doğal beslenme - organik beslenmenin önemi

Doğal Beslenme (Organik Beslenme) ile Sağlıklı Yaşam


Doğal beslenme diğer bir deyişle organik beslenme, sağlıklı yaşamın en temel ilkelerinden bir tanesidir. Günümüzde doğal ürünlere ulaşımın zor olması ve şehir hayatının insanları hazır ürün tüketimine teşvik etmesi sebebiyle doğal beslenme alışkanlığı günden güne azalmaktadır. Buna paralel olarak obezite ve bir çok kronik hastalık hızla artmaya devam etmektedir. Kırsal kesimde genel olarak daha uzun ve sağlıklı yaşam sürülmesinde şüphesiz en büyük etken organik beslenme alışkanlığıdır.

Bu yazımızda doğal beslenmenin tanımından ve sağlık beslenme düzenindeki yerinden bahsedeceğiz.

Doğal beslenme nedir?

Organik besinleri temel alan beslenme düzenine doğal beslenme yani organik beslenme denir. Organik besinler ise  tarım ilaçları, hormon, kimyasal maddeler kullanılmadan üretilen besinlerdir. Doğal üretim ile iş yükünün artması, alınan verimin modern tarıma göre daha az olması gibi nedenlerle yapılması daha azdır. Doğal tarım yöntemleri ile doğaya daha az zarar verilmektedir. Doğal gübreleme ile besinlere ilaç kalıntısı bulaşmadan organik ürünler üretilmektedir. Bu yüzdendir ki organik ürün kullanımı hem doğaya hem de sağlığımıza çok fazla yarar sağlamaktadır. Kullanılan tarım ilaçları ile toprak kirlenmekte ve tüketen bireylerde kanser oluşma riskini artırmaktadır.

Organik gıdalar renklendiriciler, yapay koruyucular, katkı maddeleri içermedikleri için bireylerin tüketimi için idealdir.

organik beslenme nedir

Organik beslenmenin faydaları?

 • Besinler ile alınan kimyasal maddeler olmadığı için çocukların tüketiminde anne ve babalara rahatlık sağlar.
 • Gelecek nesiller için doğanın korunmasını sağlar.
 • Kimyasal madde içermedikleri için vücutta kimyasal madde birikimi ile organ hasarını engeller.
 • Tarım topraklarının daha az kirlenmesini sağlar ve tarımda çalışanlarında sağlıklarının korunmasını sağlar.
 • Vitamin ve mineral içeriğinin yüksek olması ile bir çok hastalıkla mücadele eder.
 • Doğal besinler içerdikleri antioksidanlar nedeniyle kanserden korur.
 • Sağlıklı beslenme düzenine katkıda bulunur.

Organik besin olduğunu nasıl anlarız?

Organik tarım yapılabilmesi için çiftçinin organik tarım ve organik gıda sertifikası alınmalıdır. Organik ürünler alınırken sertifikalarının olup olmamasına dikkat edilmelidir. Bu sertifikanın varlığı ile çiftçi tüketiciye tarlasında hiçbir şekilde tarım ilacı kullanmadığının teminatını vermektedir. Günümüzde sadece organik ürünlerin satıldığı pazarlar bulunmaktadır, buralardan da gönül rahatlığı ile alışveriş yapılabilir. Ancak üretim miktarı az olan bu ürünlerin fiyatı diğer modern tarım yapılan besinlerden daha pahalı olarak satılmaktadır. Bu da bu besinlere herkesin ulaşımını engellemektedir. Organik beslenme yi zorlaştırır.

Hazır gıda tüketim sebepleri

 • Kent yaşamının yoğun tempolu akışı
 • İş hayatındaki uzun çalışma saatleri sonucu oluşan yorgunluk
 • Teknolojinin gelişmesiyle gıda sanayisindeki makineleşme
 • Besinlerin doğal olgunlaşma sürecinin bozulması (hormonlar, aşılama)
 • Organik ürünlerin çok pahalı olması
 • Organik besinlerin ulaşılabilirliğinin düşük olması
 • Kırsaldan kente yaşanan sürekli göçler

Organik beslenmenin uygulanabilirliği

Günümüz teknolojisi ve zamandan tasarruf için geliştirilen yöntemler ile tarımda mahsulün verimini artırma, daha kısa sürede daha fazla ürün elde etme gibi nedenlerle tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Artan ihtiyaçların karşılanması için olmazsa olmaz diye görülen bu yöntemler nedeniyle doğal ürünlerin yetiştirilmesi azalmıştır. Bu nedenle doğal beslenme şehir hayatı için aslında kısmen zordur. Ancak köy yaşantısının devam ettiği yerleşim yerlerinde ve büyük şehirlerde kurulan organik pazarlarda organik ürünlere ulaşılabilmektedir. Üretimleri az olduğu için maliyetleri de her yerde bulduğumuz besinlere göre daha fazladır. Bu nedenle herkesin hem satın alma gücünün kısıtlı olması hem de bulunabilirliğinin zor olmasıyla doğal beslenme (organik beslenme) günümüz şartlarında zordur.

Sağlık için faydaları yadsınamaz olduğu için imkanlar dahilinde muhakkak ki ulaşabildiğimiz besinlerin organik olmasına dikkat edilerek ileriki yaşlarda hipertansiyon, obezite, kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi hastalıkların oluşumunun önlenmesi sağlanabilir. Unutmayınız ki sağlıklı beslenme ancak doğal beslenme (organik beslenme) şekli ile sağlanabilir.

2 Yanıt

 1. Avatar
  User
 2. Avatar
  Tarz2

Bir cevap yazın