ekmek ve sağlık üzerine etkisi

Ekmek ile Gelen Sağlık


Ekmek, insanoğlunun bilinen en eski, en temel ve önemli bir gıdası. Rivayete göre ateşin bulunmasının ardınan ilk insanlar, su ile ıslatılıp kendi haline bırakılan buğday kırmalarında gözenekler oluştuğunu görmüş, daha sonra bunu sıcak taşlar üzerinde pişirince lezzetinin iyi olduğunu fark etmiş. Ekmek de bizim kültürümüzün bir parçası aslında. Tandırın üstünde tüten mis gibi kokusu,fırının önünde beklediğimiz çocukluk gibi ekmek.

Dünden bugüne sofralarımızın vazgeçilmez besin maddesi olan ekmek, karbonhidrat ve protein kaynağı olarak beslenmemizde önemli bir yere sahiptir. Karbonhidrat, protein ve posa kaynağı olan ekmeğin tam tahıl, kepek, çavdar, mısır, köy ekmeği vb. gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Günümüze baktığımızda ise ekmeğin porsiyon miktarını ayarlayamadan ya fazla miktarda tüketiyoruz ya da ekmeği obezite düşmanı ilan edip diyetlerimizde hiç yer vermiyoruz.Aslında sağlıklı bir diyette ‘ekmeksiz diyet olmaz’ diyoruz. Peki ya nasıl ? İşte burada tükettiğimiz ekmeğin miktari ve türü önemli hale geliyor. Öncelikle ekmeğin kalorisine ve besin değerlerine bakalım.

ekmek resmi beyaz ve esmer

Ekmek kalori ve besin değerleri (hangi ekmek kaç kalori)

Ekmek Türü Miktar (gr) KKal Protein Lif Demir Çinko
BEYAZ EKMEK 100 255,7 8,1 3,4 1,3 1,0
TAM BUĞDAY UNUNDAN EKMEK 100 212,5 7,7 6,4 2,7 2,0
TAM ÇAVDAR UNUNDAN EKMEK 100 187,9 6,5 8,7 2,7 2,4
TAM YULAF UNUNDAN EKMEK 100 206,0 7,1 8,4 3,0 2,6
ESMER EKMEK (KEPEKLİ) 100 208,4 6,1 6,9 2,1 1,9

 

                             *Tablo (BEBİS) Beslenme Bilgi Sistemi Sonuçları ile oluşturulmuştur.

1 dilim ekmek kaç kalori

1 dilim ekmek ortalama 68 kaloridir. Diyette 1 dilim ekmek 25 gramdır ve 25 gram  parmak kalınlığında ince dilimlenmiş ekmeği temsil etmektedir.

1 ekmek kaç kalori

Bir ekmek ortalama 650-800 kalori arasında değişmektedir.  Bir ekmek 250 – 300 gram olarak üretilmektedir. 125-150 gram arası olan bir yarım ekmek ise ortalama 325-400 kaloridir.

Tahıl Tanesi

Tahıl tanesi kabuk, endosperm ve ruşeym olmak üzere 3 bölümden oluşur.

Kabuk:

Buğdayın dış kısmı olup kepek elde edilir. Buğdayın ağırlık olarak %15’ini oluşturur. Özellikle lif bakımından zengindir.

Endosperm:

Buğdayın %82.5’luk kısmını oluşturur. Klasik beyaz un tamamen endospermden yapılır. Karbonhidratlar (özellikle nişasta) bakımından zengindir. Endosperm daha çok nişasta ve proteinden oluşmuştur. Öğütme işlemi sırasında beyaz ekmek, B grubu vitaminleri ve bazı mineraller açısından kayba uğrar.

Rüşeym:

Buğdayın çekirdek kısmıdır ve ağırlık olarak %2.5’unu rüşeym oluşturur. B1, B6 ve B9 (folik asit) vitaminleri ve lif bakımından zengindir. Rüşeymde birçok aminoasit, vitamin, mineral, omega 3 ve omega 9 yağ asitleri bulunur

Yani görüldüğü gibi beyaz ekmekte buğdayın endosperm kısmı ağırlıktayken,tam tahıllı ekmeklerde vitamin,mineral,posa kısımları zengin olarak bulunmaktadır.

ekmeğin faydaları nelerdir

Ekmeğin sağlık açısından yararları

 • Ekmek iştah kontrolünü sağlayarak, çok sık acıkmanızı engeller.
 • Özellikle yukarıda belirttiğim tablo da tam tahıllı ekmeklerde bulunan posa miktarı sayesinde,diyetteki lif oranının fazla olması tokluk hissini sağlar.Bu kısımda tercih edebileceğimiz ekmekler, çavdar,yulaflı,tam buğday vb. olabilir.
 • Eşit gramajda incelendiğindeekmek çeşitleri içerisinden kalori bakımından en yüksek olan beyaz ekmek lif bakımından da fakirdir bu yüzden tam tahıllı ekmeklere ağırlık verilmelidir.
 • Tam tahıllı ekmekler yağ oranınızı düşürmeye yardımcı olur ve böylece kilo kontrolünü sağlamış oluruz.
 • Ekmekteki maya ve lif içeriği sindirim sistemizi düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Biktisel kaynaklı bir gıda olduğu için kolestrol içermez.
 • Kandaki ürik asitin kontrolünü sağlar

Ekmeğin Zararları

 • Ekmek her ne kadar besleyici bir gıda ürünü olsa da azımsanmayacak derece de kalori içerdiğinden fazla tüketimi obezite başta olmak üzere birçok kronik hastalığa sebep olabilmektedir
 • Beyaz ekmek rafine edilmiş un ile yapılması sebebiyle besleyiciliğini büyük oranda kaybetmiştir.
 • Paketlenmiş şekilde satılan ekmeklerde, raf ömrünü korumak  amacıyla eklenen katkı maddesi miktarı, paketsiz satılan ekmeklere göre daha fazladır. Katkı maddesinin fazla miktarda alımı başta karaciğer ve böbrekler olmak üzere bir çok doku ve organa uzun vadade zarar verebilir.

Ekmek sofralarımız için ekonomik olması, doyurucu olması sbeebiyle önemli bir besindir. Sağlıklı bir beslenme programında ekmeğin miktarına ve türüne iyi ayarlanmalı ve diyette mutlaka eksik edilmemelidir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Pekmezin Faydaları ve Zararları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2 Yanıt

 1. Avatar
  ceyda
 2. Avatar
  AHmet

Bir cevap yazın