diyet içecekler nelerdir

Diyet İçecekler Nelerdir ? Diyet İçecek zararlı mıdır?


Obezitenin artışı, kalp damar hastalıkları ve diyabet gibi rahatsızlıklardan dolayı günümüz insanları diyet ürünlerine yönelmişlerdir. Artan talebi karşılamak için bu ürünlerin üretiminde artış olmuştur. Diyet içecekler gün çektikçe daha fazla hayatımıza girmekte ve kalori içermemesi tercih sebebi olmasına neden olmaktadır. Buzdolablarında yer alan, kalp krizi riskini %30 oranında arttırdığı araştırmalarla tespit edilen bu diyet içecekler nedir? Kullanımı nasıldır, zararları nelerdir, nelere yol açar? Bu yazımızda bu konular üzerinde duracağız

Diyet İçecekler Nedir?

Kalorileri çeşitli yöntemlerle azaltılmış ve genellikle içerisinde çok az şeker bulunan veya hiç şeker bulunmayan içeceklere diyet içecekler denir. Tatlarının korunması amacıyla diyet içeceklerde glikoz, früktoz ve sükroz gibi şekerlerin yerine tatlandırıcıların kullanılmaktadır. Piyasada her ne kadar doğal ve yapay tatlandırıcılar bulunsa da diyet içecekler içerisinde kullanılan tatlandırıcılar yapay tatlandırıcılardır. Diyet içeceklerin içerisinde yapay tatlandırıcılardan iki veya daha fazlası bulunabilmektedir. Bu durum kalori miktarını yükseltmez iken tatlılık derecesini arttırabilmektedir.

Nasıl Üretilir?

Piyasada gördüğümüz diyet kola, meyve suları ve limonata gibi içecekler, içeriğinde bulunan sakkarozun yerine yoğun tatlandırıcıların eklenip enerji değerlerinin düşürülmesiyle elde edilir. Yağlı içeceklerde de yağ oranları azaltılır veya tamamen düşürülür. Bu içecekler, kalp –damar hastalığı olanlar, diyabet hastaları, obez veya formunu korumak isteyen kişiler tarafından büyük ilgi görür. Sebebi ise etiketlerinde yazan “ sıfır kalori, sıfır şeker ” amblemidir.

→Azaltılan veya tamamen çıkarılan yağ ve şekere uygun ikame ediciler eklenir. Bunlar; doku, aspartam, acesülfam-potasyum, sorbitol…

Diyet içecekler nelerdir?

Peki içerisinde tatlandırıcı bulunan bu diyet içecekler nelerdir hep beraber bakalım:

  • Light Kola
  • Şekersiz Limonata
  • Light bira ve diğer diyet alkollü içecekler
  • Paketli diyet meyve suları

Diyet içceklerin Zararları

Diyet içeceklerin zararlı olmasının sebebi içerisinde bulunan tatlandırıcılardan kaynaklanmaktadır. En çok kullanılan tatlandırıcılardan olan aspartam, halen bilim dünyasında tartışmalara sebep olmaktadır. Gıdalarda E951 kodu ile yer alır. 1965 yılında keşfedilmiş, yapay tatlandırıcıdır. Normal şekerden 180-200 kat daha tatlı olduğu biliniyor. Ancak kalori değeri çok düşüktür. Hatta sıfıra yakındır Aspartam vücuda alındıktan sonra fenilalanine dönüşüyor. Bu yüzden fenilketonüri hastaları bu ürünlerden uzak durmalıdır.

Diyet içeceklerin zararlarına yönelik yapılan araştırmalarla görülmüştür ki; kanser, beyin tümörü, kardiyovasküler rahatsızlıklar, erken doğum, MS belirtileri, depresyon, eklem ağrıları, lösemi ve körlük gibi birçok rahatsızlık gözlemlenmiştir.

Lawa Üniversitesinde yapılan araştırmalarda az miktardaki kullanımı bile kalp hastalığı, inme ve ölüm riskini artırabileceğini gösterdi. Yapılmış en kapsamlı araştırmaya göre, günde iki veya daha fazla diyet içecekleri içen kişilerin inme, kardiyovasküler hastalıklar ve kalp krizi riskini %30 arttırdığını gösterdi. Daha da önemlisi bu kişilerin kalp hastalığından ölme riski %50 artıyor. Bu oran hafife alınacak gibi değil.Bu içeceklerin içinde karbonlama ve yapay tatlandırıcılar bulunuyor. Aslında kalp krizini tetikleyen unsurlarda bunlar. Bununla beraber tansiyonu, kolesterolünü da yükseltebileceği de araştırmacılar tarafından bildirilmiştir.

diyet içecekler ve tatlandırıcıları

Yapılan bir çok çalışmada aspartamın ve diğer onaylı tatlandırıcıların güvenilir dozu olduğu kabul edilmiştir. FDA ve WHO aspartamın kullanılabilirliğine onay vermiş ve çok yüksek miktarlara çıkılmadığı sürece akut veya kronik bir soruna yol açmayacağını bildirmiştir. Çeşitli araştırmaların farklı sonuçlar vermesi diyet içeceklerin fayda/zarar ilişkisini açıkça ortaya koymayı zorlaştırmaktadır.

■ Bir başka sorunda karamel renklendiriciler. Diyet içecekler içildiğinde mideye sonrada kana karışır. İçerisindeki kimyasallar damarların duvarını tahriş edip plak oluşturuyor. Plak da damarı yırtıyor. Vücut yırtığı korumak için kabuk oluşturuyor. Kabuk kanın geçmesini önlüyor. Sonuç = kalbin ölmesi

Şeker değilse nasıl tat veriyor?

Örneğin kişi diyet içecekler sınıfında olan bir kola içtiğinde, ya da karbonlama, beynin tatlı algısı değişiyor. Beyindeki bu tatlı algısı açma-kapama düğmesine benzetilebilir. Normalde tatlı bir şey yendiğinde beyin tatlı düğmesini kapatır. Böylece tatlıya tatmin olursunuz. Ancak diyet içecekler içildiğinde, içindeki aspartam beyindeki açma-kapama düğmesini bloke eder. Yani yediğiniz şeyler sizi tatmin etmiyor ve tatlı isteğiniz yatışmıyor.

diyetisyen yorum sonuç

Kişisel yorum

Maddi kar amacıyla üretilen bu içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Hazır diyet içecekleri tüketmek yerine evinizde sağlıklı diyet içecekler yapabilirsiniz. Bu ürünler detoks etkisi de gösterir. Ve en önemli hayat kaynağımız suyu, günlük 2,5-3 litre tüketmeye özen göstermelisiniz. Sabah kalktığınızda bir bardağın içine bir dilim kabuklu limon atıp için. Güne daha zinde başlamanızı sağlayacaktır. Örneğin bir miktar nane, 1 salatalık ve kaç dilim limonu suya koyup, dolapta bir gece bekletip içebilirsiniz. Ya da kendiniz doğal karışımlar yapıp robot veya meyve sıkacağından geçirip içebilirsiniz. Diyetisyeninize danışıp sağlıklı beslenme önerileri almayı unutmayın.

İlgili Aramalar:

Diyet içecekler nelerdir

Diyet içecekler nasıl üretilir

Diyet içeceklerin kalorisi var mı

Diyet içeceklerin zararları

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Kilo Vermeyi Engelleyen Hastalıklar başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2 Yanıt

  1. Avatar
    Hatice
  2. Avatar
    Hacer Çolak

Bir cevap yazın