çocuklarda beslenme ve zeka arasındaki ilişki

Çocuklarda Beslenmenin Zeka Gelişimi Üzerine Etkisi


Çocuklarda beslenme ve zeka gelişimi, mikrobesinler ve diyetler dahil olmak üzere çocukluk dönemindeki besin alımı ve nörobilişsel gelişim arasındaki bağlantıyı inceler. Beslenme ve bilişsel gelişim arasında ilişki kuran daha önceki çalışmalarda, Omega-3 yağ asitleri, B12, folik asit, kolin, demir, çinko ve iyot gibi çeşitli besin moleküleri ön plana çıkmıştır. Yapılan deneysel çalışmalar, mikrobesinlerin çocukların bilişsel gelişimine önemli ölçüde katkı sağlayacağını göstermiştir. Bununla birlikte, malnütrisyonun bilişsel gelişimi negatif, anne sütü ve kahvaltının ise pozitif yönde etkileyeceği görülmüştür.

Beslenmenin zeka gelişimine etkisi birçok faktörden etkilenir. Bilimde, geliştirilmiş beslenme ve optimal beyin fonksiyonu arasındaki bağı savunan görüşler giderek artmaktadır. Besinler, hücre çoğalmasında, DNA sentezinde, nörotransmiter madde salınımında ve hormon metabolizmasında kritik rol oynayan yapı taşlarının devamlılığını sağlar. Yaşamın ilk yıllarında beyin, diğer organlara göre daha hızlı gelişim gösterir

çocuklarda dengesiz beslenme TEK TİP

Çocuklarda Beslenme

Hayata yeni başlayan bir çocuk için beslenme, hem fiziksel hem de zihinsel gelişim için çok büyük önem taşır. Çocuklar hangi çağda olurlarsa olsunlar farklı beslenme gereksinimleri vardır.

Bebeğin yaşamının ilk yılında anne sütü ve bazı karışımlar bebeğin tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılar. Anne sütü, bebeğin zihinsel gelişimi için oldukça önemlidir.

Altıncı aydan sonra bebekler, demir içeren bazı besinler,  meyve sebze püreleri gibi katı gıdalarla beslenmeye başlarlar. Altı ila dokuzuncu ay arası anne sütü bebeğin demir ve çinko ihtiyacını yeteri kadar karşılayamayabilir. Bu dönemde anne sütünün yanında, ş tahıllar ve etler verilebilir. Bebeklerin beyinsel ve sinirsel gelişimi için bir miktar faydalı yağ verilmesi önemlidir. Özellikle omega-3 yağ asitlerin bebeklerin zeka gelişimi üzerine etkili olabileceği düşünülmektedir. (Bknz: Omega-3’ün Faydaları ve Diyetteki Yeri)

Çocuklar yürümeye başladıktan sonra gün içinde daha hareketli olurlar ve iştahları açılır. Bu dönemde beslenmeleri dengesiz olabilir. Bir gün çok fazla yiyip diğer gün hiçbir şey yemeyebilirler. Doğru öğünlerle beslenmenin zeka gelişimine etkisi olumlu yöne çevrilebilir ve bedenleri için gereken tüm enerjiyi almaları sağlanabilir.

Kalsiyum ve Zeka Gelişimi

Kalsiyum, sağlıklı kemikler ve dişlerin yanı sıra çocuğun zeka gelişimi için de oldukça gereklidir. Çocukların bazıları pek hoşlanmasa da süt en büyük kalsiyum kaynağıdır. Süt içmeyen çocuklar için soya sütü, sardalye ve kalsiyum takviyeli portakal suları, tahıllar, , yulaf ezmesi gibi kalsiyum değeri yüksek olan alternatifler bulunur.

