beslenme çantası sağlık

Çocuğun Beslenme çantası Nasıl olmalıdır


Çocuğun beslenme çantası, önemi hala tam kavranmamış fakat çocuğun sonraki yaşlarında beslenme alışkanlıklarını büyük ölçüde şekillendiren önemi bir araçtır. Beslenme alışkanlığı çocuklarımız çok küçük yaşlarda kazanır. Burada örnek alacağı modeller sizsiniz. Okul çağında ise sizlerle birlikte arkadaşları ve öğretmenleri olacaktır.  Bu nedenle evde dengeli hazırlanan öğünleri çocuğun beslenme çantasına koymanız, onun sağlıklı bir birey olması yönündeki en büyük adımlardan birisi olacaktır.

Beslenme Çantası Ve Önemi

Okul çocuklarının beslenmesinde ana ilke yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak, aile gözetimi alanı dışında olduğu anlarda, kötü alışkanlıklardan korumak, sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmesini sağlamak. Evde bulunduğu zamanlarda yemek tüketimi miktar ve denge yönünden kolay olsa da, okulda olduğu zamanlarda bunu sağlamak kolay değildir. Okulda bulunan yiyecekler güven teşkil etmiyorsa yanına hazırladığınız beslenme çantasını bulundurmalıdır.

Çocukların okulda geçirdiği saatler öğle öğününü ve 1 ara öğünü içine almaktadır. Bu öğünlerde ne yiyebileceği ile ilgili yardımda bulunmak için beslenme çantası hazırlamak gerekir.

Ara öğünlerinde süt+meyve ya da ekmek+peynir+domates gibi sağlıklı gıdalardan oluşan menüler oluşturun ve beslenme çantası içerisine koyun. Hamburger yerine evde hazırladığınız yağsız tost veya peynirli sandiviç tüketmesini sağlayın. Simit ve ayranda fastfood gıdalar yerine yenilebilecek sağlıklı bir öğün.

beslenme çantasına neler konulabilir sağlıklı öğünler

Çocuğun beslenme çantası Alışkanlığı Kazanması

Çocukluk çağında atılan ilk adım olan okul, aileden ilk kez ciddi bir şekilde ayrılığa ve çevresiyle iletişim kurmaya başladığı dönemdir. Çocuk okulda eğitimle öğrenmeye ve kendini geliştirmeye başlarken, sağlıklı büyümesi için beslenme ile desteklenmelidir. Okul çağında yeme alışkanlıkları ailenin beslenme alışkanlığı ve okuldaki edindiği alışkanlıklarla oluşur.

Beslenme alışkanlığı kazanmasını istiyorsak baskı kurarak değil, yiyeceği besinlerin sağlayacağı yararı ve ne zaman yenilmesi gerektiği anlatılmalıdır. Böylelikle çocuk yemek yerken severek tüketecektir. Çocuğun beslenme çantası alışkanlığı kazanması ilerleyen dönemlerde sağlıklı bir birey olmasında doğrudan etkilidir.

Çocuğun beslenme çantasında neler olmalı?

Beslenme çantaları çocuğun ilgisini çekebileceği sevmesine yönelik sağlıklı gıdalarla dengeli bir öğün koymak günün verimli geçmesi için oldukça önemlidir.

Sebzeleri veya yararlı bulduğumuz besinleri (süt,yumurta gibi) sevdirmek için  önce az porsiyonlarla alışkanlık haline getirerek bunu miktarı zamanla arttırabiliriz.

Et, sebze, süt-yoğurt ve tahıldan hazırlayacağımız öğün vitamin ve mineraller yönünden dengeli beslenmesi için gereklidir.

Alternatifler neler olabilir?

Çocuklar börek, poğaça tarzı hamurlu besinleri severler.  Hazırlayacağınız az yağlı poğaça ya da böreğin içine az tükettiği yada sevmediği bir besini içine koyabilirsiniz.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeğe geçmesini tavsiye ediyorum. Çünkü tam tahıllı ekmekte B grubu vitaminleri bakımından zengin ve bağırsakların çalışması için daha uygundur.

Ekmek alışkanlığını edinmesi için tam tahıllı ekmek ile hazırlanmış yağsız peynirli tost yapabilirsiniz.

Yumurta tüketmesini sevmiyorsa omlet şeklinde tostun içine koyabilirsiniz.

Yine tam tahıllı ekmekle hazırlayacağınız sandiviçin içine tavuk veya ton balığı ile birlikte bol yeşillik koymanız protein gereksinimini karşılayacaktır.Balıkta bulunan omega 6 ve omega 3 gibi yağ asitleri çocuğunuzun zihinsel gelişimi için oldukça faydalıdır.

Tatlıyı kim sevmez ki özellikle çocuklar. Ayrıca gün içerisinde çok aktif olan çocuklar tatlı ihtiyacı duyarlar. Puding veya sütlaç gibi sütlü tatlılarla beslenme çantasını tatlandırabilirsiniz. Hazır olmayan evde yaptığınız fındıklı, cevizli kurabiye ve kekler de beslenme çantasına eklenebilir. Bu şekilde ihtiyaç duydukları tatlıyı sağlıklı yoldan gidermiş olursunuz.

Protein ve kalsiyumdan zengin yoğurtla, vitaminle zengin hazırlayacağınız meyvelerden oluşan meyveli yoğurtlar en sağlıklı atıştırmalıklar olacaktır.

Çikolata çocuklar için vazgeçilmez bir besin kaynağı olarak görülse de çok tercih edilen besin değildir. Ancak tüketim alışkanlığına bakıldığında sadece tadını az değiştirecek kadar az miktarda koyulan çikolatalı krepler de beslenme çantasına koyabilirsiniz. Krepin içerisinde bulunan süt, yumurta ve un protein ve  B grubu ihtiyacını karşılayacaktır.

Fındık, ceviz ve bademden oluşan kuruyemişler ve kuru meyvelerle olan karışım çocuğunuz için çok güzel bir enerji kaynağıdır. Bu tür yağlı tohumlar (ceviz, fındık) zihinsel faaliyetler için önemli besin kaynaklarından biridir.

Meyve de az bulunan şekerle hazırladığınız kompostolar içecek olarak verilebilir.

Bu alternatifleri çoğaltabilmek mümkündür. Sağlıklı besin farkındalığı ile güzel menüleri zenginleştirebilirsiniz.

çocuğun beslenme çantası menüsü

Örnek beslenme çantası menüleri;

Çocuğun beslenme çantası haftalık şekilde aşağıdaki menüye benzer şekilde planlanabilir. İşte örnek beslenme çantası tarifleri ve önerileri

Pazartesi ;  Sebzeli börek/poğaça

                     Ayran

                    Mevsimine göre meyve

Salı ; 1 kibrit kutusu peynir (serçe parmağınızın yan kısmındaki kalınlıkta ve serçe parmağınız büyüklüğünde) veya bir adet haşlanmış yumurta

           5 adet zeytin

           Tam buğday ekmek

           Domates, salatalık, yeşil biber

            Süt

Çarşamba ; Peynirli tost veya sandiviç

                     Domates, salatalık

                      Ayran (yanındaki besinlerle uyku yapmayacaktır.)

Perşembe ;  Kek/kurabiye (tercihen meyveli/fındıklı/cevizli)/çikolatalı krep

                      Süt

                      Meyve

 Cuma ; Patates salatası/ sevdiği bir salata

               Komposto

                Bir avuç ceviz/fındık/badem (kuru meyvelerle karışım olan bir paket de olabilir)

Çiğ sebzeler ve meyvelerin mevsimine uygun olmasına dikkat etmeliyiz.

Okulda geçirdiği sürenin 1 ana öğün ve 1 ara öğün zamanı arasında olduğunu söylemiştim. Şimdi ara öğünlerde ne tüketebilir buna örnek verelim. Şunu belirtmeliyim ki bu ara öğünde süt-yoğurt gibi protein içerikli besin tüketmesi çocuğunuzun tok kalma süresini uzatacaktır, yanında meyve tüketmesi vitamin ve mineral yönünden günlük ihtiyacı gidermeye katkı sağlayacaktır.

Okulda ara öğün;

1 kutu süt+1 meyve

Önceden hazırladığınız kuruyemiş paketi (ceviz,badem,fındık..)

Taze veya kuru meyveyle hazırladığınız meyveli yoğurt

Ev yapımı kek/kurabiye+meyve suyu

Beslenme çantasının içerisinde olduğu öğünler kadar temizliği de oldukça önemlidir. Çiğ meyve ve sebzeleri koyarken bol su ile yıkayıp koymalısınız. Besinlerini tüketmesi için koyduğunuz araç gereçlerin temiz olduğuna dikkat edin ve bir sonraki gün için hazırladığınız yiyecekleri koyarken çocuğunuzun önceki gün besinleri ne kadar tükettiği hakkında gözlem yapın.

fastafood yasak- beslenme çantasına ne koyulmaz

Çocuğun beslenme çantası’nda neler bulunmamalı, neler koymamalıyız?

Sağlıklı beslenme konusunda ne kadar önem verdiğimizi vurguladım. Beslenme çantasına koymanızı istemediğim yiyecekler ve içecekler olacak. Bunları tahmin etmeniz o kadar zor olmayacağını düşünüyorum. Kola gibi gazlı içecekler, yağ içeriği yüksek fast food gıdalar,cipsler şeker değeri yüksek hazır meyve suları, enerji değeri yüksek bisküvi,çikolatalar .Kısacası  sağlıksız gıdaların hiçbirini beslenme çantasına koymanızı tavsiye etmiyorum. Bu konuda çocuğunuzun ısrarlarına karşı koymanız ve sağlıklı besin ayrımını ona anlatmanız en faydalı yaklaşım olacaktır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Anne Sütünün Faydaları ve Önemi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

4 Yanıt

 1. Avatar
  Mine
  • Avatar
   aliye akkaş
 2. Avatar
  Merve
 3. Avatar
  aliye

Bir cevap yazın