çok düşük kalorili diyet ve zararları

Çok Düşük Kalorili Diyetler ve Zararları


Pek çoğumuz teknolojinin hızına kapılarak her şeyin süratli bir şekilde olmasını istiyoruz. Hayatımıza sığdırmaya çalıştığımız, yetişmeye çalıştığımız ve gelişen teknoloji bizi adeta hız tutkununa çevirdi. Ne yazık ki, sağlık konusunda da bu duruma geldik. Etkili ve hızlı sonuç veren kilo verdirme yöntemleri bizim için cazip olmaya başladı. Bunlardan en popüleri ise çok düşük kalorili diyet listeleri. Sağlıkla, beslenmenin birbirinden ayrılmadığını düşündüğümüz halde bunu dikkate almayıp buz dağının görünen kısmına kapılıyoruz.

Diyet yapmak bilincimize eziyet görmek, aç kalmak, yememek olarak yerleştiği için az yemek yemek yani düşük kalori de beslenmek işte bu buz dağının görünen kısmı olmuştur bir de bunun görünmeyen kısmı vardır. Bu yazımda size çok düşük kalorili diyet lerin ne olduğunu, zayıflamaya etkilerini ve zararlarını, neden yapıldığını ve bu konuda ki önerilimi sunacağım. Bir de bu çok  düşük kalorili diyetlere “moda” diye kulağa gelen hoş kelimeler kullanarak insanların kapıldığı ve çoğu kişinin denediği bir hal alıyor.

Çok düşük kalorili diyet nedir?

Günlük tüketilecek yiyeceklerin içecek, çorba gibi mide hacmini doldurabilecek avantaja sahip, protein ve yağ miktarı yüksek, karbonhidrat miktarı düşük her türlü gıdayı kapsayabilen diyetlerdir. Genel de 800 hatta daha düşük miktardaki kaloriler olabiliyor.

Kişiye özgü hazırlanmış bir diyetten ziyade kısa süreli uygulanması tavsiye edilen bir diyettir. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmaz. Eğer kişi bir hevesle diyet yapmak isteyip bir de düşük kalorili diyetlerle tanışırsa, bu onun için oldukça can sıkıcı, bezdirici, olumsuz duygular kazandırır.

 

Neden Yapılmamalı?

Diyet yapma amacınız aç kalıp kilolarınızdan kurtulmaya çalışmak olmamalıdır. Hayatınızı yani sağlığınızı korumak için diyeti dengeli ve yeterli bir beslenme biçimine dönüştürüp bunu hayatınızın bir parçası olarak görmenizdir. Ruhsal olarak bunu benimseyip, bedensel olarak ihtiyacınız kadar olan optimal beslenme planı ile kilolarınızdan sağlıklı ve keyifli bir şekilde kaybetmenizi sağlamaktır.

Bu bahsettiğim sizin yaşamınızda uygulanması mümkün olabilecek diyettir. Çok düşük kalorili diyet kısa süreli olarak uygulanması uygun görülen genel de bir diyetisyen takibi istenen bir diyet.  İhtiyacınızın çok altında diyetle gününüzü geçireceksiniz bu durumda aç kalmışsınız demektir. Aç kalmak, vücudunuzu kendi koruma psikolojisine bürüyerek, bir süre kilo vermeye başladığınızda artık kilo kaybınız yani metabolizmanız yavaşlamaya ve artık durmaya başlayacaktır.

Gerçek kilo kaybı yağ yakımını sağlamaktır. Çok düşük kalorili diyette yağ kaybı yerine çoğunlukla su ve kas kaybı olur. İnsanın hareketini sağlayan kaslar ve kemiklerdir ve organizmayı ayakta tuttuğu için kasların güçlü olması özellikle kasla oluşan kalp ve diğer iç organlar açısından önemlidir. Yağın da vücut işlevi için önemi oldukça fazladır. Yağ kaybını oluşturmak istememizin nedeni fazla enerji de vücudumuzun yağ depolaması ve damar kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara zemin hazırlamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre insan vücudunun belirli oranda yağ, kas ve su oranının olması gerekir. Sağlıklı diyet önerileri uygulanırsa bu oranı en ideal seviyeye çekmek mümkündür.

düşük kalorili diyetler neden yapılmamalı

 

Zayıflamaya yardımcı olur mu?

Zayıflamak, kilo kaybetmek anlamına gelse de aslında o iş tam olarak öyle değildir. Demek istediğim kilo vereyim de nasıl olursa olsun düşüncesi taşımamalı. Az yiyerek pekala kilo vermek mümkün olabilir. Standart bir yaşam şeklinizde spor yapmıyor, normal aktivite de hareket ediyorsanız bazal metabolizma hızınızın altında kalori ile kilo verebilirsiniz. Diyetinizde karbonhidrat oldukça düşük olduğu için vücut ihtiyacı olan karbonhidratı deposundan kullanır ve kasları kullanarak kas kaybı oluşur. Bu yüzden çok düşük kalorili diyet uygulamak doku ve organlara ciddi zararlar verir.

Depoda kullanılan karbonhidratlar su açığa çıkardığı için vücuttan su atılarak kilo kaybı görülmeye başlanır. Diyet bırakıldığında ya da ara verildiğinde bu kilolar geri döner. Özellikle yasaklanan gıdalara aşırı istek, diyet kesildiği an fazla yemeye sebep olarak  fazla kilo almanıza bu da sizin moralinizi bozmaya neden olur ve “battı balık yan gider”,”aman aç kaldığım günlere inat yiyeceğim, diyet yaptım da ne oldu? ,ne yesem yarıyor işte” gibi söylemlerle alınan gıdalar belki de günlük yediklerinizi aşar.

Oysa diyetteki hedefiniz sağlıklı bir beslenme planını oluşturularak kilonuzu korumak yada kilo fazlalığı varsa bunu sağlıklı yollarla dengeli bir beslenme ile vermeye sağlamaktır. Kilo kaybınız yağlardan olduğu zaman, güzel besleniyorsunuz diyebilirim. Zayıflama süresince sağlıklı bir öğün planı çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle ara öğün tüketimi kilo vermek isteyen kişiler için oldukça önemli bir yere sahiptir. (Bknz Ara Öğün ve Diyetteki Önemi)

Kısa zamanda zayıflamayı vaat eden diyetler, insanları spor aktiviteleri egzersizlerden uzaklaştırır ve kilo almaya meyilli hale getirebilir.

 

Neden yapılır?

Hızlı sonuçlar görmek zamandan kazanç, kolay yoldan başarma gibi düşüncelerle “çok düşük kalorili diyet”, uygulama isteği uyandırabilir. Bu tarz diyetler beden kitle indeksi 30’un altında olan hastalarda kısa süreli ve hızlı kilo kaybını sağlamak için beslenme alanında uzman kişiler tarafından tıbbi gözetim altında uygulanabilir.

Az kalorili beslenme programı örneği

Çok düşük kalorili diyetlerin zararları?

 Uzun süreli çok düşük kalorili diyet ile beslenmek beden ve ruhsal sağlığı yönünden olumsuz etkileri olduğunu söylemek mümkün.Bilinçsizce yapılan çok düşük kalorili diyetler, sağlıksız zayıflama yöntemleri sağlığınızda oldukça ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Bunları maddeler halinde söyleyecek olursak;

 • Baş ağrısı, depresyon, asabiyet
 • Ciltte kuruluk,
 • Tansiyon düşüklüğü,
 • Adet düzensizlikleri,
 • Yorgunluk, halsizlik,
 • Kabızlık,
 • Kansızlık, bulantı
 • Kalp ritminde bozukluk,
 • Saç dökülmesi… gibi sorunlar

Ayrıca bazal metabolizma hızının düşmesine, diyet bırakıldığı an hızla verilen kiloların yine aynı şekilde hızla alınmasını, kişi de bu diyeti sürekli uygular hale gelmesine sebep olur. Bu kişilerde obez olmak riskini de artırmış olmaktadır.

Daha çok gençlerin uyguladığı bu diyetlerin sık ve bilinçsiz yapılması, yeme bozuklarının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Diyetin çok düşük kaloriye sahip olduğunu nasıl anlarım?

Düşük kalorili beslenmek yani az yemek kişiye özgü bir durumdur. Çünkü azlık miktarı kişinin yaşı, kilosu, boyu gibi faktörlere bağlı olarak hastalık, fiziksel ve biyolojik özelliklerine göre  metabolizmasını ilgilendiren bir durumdur.

Kişinin bazal metabolizmasının altında beslendiğinde düşük kalori de diyet alıyor diyebiliriz. Az yemek yemek bir nevi. Peki az yemek yemek yerken vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral gibi besin öğelerinin yeterliliğinden emin miyiz yoksa o an ki açlığı bastırmaya çalışmak için mi çaba harcıyoruz?

hatalı yanlış diyet önerileri

Çok düşük kalorili Diyet Listesi Örneği

Çok düşük kaloriye sahip birkaç diyet listesi örneği verelim. Bu diyetler oldukça zararlı olmakla beraber zayıflama sürecini uzun vadade olumsuz etkileyebilecek niteliktedir.

500 Kalorilik Diyet Listesi

Kahvaltı;     Şekersiz çay

1 bardak süt veya yoğurt (yarım yağlı)

1 adet meyve

Öğle;           1 köfte kadar et/tavuk/balık

Mevsim salatası (1 tatlı kaşığı)

Akşam;      1 köfte kadar et/tavuk/balık

1 kepçe çorba

1 bardak süt veya yoğurt (yarım yağlı)

 

800 Kalorilik Diyet Listesi;

Kahvaltı;   1 çay bardağı yarım yağlı süt

1 tane haşlanmış yumurta veya 1 kibrit kutusu kadar yarım yağlı peynir

Domates, salatalık, yeşillik

1 dilim ekmek (kepekli, tam buğday)

Öğle;          1 kepçe çorba

4 yemek kaşığı yarım yağlı yoğurt

Mevsim salatası (yağsız)

Akşam;        2 köfte kadar et/tavuk/balık

4 yemek kaşığı yarım yağlı yoğurt

Gece;          1 bardak yarım yağlı süt

1 meyve

1200 Kalorilik Diyet Listesi;

Kahvaltı;      1 çay bardağı yarım yağlı süt veya yoğurt

1 kibrit kutusu kadar yarım yağlı peynir

1 haşlanmış yumurta

1 dilim ekmek

Öğle;            3 köfte kadar et/tavuk/balık

Mevsim salatası

1 dilim ekmek

Akşam;        6-8 yemek kaşığı sebze yemeği( içine 1 köfte kadar et)

1 kepçe çorba

4 yemek kaşığı yarım yağlı yoğurt

Gece;           1 bardak yarım yağlı süt

1 çay bardağı leblebi

Sabah ve öğle arası, akşam yemeğinden önce ara öğünde 1’er meyve tüketebilirsiniz.

diyetisyen yorum sonuç

Sonuç – Diyetisyen Yorumı

Sizi rahatsız eden, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, beslenme ve diyet alanında eğitim görmüş diyetisyenlere danışın.

Kısa süreli uygulanabilen düşük kalorili diyetleri uygulamak istiyorsanız bunu mutlaka bir diyetisyenle görüşün. Hızlı sonuçlar uzun vade de sağlığınızı kötü etkileyebilir.

Diyetin bireye özgü olduğunu unutmayın. Kişinin yaşı, boyu, kilosu, günlük aktiviteleri, hastalığı gibi faktörler besin ihtiyacını belirler ve bu her kişide farklıdır.

Hedeflenen kiloya hızlı ve kısa sürede ulaşma isteği, çok düşük kalorili diyet ile ihtiyacın çok altında beslenildiğini, yaşamın ileri dönemlerinde yeme bozukluğuna zemin hazırladığını unutmamalıdır.

Sağlıklı diyetler uzman desteği ile kişiye özel hazırlanmalıdır. Hazır diyet listeleri ve çok düşük kalorili diyetler sağlık açıısndan olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Aç kalarak yapılan diyetlerin, baş ağrısı, sinirlilik, kansızlık, kabızlık, sıvı elektrolit bozukluğu,  yorgunluk, kalp ritim bozukluğu gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çok düşük kalorili diyetlerin hızlı sürede sonuç vermesi size ne kadar cazip gelse de buna benzer ilaç veya suplemanları bilinçsizce tüketmeyin. Ayrıca bknz: Hızlı Zayıflama Yöntemleri ve Zararları

Uygunsuz kalori denemeleri metabolizmanızı bozabilir ve eski haline gelmesi uzun zaman alabilir.

Hızlı sürede dengesiz şekilde kilo vermenin ileri yaşlar da kilo kontrolü sağlama da sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Hızlı verilen kilo hızla geri alınmaya müsait olduğundan, haftada 0,5-1 kilo vermesi şeklinde hedeflenmelidir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Coumadin Diyeti ve Kullanım Alanları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

 1. Avatar
  HATİCE

Bir cevap yazın