Okul öncesi döneminde çocuklar tavuk, et, hamburger, makarna gibi fast food tarzı besinler almak isteyebilir ancak bu dönemde çocuğa lifli meyve sebzeler, tahıllar, Omega-3 takviyeli gıdalar zihinsel gelişimi açısından sıkça verilmelidir. Doğru beslenme alışkanlığı başta sindirim sistemi rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığı önler. Beslenmenin zeka gelişimine etkisi ise bu yaşlarda görülmeye başlar.

hayvansal ve bitkisel protein kaynakları

Protein

6-7 yaşlarındaki çocuklar hayvan sevgilerinden dolayı et başta olmak üzere hayvansal gıdalar almayı reddedebilir.  Bu durumda baklagiller, yumurta, sü, yoğurt  gibi alternatif besinler protein kaynağı olarak çocuğa verilmelidir. Çocukların bu yaşlarda bedensel ve beyinsel gelişim açısından şekere, yağa ve sodyuma da ihtiyacı vardır. Fakat çikolata, pasta, cips gibi ürünler sağlık sorunlarına yol açabileceğinden mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır.

Ergenlik Döneminde Zeka gelişimi devam ediyor

Ergenlikte gençler vücuttaki değişimlerini destekleyecek kaloriye ihtiyaç duyarlar ve ne yazık ki bu kalorileri bazen faydasız besinlerden alırlar. Vücudunu ve imaj kavramını keşfeden bazı gençlerde ise yeme bozuklukları görülür. Bu dönemde gençlere, haftada en az iki defa aileleriyle birlikte ev yemeği yeme olanağı sunulmalıdır.

Ergenlik döneminde kalsiyum büyük önem taşır. Bu dönem çocukların kemik gelişiminin en yoğun olduğu dönemdir. Bu nedenle et, süt, yumurta, tahıl gibi kalsiyumu yüksek besinlere ergenlik döneminde de mutlaka devam edilmelidir. Beslenmenin zeka gelişimine etkisi, ergenlik dönemi sonuna kadar devam eder. Sağlıklı bir çocukluk dönemi ve sağlıklı bir beslenme; sağlıklı bir yaşam için şarttır.

Bol Su İçilmeli!

Çocukların vücut ağırlıklarının yarısından fazlası sudan oluşur. Su, vücudun tüm uzuvlarının sorunsuz çalışmasını sağlar. Çocuklar için önerilen belli bir su miktarı yoktur. Ancak sadece susadıklarında değil, gün içinde düzenli aralıklarla devamlı olarak su içmeleri gerekir. Meyveler ve sebzeler de çocuklarımız için doğal birer su kaynaklarıdır. Çocuklar hastalandığında, ateşlendiğinde ya da efor harcadıklarında daha fazla su tüketmeleri sağlanmalıdır.

fast food yiyen çocuklar

Hazır Yiyeceklerden Uzak Durulmalı

Çocuklarda beslenme ve zeka gelişimi üzerine yapılan araştırmalarda düzenli olarak taze pişirilmiş ev yemeği yiyen çocukların hazır gıda ve fast food tüketen çocuklara göre daha yüksek IQ değerine sahip oldukları görülmüştür. Bu araştırmalar çocuğun var olan zekası ve sosyo ekonomik durumu ne olursa olsun, beslenmenin zihinsel gelişim üzerine oldukça büyük bir etkisi olduğu olduğunu göstermektedir.

Araştırmalara göre, sosyo-ekonomik düzeyi daha yüksek olan anne babaların çocuklarına daha çok taze pişirilmiş ev yemeği verdikleri ve bu durumun çocukların IQ’lerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Başka bir ifadeyle sosyo ekonomik durumu yüksek olan aileler çocuklarına yeterli ve dengeli beslenme ortamı hazırlarken, bu çocukların zihinsel gelişimi daha sağlıklı ve daha hızlı seyretmektedir.

Araştırma bulguları, çocukların aldıkları besinler arasındaki farkın da sosyal bir mesele olduğunu ortaya koyuyor. Daha kısıtlı olanaklara sahip çocukların doğru beslenme imkanı daha az oluyor. Bu çocuklar okulda dersleriyle ilgili daha fazla zorluk çekiyor ve IQ seviyeleri de daha düşük oluyor. Bu da dolaylı yoldan beslenme ve zeka gelişimi arasındaki bağı ortaya koyuyor.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Ergenlikte Sağlıklı Kilo Verme ve Optimal Zayıflama başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın