çocuklarda beslenme ve sağlık

Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır, Neden Önemlidir?


Çocuklarda beslenme,  gelecekte sağlıklı nesillerin yetişmesi için en önemli faktörlerden bir tanesidir. Çünkü bu çağ, çocukların büyüme ve gelişme dönemidir. Beslenme bu kadar öneme sahip ilen çoğu aile çocuğuna nasıl bir besin sunacağı ve çocuğa karşı nasıl bir tutum sergileyeceği konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Unutmayınız ki beslenme, her yaşta çok önemli bir yere sahip olan temel yaşam ihtiyaçlarından birisidir. Yapmanız gereken çocuklarınıza sağlıklı beslenmenin ne olduğunu öğretmek ve hayatında uygulamasını sağlamaktır.

Çocuklarda beslenme neden önemlidir

Çocukluk çağı; süt çocukluğun bitiminden ergenlik başlangıcı dönemi arasını kapsayan süreçtir. Bu süreçte büyüme ve gelişme hızlıdır. Büyüme ve gelişmenin sürebilmesi için gerekli enerjiye ihtiyaç vardır ve biz bu ihtiyacı her gün yediğimiz besinlerden sağlarız.Her gün tüketilen bu besinler çocuğumuzun yaşam kalitesini etkiler. Yani fiziksel aktivite de bulunması, okulda başarılı olması gibi unsurların yanında en önemlisi sağlıklı bir hayat sürdürmesi için çocuklarda beslenme oldukça önemlidir.

Çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığı

Çocuklar küçük yaşlarda anne ve babalarını örnek alır. Bu yaşlarda ona karşı sergileyeceğiniz davranış çok önemlidir. Farkında olmanız gereken en önemli şeylerden biri ise beslenme alışkanlığının bebeklik çağında başladığıdır. Biliyoruz ki 6 aydan sonra bebeğinize ek besin vermeye başlarsınız ve bu zamanla sizin tükettiğiniz yiyecekleri de tüketebilme durumuna kadar gelir. Bu süre zarfında yemek yiyeceği yer, tutumunuz ve yemeğin çeşidi önem arz etmektedir. Anlaşılacağı gibi size büyük görev düşmektedir. Bilinç altı 2 yaşından itibaren yer edinmeye başlar ve bu yaşlarda yemek konusunda edineceği kötü deneyimler (azarlama,zorla yedirme..) ilerleyen zamanlarda yemek tüketimi konusunda seçici olmasını, yemek yememesi gibi olumsuzluklara itecektir.

Yedirmek istediğiniz yiyeceği baskı kurarak tüketmesini sağlamayın. Empati kurarak yaklaşın.

Size bu konuda fikir vererek ilerleyen yazılarımda  çocuklarda beslenme alışkanlıkları nı yazacağım.

aile ile birlikte sağlıklı beslenme alışkanlıkları

Yemek yerken sergileyeceğiniz tutum nasıl olmalıdır?

 • Yemek yerken televizyonu kapatın sadece yemeğe odaklanmasını sağlayın. Bu sayede tabağında bulunan yiyeceğin ne kadarını tüketebildiğine ve ne yediğine odaklanacaktır.
 • Yiyeceklerini tüketmesi için ödüllendirmede bulunmayın. “aferin,yemene sevindim” gibi mutlu edici sözler kullanın. Bunu ara sıra yapın. Ayrıca tüketmesi gereken besinin onun için ne kadar yararlı olduğunu anlatarak bilinçlendirmek ileriye yönelik bir yatırım olacaktır.
 • Yemek için belirli zamanlarınız olsun. Aile de herkesin bulunmasını sağlayacak zaman dilimlerinde en azından akşam yemeği için bunu yapmaya çalışın. Bu çocuğunuzun yemek kavramını öğretmede ve sizi örnek alacağı en önemli avantajdır.
 • Zamanında sofrada bulunmak kadar yemek süresine de dikkat edin. Uzun süren yemek saatleri çocuğun gereksiz yeme eğiliminde bulunmasını sağlayabilir ya da yemeğiyle oyun oynamasına neden olabilir.
 • Her yemeği yiyecek gibi bir düşünceyle çocuğunuza yaklaşmayın. O da birey olarak sizin gibi bazı yemeklerde seçici olmasını hoş karşılayın. Fakat bu sağlıksız beslenme yönelmesini sağlamasın. Bu konuda tavrınızı belirleyin. Çocuklarda beslenme konusunda aşırı katı tutumlar bazen çocukta ters etki yapabilmektedir
 • Yemesini istediğiniz besini sevdiği yemeğin içine koyarak diğerini de sevdirmeye çalışabilirsiniz. Mesela makarnayı çok seven çocuklar için biraz sebze koyarak ve bunu zamanla yavaş yavaş artırarak yapabilirsiniz. Annem bana bezelyeyi pirinç pilavında sevdirmişti.
 • Çocuğunuzla birlikte alışveriş yapın,sofrayı kurmanızda yardım isteyin. Yakından yaptığı gözlemlerle sizi model alacaktır.
 • Sevmediğiniz yiyecekleri çocuğunuzun tadına bakmasına fırsat verin belki çocuğunuz sevecektir.

Yaptığınız en büyük hatalardan biri çocuğunuzun doyduğuna emin olamamanız ya da fazla yediğini düşünmenizdir. Çocukluk çağında olduğu için elbet sizin yediğinizden fazla yiyecektir. Çünkü büyüme ve gelişme döneminde sizden daha çok enerjiye ihtiyaç duyar ki çocuklarda beslenme bu yüzden bu kadar önemlidir.

Belirlediğiniz zamanlarda yenen yemeklerde çocuğunuza alışkanlık yaparak yemekten önce belli saatlerde acıkma hissi oluşacaktır. Sofra da bulunma süreniz yemeğini ne kadar tüketmesi konusunda yardımcı olarak doyduğunu anlayacaktır.

Kahvaltı alışkanlığı

Gün boyu süren zihinsel ve fiziksel performansın devam etmesi ve sağılığın korunması için günlük öğünleri atlamadan yeterli ve dengeli besin tüketmemiz gerekir.Güne günün en önemli öğünü kahvaltı ile başlamak çocuklarımız için oldukça önemlidir. Çünkü gece boyunca bir şey yemediğimiz için aç olarak güne başlarız. Vücudumuzun ve beynimizin güne başlaması için enerjiye ihtiyacı vardır. Çocuğumuza kahvaltı alışkanlığı edindirmeliyiz. Kahvaltı alışkanlığı olan çocuklarda okul başarı oranı daha yüksek bulunmuştur.

Kahvaltı öğününü asla atlamamaya çalışın eğer kahvaltı yapmaktan kaçıyorsa hiç olmazsa 1 su bardağı süt ve bir meyve yemesini sağlayın yine de şunu unutmayın hiçbir öğün kahvaltının yerini tutamaz.

Ara öğün alışkanlığı

Kahvaltı ve diğer öğünler kadar ara öğünlerde önemlidir. Çünkü ana öğünler arasında geçen süre uzun olduğu için diğer öğünde çocuğunuz daha fazla yemek tüketerek alması gerekenden daha fazla besin tüketecektir. Mesela okula gitmeden önce sabah kahvaltısını en geç 08:00 de yapacak ve öğleye kadar harcadığı enerjiyle açlığı artarak öğle yemeğinde daha fazla yemek isteyecektir. Bunun bilincinde olarak ana öğünler arasında bir meyve, bir paket süt,yoğurt yada bir avuç kuruyemiş tüketmesini alışkanlık haline getirin.

çocuklarda beslenme alışkanlıkları sebze ve meyve

Sebze ve Meyve alışkanlığı

Kahvaltı alışkanlığından sonra en çok zorlandığınızı düşündüğüm sebze ve meyve alışkanlığıdır. Özellikle sebze alışkanlığı.. Çünkü sebze tüketimi çocuklar için oldukça zordur, yemesi onlara göre zahmetli ve zevksiz gelir. Eğer hazır yiyecek tüketimi fazlaysa sebze yemesini sağlamak daha zor olacaktır

Çocuğunuza sebze ve meyveyi severek yedirmek istiyorsanız önce nedenini öğrenin. Aileler olarak acıktığı zaman pizza, hamburger gibi lezzetli olan ve bir o kadar da enerji değeri yüksek olan besinlere yönelmek tabi ki sebzeyi arka plana atacaktır.

Alışkanlık haline getirmek istiyorsanız evde sürekli olarak akşam yemeklerinde sebze yemeği, yeşil salatalarla donatın sofranızı. Sevdiği yemekleri mümkünse sebzeli yapın. Yemek yerken sevdiğiniz sebze yemeklerinden ve sebzenin faydalarından anlayacağı şekilde bahsedin.

Meyveleri tüketmesi konusunda alışkanlık haline getirmek sebze kadar zor olmaz ama yinede meyvelerle yapacağınız görsellikler çocuğunuza cazip gelecektir.

Alışanlıkların kalıcı olmasını istiyorsanız sorgulayıcı ve açıklayıcı yaklaşımlarda bulunun. Neden tükettiğini sorun vereceği cevabı sizi tatmin edinceye kadar farklı tarzlarda tekrarlayın. Besinlerin yararından bahsedin.

Sonuç

Mevsimine uygun sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Domates her mevsim var alırım gibi bir düşünce de bulunmanızı istemiyorum. Çünkü sebze ve meyveler zamanında yetiştiği zaman vitamin ve mineral olarak daha fazla yarar sağlayacaktır.

Düzenli öğün yemesini ve öğünlerini yerken sadece yedikleriyle meşgul olmasını sağlayın.

Sağlıklı beslenme konusunda anne ve baba güzel örnek olmalıdır. Çocuğunuzun sizi taklit ettiğini unutmayın.

Çocuğunuza yapacağınız en güzel yatırımlardan biri de sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesini sağlamaktır.

Yeterli ve dengeli beslenmek kadar öğünlerin zamanında tüketilmesi de önemlidir.

Çocuklarda beslenme ‘nin önemini iyi kavrayın ve sağlıklı nesiller üretmeye katkıda bulunun.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Raşitizm (Rikets) Nedir, Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2 Yanıt

 1. Avatar
  Zuhal
 2. Avatar
  aliye akkaş

Bir cevap yazın