Bel Kalça Oranı Hesaplama (İdeal Ölçüler)

Bel kalça oranı hesaplama aracımıza ölçülerinizi girerek bel/kalça oranınızı öğrenebilir, bel ölçünüzün normal değerlerin üzerinde olup olmadığını saptayabilir , vücut tipinizi kolaylıkla (Ema tipi, Armu tipi) öğrenebilirsiniz. Bel bölgesinde görülen yağlanmanın kalça ve basen bölgesine göre daha büyük bir risk arzettiğini, yağlanma sürecinde fiziksel aktivite ve beslenme ile beraber hormonların ve genetik faktörlerin de etkili olabileceğini unutmayınız. Bel bölgesindeki yağlardan kurtulmak ve ideal bel ölçüsü değerine ulaşmak için diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir diyet programı uygulamanız ve aktivite düzeyinizi arttırmanız gerekmektedir.Özellikle kilo verme sürecinde bel ve kalça ölçünüzü haftalık veya 2 haftalık periyotlarla takip etmeniz gerekmektedir.
Cinsiyet :
Bel :
Kalça :
   
Bel Kalça Oranı Hesaplama aracı nasıl çalışır

Basit bir mantıkta çalışan bu araç kalça ölçünüzü bel ölçüsünde böler ve çıkan değeri sizler için yorumlar. Yapılan işlem matematiksel olarak basit bir işlem olmasına karşın, sağlık durumunun dolaylı bir belirteci olduğundan dolayı sıkça kullanılmaktadır. Dilerseniz hesaplama aracını kullanmadan aşağıdaki formül ile bel kalça oranınızı kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Bel kalça oranı hesaplama formülü : Bel Ölçüsü (cm)/Kalça Çevresi (cm) şeklindedir.

Hesaplama aracımız aynı zamanda cinsiyete göre ideal bel ölçüsü değerlerinizi yorumlamakta ve bel kalça oranınıza göre de vücut tipinizi belirlemektedir.

Bek kalça çevresi ölçme (Nasıl ölçülür)

Ölçümleri esnemeyen basit bir mezura yardımıyla evde kendiniz yapabilirsiniz. Hata payını en aza indirmek ve en doğru sonuçlara ulaşmak adına ölçülerinizi kıyafetsiz şekilde çıplak bedenle almanız gerekmektedir. Aksi durumda 2 ila 3 santimetre arasında bir fark oluşmakta, bununla beraber sürekli farklı kıyafetler üzerinden ölçüm alındığında değerler farklı çıkacağından takipte zorlaşacaktır. Kadın ve erkeklerde aynı yöntem ile bel ve kalça ölçüsü alınabilmektedir. Ölçümlerin santimetre (cm) olarak alınması yorumları değerlendirmek açısından önemlidir.
bel kalça ölçüsü nasıl alınır

Bel ölçüsü nasıl alınır

Bel kalınlığını ölçmek için kişi, düz bir zeminde dik pozisyonda, kendini kasmadan konumlandırılır. Ardından esnemeyen mezura ile son kaburga kemiği ile kalça kemiğinin en üst kısmının (krista iliyaka kemiği) ortasından veya daha basit bir yöntem ile göbek deliği üzerinden mezuranın tam bir tur sarılması ile ölçülür. Ölçüm esnasında göbek içeriye çekilmemeli ve mezura çok sıkılmamalıdır. Takiplerin sağlıklı olması adına ölçümlerin her seferinde aynı noktadan almasına özen gösterilmelidir.

Kalça Ölçüsü nasıl alınır

Kalça ölçüsü alırken yine kişi düz zeminde dik poziyonda konumlandırılır. Ardından mezura kalçanın en geniş kısmından çok sıkmadan geçirilir. Bulduğunuz değer sizin kalça ölçünüzdür. Bir sonraki ölçümle kıyaslamak adına her zaman aynı nokta üzerinden ölçüm yapılması çok önemlidir.

İdeal ölçüler nelerdir

İdeal bel ve kalça oranı ve çevresini kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Bu farklılığın nedeni cinsiyet hormonlarının etkisi sonucu yağ oranlarının ve yağın vücuttaki bölgesel dağılımının farkından kaynaklanmaktadır. Normal durumlarda erkeklerde bel kalınlığı daha fazla iken kadınlarda kalça genişliği daha fazladır.

İdeal bel ölçüsü nedir (Bel çevresi kaç olmalı)

Yapılan araştırmalar sonucunda ideal bel ölçüsü kadınlarda 80 cm altında erkeklerde ise 94 cm altında olması gerektiği kabul görmüştür. Kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm üzerinde ölçülen bel kalınlığı bir çok kronik hastalığın habercisi olabileceğinden yüksek risk taşımaktadır.

Bel ölçüsü normal değerlerin çok üzerinde ise bu durumda halk arasında göbekli kişiler santral obezite den söz etmek mümkündür. Santral obezite diyabet olmak üzere hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları hatta uzun vadede kanser gibi bir çok hastalığın habercisi olabilir.
İdeal kalça ölçüsü nedir (kalça çevresi kaç olmalı)

Her ne kadar sağlık açısından kişinin kalça ölçüsünün, 105 santimetre den fazla olmaması istense de, kalça çevresi kişinin vücut yapısına bağlı olarak bu değerin üzerinde olabilmektedir. Farklı vücut yapısına sahip kişilerde farklı kalça ölçüleri görülebileceğinden dolayı ideal değeri standartlaştırmak çok mümkün değildir. Kalça çevresindeki  yağlanma, bel çevresindeki yağlanmaya göre daha az risk taşımaktadır.

İdeal bel kalça oranı nedir

Bu oran da diğer değerler gibi kadın ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Sağlıklı bir yaşam için erkeklerde ideal bel kalça oranı 1 den küçük olması gerekmektedir. Kadınların ideal bel kalça oranı ise 0,8 den küçük olmalıdır.

Kişinin bel kalça oranının ideal değerlerde olması sağlıklı bir birey olduğunu doğrudan kanıtlamaz. Kişinin ideal kilo ve ideal vücut kitle indeksine sahip  olması sağlık açısından daha önemli bir ölçüttür.

elma tipi armut tipi vücut

Vücut Tipi Öğrenme (Elma – Armut)

Vücut tipinin saptanmasında en kolay yöntem yine bel kalça oranının hesaplanmasıdır. İnsanda iki çeşir vücut tipi bulunur. Bunlar Elma (Android) ve Artmut (Jinoid) dir.   Elma tipi vücut genellikle erkeklere özgüdür. Bu tip vücuda sahip bireylerde bel kalınlığı fazladır. Yağlanma genellikle göbek bölgesinde yoğunlaşmıştır. Bu durum bir çok hastalığın habercisi olabilir. Armut tipi vücut ise genellikle bayanlara özgüdür. Yaplanma kalça bölgesinde daha fazladır.

Vücut tipinizi saptamak için, hesapladığınız bel kalça oranınıza bakarak 0,8 den büyük ise elma, 0,8 den küçükse ise armut tipi vücuda sahip olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Hesaplama aracımızı kullanarak değerleri girerek zahmetsizce bu değerlendirmeyi yapabilirsiniz.

ideal bel kalça oranına nasıl ulaşırım

UNUTMAYINIZ!!  Sağlık durumunun dolaylı ve önemli bir göstergesi olan bu değerlerin, normal seviyelerde olmasını sağlamak  ve ideal görünüme kavuşmak ancak sağlıklı beslenme ilkelerini uygulayarak ve fiziksel aktivite yaparak ile mümkündür. İnternet üzerinde çokça paylaşılan ve insan sağlığını hiçe sayan zayıflama diyetlerini asla uygulamamalı  sağlık ile alakası olmayan kişilerin hurafelerinden ibaret olan  diyet programlarından kaçınmalısınız. Size en uygun beslenme programını edinmek için en yakın diyetisyene başvurabilirsiniz.