cushing sendromu ve beslenme

Cushing Sendromu Beslenme ve Diyet Tedavisi


Şüphesiz sağlıklı beslenme hem hastalıklardan korunma hemde hastalıkların tedavi aşamasında oldukça önemli bir yere sahip. Bir çok hormonal hastalığın tedavi protokolünde diyet tedavisi olmazsa olmazlar arasındadır. Hormonal hastalıklardan bir tanesi olarak karışımıza çıkan Cushing Sendromunda da sağlıklı beslenme, hastalığın seyrini olumlu yönde etkilemektedir. Bu yazımızda Cushing Sendromu nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl olmalıdır gibi sorulara kısaca yanıt verdikten sonra hastalığın beslenme ve diyet tedavisi üzerine konuşacağız.

Cushing Sendromu Nedir?

Cushing sendromu vücutta uzun süreçlerde yüksek kortizol hormon düzeylerinin ortaya çıkardığı bir durumdur. Hiperkortizolizm olarak da nitelendirilen Cushing sendromunun en yaygın nedeni ağızdan alınan kortikosteroid içerikli ilaç tedavisidir.

belirtileri nelerdir

Belirtileri ve Nedenleri

Endokrin sistemimiz vücudumuzu düzenleyen hormonları üreten bezlerden oluşmaktadır. Bu bezler ; böbrek üstü bezleri, hipofiz bezi, tiroid bezi, paratiroid bezleri, pankreas, overler ve testislerden oluşmaktadır. Böbrek üstü bezlerimiz kortizolü de içeren birkaç hormonu sentezlemektedir. Kortizolün vücutta birçok görevi bulunmaktadır. Örneğin kortizol, kan basıncınızın düzenlenmesine ve kalp damar sisteminin fonksiyonlarının normal tutulmasında yardımcı olmaktadır. Karbonhidratların, yağların ve proteinlerin enerjiye dönüşümünde yardımcıdır. Fakat kanda kortizol düzeylerinin artması cushing sendromuna neden olur.

Fazla olan kortizol, Cushing sendromunda bazı değişik belirtilere neden olur. Omuzlar arasında buffalo hörgüç, yuvarlak yüz, deride morumsu pembemsi renkli çizgilerin bulunması en başta gelen belirtilerdendir. Cushing sendromu sonuçta  vücutta hipertansiyon,  Diyabet ve Osteoporoz(kemik kaybı) diyabet oluşumuna sebep olabilmektedir. Cushing tedavisi uygulandıktan sonra vücutta gözle görülen değişiklikler ve iyileşmeler olur.

Genel olarak Cushing Sedromunun belirtilerine bakacak olursak:

 • Yorgunluk , bitkinlik Kaslarda zayıflık
 • Yuvarlak yüz (aydede yüzü)
 • Omuzlar arasında yağ dokusu veya hörgücü (buffalo hörgücü)
 • Yüzde kızarma karında , bacaklarda, göğüslerde ve kollarda deride mor veya pembe çatlaklar
 • Depresyon, anksiyete ve iritabilite
 • Duyguları kontrolde kayıp Kalın veya gözle görülen vücut ve yüzde kıllanma (hirsutizm), sivilce
 • Kadınlarda adet düzensizliği ve yokluğu
 • Libido kaybı
 • Erkeklerde cinsel fonksiyonlarda bozulma
 • Yeni gelişen veya kötüleşen yüksek kan basıncı
 • Diyabete sebep olabilecek glukoz intoleransı ve insülin direnci
 • Başağrısı
 • Kırıklara neden olabilecek kemik kaybı

tedavi yöntemleri nelerdir

Tedavisi

Cushing sendromunda vücuttaki artmış kortizol miktarını düşürmeye yönelik tedavi uygulanmaktadır.

Tedavi şunları içerir:

Kortikosteroid kullanımını azaltmak: Cushing sendromunun sebebi eğer uzun süre kortikosteroid kullanımı ise doktorunuz bu semptomları azaltmak için astım, artrit veya diğer durumların tedavisini yeterli düzeyde tutar ak ilaç dozlarını periodik olarak azaltabilirler. Sağlık problemlerin çoğunda kortikosteroid olmayan ilaçlar kullanılır.

Tedavi Edilmezse Ne olur?

Eğer hemen cushing sendromu için tedavi almazsanız başka komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Örneğin:

 • Kemik kaybı (osteoporoz),
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon)
 • Böbrek taşı
 • Şeker hastalığı
 • Sık veya alışılmadık enfeksiyonlar
 • Kas gücünde veya kitlesinde kayıp
 • Cushing sendromu hipofizdeki bir tümörden kaynaklanıyorsa (hipofiz hastalığı) hipofiz bezi kontrolündeki başka hormonların artmasına da sebep olabilir.

diyet düzeni nasıl olmalıdır

Beslenme ve Diyet tedavisi

Cushing Sendromunun diyet tedavisi çok yönlü olarak ele alınmalı ve sağlıklı beslenme kuralları çerçevesinde bir diyetisyen tarafından planlanmalıdır. İnternet üzerinde “Cushing sendromu diyeti” yada Cushing sendromu diyet listesi” gibi asılsız beslenme programlarına itibar etmemeniz gereklidir. Genel anlamda Cushing’te beslenme ilkelerine aşina olabilmeniz için önerilerimiz ise şu şekilde:

Kemik Kaybını Önlemek için Kalsiyumdan Zengin Diyet

Fazla kortizol zamanla kemik kaybına neden olur, kalsiyumdan zengin bir diyet kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Kalsiyum; yoğurt, peynir, süt, brokoli, lahana, ve pek çok tahıldan oluşan çeşitli gıdalardan temin edilebilir.

Tuz İçeriği Azaltılmış Diyet

Yüksek tansiyon; Cushing sendromunun sık görülen bir komplikasyonudur, bu nedenle sodyum alımını kontrol etmeniz çok önemlidir. Diyetinizde çok fazla sodyum olması, sıvı tutar ve vücut ağırlığının artmasına sebep olur. Yemek pişirirken yemeğinize tuz ilave etmekten kaçının. Taze meyveleri, sebzeleri ve tahılları ve yağsız et ürünlerini seçin. Kurutulmuş etler, turşu ürünleri, patates cipsi ve simit gibi yüksek sodyum içeren gıdaları sınırlandırınız. Konservelerde de düşük sodyum içerikli çeşitlerini tüketiniz.

Proteinden Zengin Gıdalar

Aşırı kortizole maruz kalınması kas kaybına neden olabilir. Yüksek proteinli bir diyet Cushing sendromuyla ilişkili kas kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Balık, fasulye, mercimek, az yağlı yoğurt gibi protein bakımından zengin besinler seçmelisiniz. (Bknz: Protein İçeren Besinler ve Protein Kalitesi)

Unutmayın ki bu hastalığın gerekli tedavisi yapılıp, tüm süreç boyunca diyete uygun beslenildiğinde bu hastalığın üstesinden gelinebilmektedir. Bu yüzden olabildiğince paketli ürünlerden sakınıp doğal ürünleri tüketmeye ve yukarıda bahsettiğimiz beslenme ilkelerine dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Polikistik Over Sendromu Beslenme ve Diyet tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın