kıvamında koyu olmasına dikkat edilmelidir.

 

Ayrıca bknz: Anne Sütü Alamayan Bebeklerde Beslenme

 

 bebeklerde iştahsızlık diyetisyen

 1. ay→ yumurtanın sarısı, tuzsuz pastörize peynir, pirinç, sebze püresi, tavuk, balık

Etli Sebze Yemekleri (Tavuk, Dana Kıyma)

(2 porsiyon)
30 gr. (1 köfte kadar) et ( çift çekilmiş)
1 yemek kaşığı pirinç
1 sebze( ıspanak, kabak, domates, semizotu)
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 küçük soğan

Yapılışı ; Sebzeler doğranarak bir tencereye konur, 1yemek kaşığı pirinç,mercimek, bulgur ile 1 tatlı kaşığı zeytinyağı az su konup pişirilir. Sebzenin türüne göre dolma şeklinde veya kıymalı sebze yemeği püre olarak yedirilir.

 1. ay→ iyi ezilmiş yemekler , yumurta sarısı, pastörize tuzsuz peynir, tahıl ve kuru baklagil ezmeleri

Nohut ve kuru fasulye ezmeSİ

2 yemek kaşığı nohut veya fasulye
1 çay kaşığı yağ
2 su bardağı su

Yapılışı; Nohut, fasulye ayıklanır, yıkanır ve 8-10 saat süreyle ıslatılır. Islatma suyu dökülür. Yumuşayan nohut ve fasulyenin kabukları soyulur. Üzerini 1-2 parmak geçecek kadar su ile yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişen nohut, fasulye haşlama suyu içinde çatalla ezilir. Haşlama suyu dökülmez.

 1. ay→ aile sofrasında bulunan her şeyi tüketebilir.

Sonuç

Bebeklerde iştahsızlık problemleri karşısında ilk adım iştahsızlığın sebebinin gözlemlenerek tespit edilmesidir. Sonrasında ise bunu çözmek için izlenecek yolda strese girmemek. Her insan da olduğu gibi bebeğinizin de acıktığında yemek yemek isteyeceğini bilmek gerekir. Yazının tamamında değinilen noktaları uyguladığınız halde iştahsızlığa bir çözüm bulamamışsanız bir uzmana danışmanızda fayda olabilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Marasmus Nedir, Belirtileri ve Beslenme Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın