cilt sağlığı ve beslenme ilişkisi

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme İpuçları ve Cilt Sağlığı İçin Yararlı Besinler


Beslenme sağlık için son derece önemlidir. Sağlıksız bir diyet metabolizmanıza zarar verebilir, kilo almanıza, kalp ve karaciğeriniz gibi organların hasar görmesine neden olabilir. Yediğiniz şeyler sadece hayati fonksiyonları olan organları değil aynı zamanda cildinizi de etkiler. Cilt sağlığı ve beslenme ilişkisi oldukça önemlidir. Doğru besinler tüketerek cilt sağlığınızı büyük ölçüde koruyabilirsiniz.

Cilt Sağlığı İçin Beslenme Önerileri

Cildi sağlıklı tutmak için tüketilebilecek en iyi gıdalar şunlardır;

Balık

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel besinlerdir. Bunlar, cilt sağlığını korumak için önemli olan omega-3 yağ asitlerinin temel kaynağıdır. Omega-3 yağ asidi, cildi esnek tutar ve nemlendirir. Omega-3 yağ asitlerinin alınmaması cildin kurumasına neden olur. Balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri, ciltte meydana gelen kızarıklıklara ve aknelere yol açan iltihapları azaltırlar. Ayrıca cildi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilirler. Omega 3 hakkında daha detaylı bilgi için Bknz: Omega-3′ ün Faydaları ve Diyetteki Yeri

Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, psöriyazis ve lupus gibi cildi etkileyen iltihaplı ve otoimmün hastalıklarla savaşabileceğini göstermiştir. Yağlı balıklar cildiniz için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynaklarıdır. Cildinizi serbest radikallere ve iltihaplara karşı korumak için yeterli E vitamini alınmalıdır. Balıklar ayrıca cildin dayanıklılığını artıran protein depolarıdır ve içerdikleri  çinko sayesinde yeni cilt hücrelerinin üretilmelerini sağlarlar. Lezyonları önleyerek yaraların iyileşmesini hızlandırırlar.

avokado meyvesi besin değerleri

Avokado

Cilt sağlığı için beslenme önerileri arasında ilk sıralarda yer alan avokadoda bol miktarda sağlıklı yağ bulunur. Bu yağlar cildi esnetmek ve nemlendirmek için son derece önemlidirler. 700’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, avokado gibi sağlıklı yağlar içeren gıdaların tüketilmesinin cildin esnekliğini artırdığı görülmüştür.

Avokadoda bulunan bileşikler, cildin güneşten korunmasını sağlar. Cildin UV hasarı sonucu kırışması ve yaşlanma belirtilerine sahip olması avokado tüketerek azaltılabilir. Avokado aynı zamanda cildinizi oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı olan önemli bir antioksidan ve E vitamini kaynağıdır.

Avokado ilginç bir şekilde C vitamini ile kombine edildiğinde, E vitaminin etkisini artırmaktadır. Cilt sağlığının korunması için Vvitamini de gereklidir. Cildi güçlü ve sağlıklı tutan yapısal protein olan kolajen oluşturmak için vücudun yeterli miktarda C vitaminine ihtiyacı vardır. C vitamini eksikliği günümüzde oldukça nadir görülür, ancak C vitamini eksikliğinin en yaygın semptomları kuru, pullu ve kolay bozulan bir cilttir.

Ayrıca bu konu hakkında Bknz: Avokadonun Yararları ve Besin Değerlerine Diyetisyen Bakışı

Ceviz

Ceviz, vücudun üretemediği temel yağ asitlerini içeren bir besindir. Hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Omega-6 yağ asidi içeren diyetler, sedef hastalığı gibi ciltte iltihaplara neden olan hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. Öte yandan, omega-3 yağları cilt dahil olmak üzere vücuttaki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olurlar. Ceviz ayrıca C vitamini, E vitamini ve selenyum içerir.

Tatlı patates

Tatlı patateste bulunan beta-karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi olarak hareket ederek cildinizi sağlıklı tutar. Tatlı patates tüketildiğinde bu içerisinde bulunan antioksidanlar cilt hücrelerinizi güneşin zararlı etkilerinden korur. Güneş yanığı ve hücre ölümünü önleyerek cildin kurumasını ve buruşmasını önler. Yapılan araştırmalarda bol miktarda alınan beta-karotenin cilt rengini canlandırdığı ve cildi daha sağlıklı gösterdiği görülmüştür.

Kırmızı ya da sarı biber

Tatlı patatesler gibi biberler de mükemmel beta-karoten kaynaklarıdır. İçerdikleri C vitamini ciltte kollajen üretiminin artmasını sağlar. Kollajen, cildi sıkı tutan ve güçlendiren son derece önemli bir bileşiktir. Kadınlar üzerinde yapılan çalışmalarda bol miktarda dolmalık biber tüketen kişilerin ciltlerindeki kırışıklığın ve yaşlanma belirtilerinin azaldığı görülmüştür.

Brokoli

Brokolide bol miktarda çinko, A ve C vitaminleri gibi cildin sağlığı için önemli vitaminler ve minareller bulunur. Bu önemli besin maddelerinin yanı sıra brokolide beta-karoten gibi hareket eden bir karotenoid olan lutein bulunur. Lutein cildinizi oksidatif hasara karşı korur, bu da cildinizin kurumasını ve buruşmasını engeller. Brokoli cilt için oldukça faydalı bileşikler içerir. Bu bileşiklerden biri de sülforafandır. Sülforafan adı verilen özel bileşikler cilt kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin etkilerini azaltmaya yardımcı olurlar.

Sulforafan aynı zamanda güneşin verdiği hasarlara karşı cildi koruyan güçlü bir ajandır. Zararlı serbest radikalleri nötralize ederek ya da vücudunuzdaki diğer koruyucu sistemlere geçerek çalışır. Laboratuvar testlerinde sülforafanın, UV ışınları nedeniyle yok olan cilt hücrelerinin sayısını %29’a kadar düşürdüğü görülmüştür. Ayrıca cildi 48 saate kadar korumaya devam etmiştir. Sülforafan ciltteki kollajen seviyelerini koruyarak cildin daha uzun süre esnek kalmasını sağlar.

Domates

Cilt sağlığı ve beslenme için önerilen en önemli besinlerden biri de domatestir. Domates iyi bir C vitamini kaynağıdır ve likopen dahil, tüm önemli karotenoidleri içinde barındırır. Beta-karoten, lutein ve likopen, cildinizi güneşin zararlarına karşı korurlar. Ayrıca kırışmayı önlemeye yardımcı olabilirler. Domateste tüm önemli karotenoidler bulunduğu için, sağlıklı bir cildin korunması bolca domates tüketmekle mümkündür. Zeytinyağı ile domatesi birlikte tüketebilirsiniz. Böylece yağ, karotenoidlerin emilimini artırabilir.

Ayrıca Bknz: Domatesin Faydaları ve Besin Değerleri

Soya

Soya, vücuttaki östrojeni taklit edebilen veya engelleyebilen izoflavonlar bileşiklerini içerir. izoflavonlar çitteki ince kırışıklıkları ve cilt elastikiyetini azaltırlar. Menopoza girme aşamasında olan kadınlarda soyanın cildi nemlendirdiği ve pürüzsüzleştirdiği görülmüştür. Soyadaki izoflavonlar sadece cildin hasar görmesini değil aynı zamanda cildin UV radyasyonundan korunmasını da sağlar. Böylece cilt kanseri riski azaltılabilir.

Ayrıca soya sütünün de cilt üzerine olumlu etkileri mevcuttur.

yeşil çayın önemi nedir

Yeşil çay

Cilt sağlığı için beslenme önerilerinin olmazsa olmazı yeşil çaydır. Yeşil çayda bulunan güçlü bileşikler, kateşinler olarak adlandırılır ve cildinizin sağlığını korumaya yardımcı olurlar. Diğer birçok antioksidan içeren gıda gibi, yeşil çay cildinizi güneşin zarar görmesine karşı koruyabilir. Araştırmalar her gün yeşil çay içen kadınlarda güneş ışığından etkilenme oranının %25 azaldığını göstermiştir. Yeşil çay cildin nemini, elastikiyetini ve kalınlığını artırır. Yeşil çay ile ilgili dikkat edilmesi gereken nokta süt ile birlikte içilmemesi gerektiğidir. Süt, yeşil çaydaki antioksidanların etkisini azaltır. Ayrıca  Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Kilo Almak İçin Sağlıklı ve Yüksek Kalorili Besinler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın