biyoelektrik impedans analizi nedir

Biyoelektrik İmpedans Analizi : Vücut Yağ ve Kas Oranını Ölçümü


Vücut yağ ve kas ölçümleri, verilen kiloları değerlendirmek için oldukça yararlı bir parametredir. Verilen kilonun ne kadarının yağ ne kadarının kas olduğunu anlamak için kullanılan pek çok yöntem vardır. Bunlardan biri de biyoelektrik impedans analizi olarak bilinen bir ölçüm tekniğidir.

Biyoelektrik İmpedans Analizi Nedir?

Biyoelektrik impedans analizi diğer adıyla biyoimpedans analizi (BIA), vücut kompozisyonunu belirlemek için yapılır. Bu ölçüm vücut yağının miktarını, yağsız vücut kütlesine göre değerlendirmektedir. Araştırmalar vücut kompozisyonunun doğrudan sağlıkla ilgili olduğunu göstermekte ve vücut yağının normal dengesinin sağlıklı ve uzun bir ömür ile ilişkili olduğubu göstermektedir. Yağlı vücut kütlesi, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet riskini büyük ölçüde arttırmaktadır.

Biyoelektrik impedans ile vücut kompozisyonundaki uyumsuz dengeler tespit edilerek duruma erkenden müdahale edilebilir. BIA ayrıca sıvı ve vücut kitlesi ölçümü de sağlar.

Cihaz Markalar ve Fiyatları

En yaygın kullanılan Biyoelektrik İmpedans Analizi cihaz markaları: Tanita, inbody ve Jawon dur. Bu markaların farklı segmentlerde bir çok modeli bulunmaktadır ve fiyatları cihazın özelliklerine göre değişmektedir. Ortalama Profesyonel BIA cihazı fiyatları 3000 TL ile 20000 Tl arasında değişmektedir.

BIA ölçeğinde doğru bir okuma alınsa bile, ortaya çıkan sayı tahmini toplam vücut yağ yüzdesini ifade eder. Biyoelektrik empedans analizi, toplam vücut yağının kesin bir ölçümünü vermez. Analiz sonucu vücuttaki yağın nerede bulunduğunu da ifade etmez. BIA ölçümünün yanı sıra vücut kompozisyonundaki değişiklikler diyet veya egzersizle de takip edilmelidir.

morbid obez bki sınır

Vücut Kompozisyonu Nedir?

Vücudunuz iki tür kütleden oluşur: vücut yağları ve yağsız kütle.

Vücut yağları: Kas dokularında, deri altında (cilt altı yağları) veya organların çevresinde (iç organ yağı) bulunabilir. Genel sağlık için esansiyel yağlar gibi bazı yağlar gereklidir. Esansiyel yağlar iç organların korunmasına yardımcı olur, enerji için yakıt depolar ve önemli vücut hormonlarını düzenler.

Yağsız kütle: Kemik, su, kas, organ ve dokuları içerir. Aynı zamanda zayıf doku olarak da adlandırılabilir. Sıradan bir tartıda tartılarak toplam ağırlığın ne kadarının yağ, ne kadarının kas olduğu anlaşılamaz. Vücut kompozisyonunun sağlıklı olup olmadığını bilmek için, vücut yağ yüzdesi tahmin edilmelidir.

Vücut kompozisyonu yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması şeker hastalığı ve diğer sağlık risklerini en iyi göstergesidir. Vücut kompozisyonu, yağ kütlesinin yağ dokusuna (kemik, kas, bağ, tendon ve organlar dahil) oranının ölçülmesini ifade eden ve çoğu zaman gözden kaçan önemli bir metriktir. Vücuttaki yağ seviyelerinin yüksek olması diyabet insidansının artmasına, yüksek tansiyona ve kalp hastalıklarına neden olabilir.

Vücuttaki yağ miktarı kadar bu yağların dağılımı da önemlidir. Bazı kişilerde karın bölgesinde toplanan yağlar, vücutlarının diğer bölgelerine dağılan yağla kıyaslandığında kalp hastalıklarına ve kansere yakalanma risklerini artırır.

Vücut Yağ Kas Oranı Nasıl Ölçülür?

Vücut yağ kas oranı hesaplama, kişinin sağ el ve sağ ayağına iki elektrot yerleştirilmesiyle ölçülür. Elektrik akımının seviyesi oldukça düşüktür, bu yüzden algılanması son derece zordur. Elektrik akımı, vücuttaki su miktarından etkilenir. Kan gibi büyük miktarlarda sıvı ve elektrolit içeren dokular yüksek iletkenliğe sahiptir, ancak yağ ve kemikler sinyali yavaşlatır. BIA, akımın vücuttan ne kadar dirençle geçtiğini belirler.

Biyoelektrik impedans analizi (BIA), bir elektrik akımının vücut boyunca geçtiği hıza dayalı olarak vücut kompozisyonunu ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Vücuttaki yağ dokusu, yağsız kütleye göre daha fazla direnç (impedans) verir ve akım hızını yavaşlatır.

Kimler Analiz Yaptıramaz?

Kalp pili olan kişilerin ve hamilelerin vücut kompozisyonunu belirlemek biyoelektrik empedans analizi yaptırmaları sakıncalıdır. Bunun dışında BIA’ bilinen bir sakıncası yoktur.

diyetisyen yorum sonuç

Biyoelektrik Empedans Analizi (BIA) Ölçümleri Ne Kadar Doğrudur?

Vücut yağ kas oranı nasıl ölçülür sorusunun yanı sıra merak edilen bir diğer konu da BIA ölçümünün sağlıklı sonuçlar verip vermediğidir. Bazı çalışmalar, biyoelektrik impedans analizinin vücut yağını tahmin etmek için oldukça doğru bir yöntem olduğunu göstermiştir. Ancak uzmanlar ölçümün doğruluğunun kısmen cihazın kalitesine bağlı olduğunu kabul ederler. Yine de çok kaliteli cihazlarda dahi ölçüm doğruluğu %100 değildir. Ancak genel bir bilgi verilmesi ve takibin sağlanması açısından oldukça verimli olduğu bilinmektedir.

Ayrıca, BIA ölçeğini kullandığınızda sonuçları etkileyebilecek başka faktörler de vardır. Bunları sıralarsak:

Vücut ağırlığı: Çalışmalar, obez kişilerde biyoelektrik impedans analizinin daha az doğru olabileceğini göstermiştir.

Hidrasyon seviyesi: Bazı çalışmalarda, dehidrasyonun vücut empedans değerini etkileyerek yağsız kas ve kemik kütlesinin azalmasına neden olabileceğini bulunmuştur.

Ölçümden önceki egzersiz yoğunluğu: Çok yoğun egzersiz yapmak, BIA okumalarının doğruluğunu etkileyebilir.

Ölçümden önce tüketilen gıdalar: BIA ölçümü yapmadan önce ne yiyilip ne içildiği önemlidir. Bazı çalışmalarda, gece yatmadan önce yapılan biyoelektrik impedans analizinin daha doğru sonuçlar verdiği görülmüştür.

Tüm bu faktörlerin yanı sıra etnik köken ve çevresel faktörler de BIA ölçümlerinin doğruluğunu etkileyebilir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Verilen Kiloları Koruyamama: Yo Yo Sendromu! başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

3 Yanıt

  1. Avatar
    SEÇkin
  2. Avatar
    SEDA
  3. Avatar
    Berna

Bir cevap yazın