doğum sonrası kilo verme yöntemleri

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri


Çocukların sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için annelerin gebelik ve gebelik sonrası döneminde,  fetal gelişme, süt yapımı, besinlere  olan gereksiniminin artması ve buna bağlı olarak yeterli ve dengeli beslenmeleri konusunda bilinçlenmeye ihtiyacı vardır. Gebelik sonrası alınan kilolardan şikayetçi olan bireyler doğum sonrası kilo verme yöntemleri konusunda arayış içerisine girmiştir. Gebelik insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu evrelerden biridir. Bu yüzden halk arasında  gebe kadının iki kişilik yemesi gerektiği fikrini ortaya çıkarmıştır. Oysa gebelikte fazla beslenme de yetersiz beslenme kadar anne ve bebeğin sağlığına zarar verir.

 Gebelikte Kilo Alımı

Gebelikte alınan kilo bireysel özelliklere  göre önemli derecede değişiklik gösterebilir. Gebelikte kadının normal metabolizma düzeni üzerine  fetal büyümenin eklendiği değişiklikler vardır. Alacağınız kilo ilk olarak gebelik öncesi ağırlığınız ile alakalı daha sonra ırksal özellikler, bebeğinizin erişeceği ağırlık ve gebelik esnasındaki beslenme  alışkanlıklarınızla alakalıdır.

Gebelikte bazal metabolizma hızı normalin ortalama  %20 si kadar artar. Bu artışın gerektirdiği besin ögelerinin karşılanması hem annenin kendi sağlığı hem de fetusun normal gelişimi için önemlidir.

Gebeliğin ilk aylarında görülen iştahsızlık, bulantı, kusma isteği, aşırı uyku hali besin alımını güçleştirse de  gebeliği izleyen 3-4 aylık süreçte bu yakınmaların azalmasıyla annede ağırlık kazanımı 20. Haftada 3,5 kg , gebeliğin sonuna kadar da haftada 300-500 g lık artışlarla 9-12 kg lık ağırlık artışına ulaşılır.

>Hamileliğin başında zayıf olan anneler biraz daha fazla 15-17 kilo kadar alabilirler. Annelerin gebelik süresince yetersiz kilo alımları düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riskini arttırırken annede de bazı sorunlar ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden  anneler gebelik esnasında kilo almamak için bilinçsizce kalori kısıtlaması kesinlikle yapmamalıdırlar.

>Hamileliğin başında aşırı kilolu olan annelere ise fazla kilo almaları önerilmez. Bu anneler genellikle 7-8 kilo kadar almaları uygun görülür. Aşırı kilolu gebeler doğum sonrası kilo verme yöntemlerini doğumdan kısa süre emzirmeye etki etmeyecek şekilde harekete geçirmelidir. Aşırı kilolu kadınlarda gebelik sırasında bazı komplikasyonların görülme sıklığı artar. Obez anne adaylarında gebelik sırasında yüksek tansiyon ve diyabet (şeker hastalığı) görülme riski fazladır.

Gebelikte düzenli beslenip doğuma kadar normal bir kilo artışı yaşayarak doğumdan sonra da eski formumuza kavuşmak için en önemli şart gebeliğe normal bir kiloda başlamaktır. Bunun için fazla kilolu kişiler gebelik planlıyorsa öncelikle bir diyetisyene başvurarak normal kilolarına inmeleri ve daha sonra gebe kalmalarını öneriyoruz.

doğumdan sonra kaç kilo

Doğum sırasında kaç kilo verilir?

Doğum sırasında kaç kilo verilir sorusu annelerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Unutulmamalıdır ki gebelikte alınan kiloların hepsi annenin depoladığı yağlar değildir. Bu kiloların yaklaşık 3 kilosu bebek, 1 kg plesenta, yaklaşık 1 kg bebeğin suyu, 1 kg rahmin büyümesine bağlı  artış, 1.5 kg annenin artan kan miktarı, 500 gram büyüyen göğüsler, 1,5 kg annede su depolanmasından kaynaklanır. Geriye kalan ise annenin aldığı kilodan kaynaklı yağ depolarıdır. Bu alınan kiloların doğumdan hemen sonra büyük kısmı gider. Yani normal sınırlar içinde kilo almış ve normal ölçülerde bebek doğurmuş bir anne doğum sonrası  eski kilosuna göre ortalama 4,5-5 kg fazlası olur.

Doğumdan sonra anneler eski kilolarına dönmek için hemen acele etmemelidirler. Her insanın yapması gerektiği gibi düzenli ve sağlıklı beslenerek alınan kiloları 6-8 ay gibi kısa bir sürede vermek mümkün. Çünkü doğum sonrası düzenli emzirme ile anne bebeğe günde en az 500 cc süt vererek yaklaşık 500 kalori enerji harcar. Sağlıklı bir şekilde emziren bir annenin salgıladığı süt dikkate alınarak emziklik döneminde günlük 750 kalorilik ek enerjiye ihtiyaç duyulur. Bu enerjinin 250 kalorisi gebelikte  kazanılan kilolardan, 500 kalorisi annenin yediklerinden karşılanır.

Lohusalarda zayıflama diyeti kesinlikle uygulanmamalıdır. Ancak unlu, yağlı ve şekerli yiyeceklerin anne sütünün miktarına hiçbir etkisinin olmadığını bilerek gereksiz yere tüketilmemelidir. Ayrıca lohusalık döneminde yapılacak zayıflama diyetinin annede oluşturacağı stresten ötürü sütünün kesilebileceği, aşırı kilo kaybıyla beraber sütün kalitesinin düşeceği unutulmamalıdır. Bunların yanında gebelik sırasında normalden fazla kilo alınmışsa her ay 2 kilo kaybetmek normaldir. Ayda 2 kilodan fazla ağırlık kaybı normal değildir. Bu sebeple doğum sonrası kilo verme yöntemleri en dikkatli şekilde uygulanmalıdır.

gebelik sonrası kilo kontrolü

Doğum sonrası kilo verme Yöntemleri Nelerdir

Öncelikle doğum sonrası ilk 6 aylık dönemde düşük kalorili zayıflama diyetleri uygulanmamalıdır. Çünkü bu dönemde annenin hem kendinin  hem de bebeğin fizyolojik ihtiyaçlarını karşılaması gerekir.  Doğum sonrası kilo verme yöntemleri uygulanırken yapılan en büyük hatalardan birisi budur. Annenin emzirmeyle kaybettiği enerjiden yukarıda bahsetmiştik. Bunun yanında bütün besin ögelerinden zengin sağlıklı bir beslenme şekliyle doğum sonrası kilo vermek mümkün.

Doğum sonrası eğer emziriyorsak hem sütün kalitesini  ve miktarını değiştirmeyecek hem de kilo vermemizi sağlayacak bazı öneriler:

> Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve ara öğünlerinizi öğün atlamadan yemeye dikkat edin.

> Sıvı alımınızı arttırın. Günde 2,5-3 litre su tüketmeye özen gösterin.

> Kalsiyum yönünden zengin süt, yoğurt, peynir gibi besinleri belirtilen miktarda ve az yağlı tüketin.

> Hızlı acıkmanızı engellemek amaçlı her  gün 1 adet yumurta ve etli bir sebze yemeği tüketin.

> Öğünlerde doymanızı sağlamak ve tatlı gibi karbonhidrat isteğinizi baskılamak amaçlı bir miktar ekmek tüketin. Ekmeklerinizi tam buğday ekmeği tercih edebilirsiniz.

> Şeker gereksiniminizi meyvelerden sağlayın. Meyve suyu yerine meyveleri bütün tüketmeyi tercih edin. Çünkü meyve suyu kan şekerinizi hızlı yükseltir.

> Şekerli, unlu, yağlı gıdalardan, şerbetli tatlılardan mümkün olduğunca uzak durun.

> Margarin, tereyağı gibi katı yağlar yerine sıvı yağ tercih edin.

> Yiyecekleri kızartmak, kavurmak yerine haşlama, ızgara veya fırında pişirme gibi sağlıklı yöntemleri kullanın.

> Salam, sosis sucuk gibi katkı maddesi içeren hazır gıdalardan uzak durun.

> Posalı besinler (sebze, meyve, kurubaklagil,tam tahıllı ürünler)  tüketin çünkü posalı besinler kan şekerini, tansiyonu ve  kan kolestrolünü istenilen seviyede tutarlar. Barsakları çalıştırarak kilo vermeye yardımcı olur.

> Kuru fasülye, nohut, bulgur, mercimek gibi yemekleri portakal, mandalina, domates, maydonoz, kuru soğan gibi C vitamininden zengin besinlerle birlikte tüketin.

> Demir emilimini engellememesi amaçlı yemeklerinizi çayla birlikte tüketmeyin ve çay, kahve gibi içecekleri kilo artışını engellemek amaçlı şekersiz tercih edin.

> Yemeklerde yeterli miktarda iyotlu tuz kullanın. Fazla tuz kullanımında uzak durun.

> Karın bölgesindeki yağlanmayı minimuma indirmek ve kaliteli yağ tüketmek için günde 2 adet ceviz ya da 5-6 adet badem veya fındık tüketin.

Yukarıda bahsedilen öneriler doğum sonrası kilo verme yöntemleri arasında en sağlıklı ve en kalıcı şekilde kilo vermenizi sağlayacak olan önerilerdir.

doğum sonrası kilo verme egzersizleri önerileri

Doğum sonrası fiziksel aktivite önerileri:

Doğum sonrası kilo verme yöntemleri nden bir tanesi de düzenli egzersizdir. Gebelik sonrasında egzersiz dengeli beslenmenin yanında hem kilo vermenize yardımcı olacak hem de bozulan vücut şeklinizin düzelmesini sağlayacaktır. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa normal doğumdan 1 hafta -10 gün sonra egzersize başlayabilirsiniz. Sezeryanla doğum yaptıysanız egzersizlerinize doğumdan yaklaşık 1 ay sonra doktorunuzunda uygun gördüğü zamanda başlayabilirsiniz. (Bkz: sezaryen sonrası beslenme)

 Egzersiz olarak günde 45 dakika orta tempoda yürüyüş başlangıç için yeterlidir. Doğum sonrası vücudun normal formuna dönmesi için en önemli yerler karın ve bel bölgesidir. Karın kaslarını güçlendirmek ve güzel bir görünüm kazanmak için günde yapabileceğiniz miktarda kendinizi yormadan mekik çekin.

Doğum sonrası tüm kaslarımızı çalıştırmak ve kilo vermek amaçlı en iyi sporlardan biri de kuşkusuz yüzmedir.

Normal doğumdan yaklaşık 1 ay sonra sezeryan doğumdan da doktorunuzun önerdiği zamanda başlayacağınız pilates programı vücudunuzu şekillendirecek önemli bir egzersizdir.

Annenin gebelik ve gebelik sonrası yeterli ve dengeli beslenmesi bebeğin sağlıklı doğması ve anne sütünün veriminin artmasına neden olur. Gebelik esnasında gereksinim kadar kilo almak ve doğum sonrası dengeli beslenerek yavaş yavaş kilo vermek için diyetisyeninize başvurmalısınız. Riskli bir gebeliğiniz varsa gebelik esnasındaki kilo kontrolünüzü diyetisyeninizle birlikte yürütmelisiniz. Yanlış  ve bilinçsizce uygulanan doğum sonrası kilo verme yöntemleri sonucunda sütünüzün kalitesi ve miktarı azalabilir, bu durumdan bebeğiniz doğrudan olumsuz etkilenebilir.

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Protein Alımı ve Önemi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

  1. Avatar
    Filiz Kaplaner

Bir cevap yazın