beyaz çay nedir

Beyaz Çay : Faydaları – Zararları – Zayıflama Üzerine Etkisi


Çay dünyada sudan sonra en fazla tüketilen ikinci içecektir. Dünyada en fazla çay tüketen ülkeler arasında Türkiye 1. Sıradadır. Bu durumda çaya ne kadar düşkün olduğumuzu göstermektedir. Siyah çay, yeşil çay ve beyaz çay olmak üzere genel anlamda 3 sınıfa ayrılır. Bilindiği üzere siyah çay ülkemizde en çok tüketilen çay çeşidi. Sağlıklı beslenme düzeninde sıklıkla önerilen yeşil çay ise toplumuzda kabul edilmeye başlandı. Henüz ülkemize gireli çok uzun süre olamayan beyaz çay ise kısa zamanda popüler diyet çayları arasında yer aldı. Bu yazımızda  son zamanlarda zayıflama diyetlerinde sıklıkla tercih edilen beyaz çay hakkında bilgilendirme yapacağız.

 

Beyaz Çay Nedir

Beyaz çay, yeşil ve siyah çay gibi camelina sinensis bitkisinden elden edilir. Yapraklar tamamen açmadan tomurcuk iken toplanır. Gümüşümsü veya altınımsı renkte olabilir. Toplandıktan sonra soldurma, kurutma, oksidasyon ve kıvırma gibi işlemlere maruz kalmaz. İlkbaharın başlamasıyla hasat edilmeye başlanır. Yağmurlu ve nemli havalar hasat için uygun değildir. Bunun için az miktarda hasat edilir ve çok değerlidir.

 beyaz çay zayıflatır mı kilo verdirir mi

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

  • Beyaz çay işlem geçirilme şekline göre diğer çaylardan daha fazla antioksidan madde içerir. Antioksidanların bir çeşidi olan flavonoidler, kanser hücrelerinin gelişmesini ve çoğalmasını önler.
  • Yüksek kan basıncını düzenler.
  • Kötü kolesterolü (LDL) düşürürken, iyi kolesterolü (HDL) yükseltir. Trigliserin düşürülmesine yardımcı olur.
  • Antibakteriyel ve antiviral etkiye sahiptir.
  • İçerdiği az miktardaki floruid ile diş sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır. Kötü ağız kokusu oluşumunu önler.
  • İçerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikal oluşumunu önleyerek yaşlanma karşıtıdır.
  • Kan şekerini düzenleyerek, diyabet etkilerini hafifletir.
  • Yağ yıkımını hızlandırarak ve kalori yakımını artırarak zayıflamaya yardımcı olur.

 

Beyaz Çay zayıflatır mı?

Beyaz çay içerdiği polifenoller ve kafein sayesinde zayıflamaya yardımcı oluyor. Epigallokateşin adlı polifenol yağ hücresi oluşumunu önleyerek ve vücutta yağ yıkımı hızlandırarak,  kafein ise bir miktar metabolizmayı hızlandırıp, kalori yakımını artırarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

beyaz çay otu resmi

Nasıl Demenlenir? Ne  kadar içilebilir?

Beyaz çay direkt sıcak suda kaynatılmamalıdır. Kaynamış suyu biraz dinlendirdikten sonra yaklaşık 70-80 C derece suda,  3-5 dakika bekletilerek demlenir. Birden fazla demlenebilir. Eğer tek kullanımlık poşet çaylar kullanılacak ise kaynamış suyu 1-2 dakika dinlendirdikten sonra 30-60 sn bekleterek demlenir. Günde 3 fincan kadar tüketilebilir.

 

Fiyatları ve ulaşılabilirliği

Beyaz çay çok az hasat edildiğinden kıymetli ve pahalı bir çaydır. Kilo olarak satılamayacak kadar pahalı bir üründür.  Poşet çay olarak satılanlarının ulaşılabilirliği daha kolaydır.

 

Sonuç Diyetisyen Yorumu

Beyaz çay doğanın bizlere sunduğu kıymetli bir besindir. Hiçbir besin tek başına mucize yaratamaz. Unutmayın ki sadece beyaz çay içerek zayıflayamaz ya da kanserle mücadele edeyemeyiz. Sağlığınız için öncelikle beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmalısınız. Yaşantınızdaki temel değişiklikleri yaptıktan sonra elbette bu kıymetli besini de beslenme düzenimize ekleyebiliriz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Soda Besin Değerleri ve Diyetteki Yeri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın