tatlandırıcılar kilo aldırır mı, zayıflatır mı

Diyette Tatlandırıcı Kullanmak Kilo Artışına Neden Olur Mu?


Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 40’ının kilosu normal standartların üzerendedir. Obezitenin sebeplerine bakıldığından akla ilk gelen her zaman şekerlerdir. İnsanlar gitgide düşük kalorili tatlandırıcılar içeren yiyeceklere yönelmekte ve kilo alma riskini azaltmak istemektedirler. Bununla birlikte, ABD’deki George Washington Üniversitesi’nde yapılan yeni araştırmalar, yapay tatlandırıcıların aslında bir kişinin obez olma riskini artırabileceğini düşündürmektedir. Peki tatlandırıcılar gerçekten kilo aldırır mı?

Obezite, insanlardaki düzensiz ve fazla miktarda kalori alımının bir sonucudur . Obezitede meydana gelen yağ birikimi, tip 2 diyabet, kalp ve damar rahatsızlıkları ve kanser riskini artırır. Bu nedenle, pek çok ülkede tatlandırıcıların kalorileri hesaplanarak insanların daha düşük kalorili ve daha düşük şeker ürünleri almaları teşvik edilmektedir. Bu konuda yayınlar yapılmakta ve halkın bilinçlenmesi sağlanmaktadır.

Tatlandırıcılar enerji içeren yani kalorisi olan ve enerji içermeyen / kalorisi olmayan olmak üzere ikiye ayrılır. Peki hangi tatlandırıcıların kalorisi var ve tatlandırıcılar kilo aldırır mı? Hep beraber inceleyelim.

Tatlandırıcılar Zayıflama Diyetlerinde Kullanılır Mı?

Diyette tatlandırıcı kullanmak isteyen kişiler sukraloz ve aspartam gibi düşük kalorili tatlandırıcıları tercih edebilirler. Fakat bazı araştırmalara göre çok fazla yapay tatlandırıcı kullanmak vücudun oluşturduğu ve depoladığı yağ miktarının artmasına neden olabilir.

Amerika da yapılan bir araştırma da tatlandırıcılar kilo aldırır mı sorusu üzerine yoğunlaşmış ve suni tatlandırıcıların yağ depolarımızı oluşturan hücreler üzerindeki etkisini incelemiştir. Bu hücreler, yüzeylerinde GLUT4 olarak adlandırılan bir glikoz taşıyıcısına (glikozun bir hücreye girmesine yardımcı olan bir proteine) sahiptir ve daha fazla şeker yediğimizde, hücreler daha fazla glikoz alır, daha fazla yağ biriktirir ve daha büyük hale gelirler. Diyet içecekler ve ürünler yoğun olarak kullanılan suni tatlandırıcılar bu hücrelerdeki GLUT4′ü ve yağ birikimini arttırdığı görülmüşütür. Bu değişiklikler obez olma riskinin artmasıyla yakından ilişkilidir.

stevia tatlandırıcı isimleri nelerdir

Düşük miktarlarda tüketildiğinde, yapay tatlandırıcıların kilo kaybına yardımcı olduğu, metabolik koşulları iyileştirdiği ve hatta enfeksiyon sırasında yaralanmaya karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir. Buna karşın, çok fazla yapay tatlandırıcı ile beslenmek bu olumlu etkileri tersine çevirir ve obezite riskini artırır. Herşey de olduğu gibi yine tatlandırıcılarda da zehir miktardadır.

Kalorili Tatlandırıcılar ve  Riskleri Nelerdir?,

Mısır şurubu, sofra şekeri, fruktoz, mannitol, ksilitol, maltoz, maltodekstrin, stevia ve bal gibi şekerler, birçok yiyecek ve içeceğin  tatlılığını arttırır. Bunlar kalorisi olan tatlandırıcılardır ve doğaldır. Bazılarında çok fazla bazılarında ise eser miktarda enerji bulunur.

Şekerli yiyecekler, şekersiz yiyeceklerle karşılaştırıldığında daha kolay tüketilirler. Ayrıca kalorili tatlandırıcı tüketmek, fiziksel aktivitesi düşük kişilerde kilo artışına neden olur. Kalorili tatlandırıcılarda ki şekerler, kandaki glikoz kontrolünü engelleyebilir ve yemekler arasındaki iştahın artmasına yol açabilir. Çok fazla şekerli yiyecek yemek, meyve ve sebze gibi besleyici gıdalara karşı isteği azaltır ve midede bu gıdalar için daha az yer bırakır. Ancak düşük kalorili ticari tatlandırıcılarda bu durum söz konusu değildir. Çünkü sağladıkları kalori düzeyi çok düşük seviyelerdedir.

Kalorisiz Tatlandırılar ve Riskleri Nelerdir?

Sakkarin, sukraloz , aseslüfam postasyım, siklamat gibi tatlandırıcılar yapay tatlandırıcı grubundadır ve kalori içermezler.

Şekerden vazgeçemeyen ama kilolarını kontrol altında tutmak isteyen kişiler, kalorisiz tatlandırıcıları da tüketebilirler. Fakat bu tatlandırıcıların çok fazla alınması kandaki insülin değerlerini artmasına neden olur. Aspartam, sakkarin, asesülfam, gibi yapay tatlandırıcılar kan şekerini etkileyebilir ve iştahın artmasına yol açabilir.

tatlandırıcı çeşitleri

Kilo artışı ve kolesterol sorunları gibi sorunlardan dolayı şeker yerine tatlandırcı tüketmek ve diyette tatlandırıcılaera yer vermek akılcı bir çözüm olabilir. Ancak tatlandırıcının çeşidine, FDA onaylı olup olmamasına en önemlisi de önerilen maksimumum doza dikkat etmek gereklidir. Şekerli tatlardan vazgeçemeyen kişilerin, diyetlerinin bozulmasını engellemek için eser miktarda tatlandırıcı kullanımı bir sorun teşkil etmez. Çünkü rafine şekerin zararları bir hayli fazladır. Ancak yine de tatlandırıcılar son çare olarak düşünülmelidir.

Alternatifler

Tatlandırıcılarla ilişkili sağlık sorunlarından kaçınmak için, şekerli meşrubat ve tahılların kullanılmaması tavsiye edilir. Bu gıdalardaki tatlandırıcılarının yerine düşük şekerli, yüzde 100 tam tahıllı ekmekler, meyve ve az yağlı süt tüketilebilir. Böylece iştah kontrol altına alınır ve dengeli beslenme sağlanır. Taze veya dondurulmuş meyveler, tüm meyve püreleri ve kepekli galetalar gibi yüksek lifli ürünler, şekerli tatlılara alternatif olarak tüketilebilir.

Genellikle şeker yada tatlandırıcı bakımından zengin olan kola ve meyve sularının yerine bitkisel çay ve kahve tüketmek daha akılcı bir seçim olabilir. Tatlandırıcılar ise bu ve benzeri ürünlerde aşırıya kaçılmadan belli düzeyler de güvenle kullanılabilir. Bunlarla birlikte düzenli fiziksel aktivite ve yeterli uyku, hem kontrollü bir kiloyu sağlar hem de genel sağlığın korunmasına yardımcı olur.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Mind Diyeti Hakkında Merak Edilenler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın