doğru emzirme teknikleri ve poziyonları

Doğru Emzirme Teknikleri / Poziyonları ve Yanlış Uygulamalar


Doğru emzirme teknikleri bir çok annenin yanlış bildiği ve geleneksel yaklaşımlardan uzak, hem anne hemde bebeği için en yüksek düzeyde fayda sağlanan teknikleri ifade etmektedir.Bazı annelerden şu sözleri sıklıkla duyarız ”sütüm yeterli değil,  bebeğim doymadığı için memede kalmak istiyor veya ağlıyor, bebeğim normal bir bebek gelişimi gösteremiyor, bebeğim emmede güçlük yaşıyor,   göğüslerim bebeğimin beslenmesine yetecek şekilde sütle dolmuyor, göğüs ucumda yara ve çatlaklar  oluşuyor ” ve daha nicelerini…

Evet sevgili anneler ve anne adayları bu tür sorunları yaşamamak ve bebeğinize beslenme açısından verimlilik sağlamak adına mutlaka ilk önce kendi beslenmenize dikkat etmekle birlikte emzirme teknikleri ni en iyi şekilde bilmeli ve uygulamalısınız. Sağlıklı beslenen annenin bebeği de sağlıklı beslenecektir.Emzirme pozisyonları kısmına geçmeden önce bilmemiz gereken birkaç adım var.

Daha bilinçli emzirme işlemini sağlamak adına ilk olarak doğru emzirme neden önemli olduğundan bahsedeceğiz ardından emzirirken yapılan hataları da konu alarak sizleri çevreden gelen yanlış uyarıcılardan korumak adına bilgiler vermeye çalışacağım. Sütüm yetmiyor düşüncesi veya  senin sütün yetmiyor diye gelen baskılar psikolojik açıdan da anneyi rahatsız eder ve bu yüzden emzirmede sorunlar yaşayabilirler bu tür konuşmalardan uzak durmalı ve bu konunun uzmanlarından yardım alarak hem psikolojik dengeyi sağlamalı, hem doğru  beslenme ve hemde doğru emzirme teknikleriyle bebeğine yetebileceğini düşünmelidirler.

İlk yarım saat

Konuyla uzaktan ilgili olsa da şunu da belirtmeden geçemeyeceğim  emzirmenize engel bir durum yoksa veya bebeğinizin  emmeye mani bir hastalığı yoksa doğumdan sonra  ilk yarım saat içerisinde her anne bebeğini emzirmelidir. Kolostrum dediğimiz  koyu sarı renkteki doğumdan sonra ilk 5 gün salgılanan ağız sütünü bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir. Doğumdan hemen sonra emziren annelerin sütünün daha bol olabileceği düşüncesi de bilimsel olarak tam manası ile ispatlanmış olmasa doğru bir görüştür. Ek olarak bebeğe ilk  6 ay yalnız anne sütünün yetebileceğini ve yeni doğanda bebek başka bir rahatsızlıktan ağlamıyorsa her ağladığında emzirme sağlanarak sütünüzü arttırabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Unutmayınız ki anne sütü içeriği en yüksek besindir.

Doğru Emzirme Neden önemlidir?

Annelerin merak ettiği bir husus olan doğru emzirme neden önemlidir konusuna şöyle bir giriş yapmak isterim: Annenin sağlıklı beslenmesiyle birlikte  annenin sütüne en çok etkisi olan durum bebeğin emmesidir bu da doğru pozisyonla sağlanır. Doğru emzirmeyle süt yapımı uyarılarak daha fazla süt salgılanması sağlanır ve süt verimi artırılır. Doğru emzirme yöntemiyle bebeği sık aralıkla beslemek de süt yapımını uyaran en önemli etmendir. Doğru teknik uygulanmazsa bebek emmede zorluk yaşayıp  emme işlemini yapamaz . Bunun sonucunda göğüs tam boşalamayacağından süt üretimi de olumsuz etkilelenecektir. Emzirmede ki yanlışlıklar yüzünden normal çocuklara göre doymadığı için daha fazla ağlayan, ağırlık kazanımı olmayan, uyumada güçlük çeken bebeklerlele karışılaşılır.  Anneye ait olumsuz etkisinden de  bahsetmek gerekirse göğüs ucunda çatlaklar ve yaralar oluşmasına sebep olabilmektedir yanlış emzirme pozisyonları. Doğru emzirmenin faydaları hem anne hemde bebek için oldukça fazladır.

emzirme hatalari / yanlışları

Emzirirken yapılan hatalar

Emzirirken en fazla yapılan hatalardan biri annenin doğru pozisyonda oturmamasıdır, tabi sadece oturarak emzirme işlemi gerçekleştirilmez yatarak da bu işlem yapılabilir buna emzirme pozisyonları adlı alt başlıkta yer vereceğim. Diğer bir diğer büyük hata ise bebeğin memeye kötü yerleşmesidir bu da bebeğin yeterli sütü alamamasına sebep olur.

Kısa süre emzirme,  yeni doğanı sık sık emzirmeme, doğduktan ilk yarım saat içerisinde emzirmeye başlamama, emzik verme, sütüm yetmiyor düşüncesiyle bebeğe biberon gibi kolay emmeyi sağlayan eşyalarla mama verme veya annenin sütünü sağıp biberonla vermesi, ek besinlere ilk 6 aydan önce başlama en sık yapılan hatalardan bir kaçıdır. Emzirme sonrasında salgılanan ve bir sonraki emzirme için süt oluşturan hormon (prolaktin)  gece daha fazla salgılanmaktadır bu yüzden gece beslenmesi çok önemlidir. Bebek mutlaka gece de beslenmelidir.

Emzirmede anne başarılı olmak istiyorsa şu basamakları izlemesinde fayda var:

 • İlk önce anne hijyene önem vermeli ve emzirmeden önce ellerini iyice yıkamalıdır,
 • Emzirmeden önce meme başını ve çevresini sadece temiz su ile silmelidir (kesinlikle karbonatlı su, sabunlu su gibi meme başında çatlaklara ve yaralara sebep olacak malzemelerle silme işlemini yapmamalıdır, memede çatlak varsa salgılanan sütü meme başına sürerek hem hijyen sağlanmaktadır hem onarıma yardımcı olmaktadır.),
 • Hijyen sağlandıktan sonra anne ve bebeğin yalnız kalabilecekleri, annenin sadece bebeğine odaklanabileceği müsait bir ortam varsa, anne bu ortamda emzirmeyi tercih etmelidir ve emzirirken bebeğiyle göz teması kurmalıdır böylelikle anne ve bebek arasında güven bağı kurulmuş olur,
 • Emzirmede bebek doğru şekilde memeye yerleştirilmelidir .Bebeğin omuz ve vücudu memeye dönük olmalı, burnu meme başı hizasında olmalıdır ve meme bebeğin burnunu kapatmamalı, bebek memenin kahverengi kısmıyla birlikte memeyi ağzına yerleştirmesi sağlanmalıdır.
 • Anne memeye sıkma işlemi yapmamalı ellerini sadece bebeğinin rahatlığını sağlayacağı biçimde kavramada kullanmalıdır,
 • Emzirme pozisyonlarına(yatarak, oturarak, kucaklama, ters kucaklama, koltuk altı emzirme) emzirme teknikleri adlı alt başlığımda yer vereceğim.

sütüm yetmiyor düşüncesi

 Sütüm yetiyor mu düşüncesi?

Annenin sütü yetmediği şu gibi durumlarda anlaşılabilmektedir:

 • Bebeğin yetersiz ağırlık artışı(ilk bir ayda 500 gr dan az)
 • Bebeğin çok az miktarda ve konsantre idrar çıkarması(günde 6 dan az, sarı ve keskin kokulu olması)

Şunu da belirtmeliyim ki ilk hafta bebekler yaklaşık olarak %7 ağırlık kaybı yaşamaktadırlar bu yaşanılan durum anne sütünde yetersizlik olarak algılanmamalıdır.

Olası anlaşılabilecek diğer durumlar ise:

 • Bebek emzirmeden sonra sık sık ağlıyorsa,
 • Normale göre çok sık meme emiyorsa,
 • Çok uzun süre meme başında kalıyorsa,
 • Bebek emmeyi reddediyorsa,
 • Bebek dışkısı sert ya da yeşil renkte ve az miktarda dışkı yapıyorsa ise,
 • Anne memesi büyümemişse ve süt gelmiyorsa da  bir sıkıntı olduğu ve bu sıkıntının nedeni anne sütündeki yetersizlik mi anlaşılmalı ve tedbirler alınmalıdır.

Annelerin en endişe duyduğu sütüm yetmiyor düşüncesini atlatabilmeleri için çevreden gelen yanlış bilgileri kulak ardı edip kendilerine özgüven duyup bebeğine sütünün yetebileceğini düşünerek emzirmeye devam etmelidirler. Sağlıklı beslenme ilkelerini uygulayan annelerde fizyolojik bir sorun yok ise yeterli miktar ve kalitede süt gelecektir.

Emziren Annelerde Meme Bakımı

Meme bakımı için anneye tavsiye edeceklerim memeyi  emzirmeden önce sabunsuz yıkamalı, ilaçlı solüsyon ve merhemlerden eğer bir doktor tavsiyesi değilse uzak durmaları, en son gelen sütü meme ucuna sürmeleridir.Eğer yanlış emzirmeden kaynaklı yara ve çatlaklar söz konusuysa, memede tıkanma ve iltihap varsa bununla ilgili tedaviyi sağlamak amaçlı sağlık çalışanına danışmalıdır.

Emzirme teknikleri (Pozisyonları)

Doğru emzirme tekniğinin uygulanması için  ilk olarak annenin emzirme işlemini doğru pozisyonda sağlaması gerekmektedir.Annenin rahat  bir konumda olması bebeğin de doğru bir biçimde emmesine yardımcı olacaktır.

Yeni doğanı ilk günlerde yatarak emzirmek daha rahat olmaktadır.Bu durumda bebek yan yatmış olan annesine dönük yatırılır, annenin serbest eli ve kolu ile memesini bebeğine yaklaştırarak emmesi sağlanır.Annenin ve bebeğin birer yastıkla desteklenmesi bebeğin yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki resim bir çok annenin tercih ettiği, rahat bir emzirme tekniği olarak dikkat çeken yatarak emzirme pozisyonunu göstermektedir.

ters kucakta emzirme poziyonu

Aşağıdaki resim emzirme teknikleri içerisinde kucaklama pozisyonunu göstermektedir.

emzirme pozisyonlari ve teknikleri

Aşağıdaki resim ise emzirme teknikleri içerisinde ters kucaklama pozisyonunu göstermektedir.

kucakta emzirme poziyonu

Bu yöntemler her ne kadar doğru ise de otururken ki en ideal emzirme pozisyonu şöyledir:

Anne arkasına yastık koymalı ve diklik sağlanmalıdır ve bir de kucağına yastık koyarak bebeğinin rahatlığını sağlamalıdır eğer gerekiyorsa ayağının altına da yastık veya tabure  koyarak doğru pozisyonu oluşturmalıdır.Kollarıyla da bebeğini kavramalı ve göz teması kurmaya, onunla ilgilenmeye özen göstermelidir.

doğru emzirme poziyonu nasıl olmalıdır

Bebeğin memeye ağzını doğru yerleştirmesi de mühim bir diğer konudur. Üstteki resimde durum belirtilmekle birlikte açıklamakta fayda görüyorum:

Bebeğin iyi emebilmesi için ağzıyla sadece meme ucunu değil, çevresindeki kahverengi alanı da kavraması gerekir.

Bebek memeye yaklaştırılırken, ağzın mümkün olduğunca açılması sağlanarak çene memeye dayanmalıdır.(Bebeğin ağzını açması için meme ucu bebeğin alt ve üst dudağına dokundurulabilir.)

emzirme meme duruşu

Üstteki resimdeki gibi bebek sadece meme ucunu emmemelidir. Çok sıkı veya çok gevşek şekilde tutulmamalıdır.

doğru emzirme tekniği

Göğüs çevresindeki kahverengi kısımla  birlikte meme kavranarak bebek emme faaliyetini sürdürmelidir.

yanlış emzirme pozisyonu

Çocuğun memeyi tam kavrayaması; tam olarak beslenmemesine ve sütün nefes borusuna kaçmasına sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

Bebek beslenmesi nin en önemli kısmını oluşturan emzirme konusunda yeterince bilgiye sahip olduk. Tüm anneler ve anne adayları mutlaka sağlık çalışanlarından doğru emzirme tekniklerini öğrenerek hem bebeklerinin büyüme ve gelişimine katkıda bulunmuş hem de göğüslerinde emzirme ile oluşabilecek sıkıntılara karşı korunmuş olurlar.Bu bilinçle doğru pozisyonu ve doğru emzirme tekniklerinin sağlanması çok önemlidir. Unutmayınız ki : Uzun süre, doğru şekilde emzirilen çocuklar ileri ki yaşlarda daha sağlıklı bireyler olacaktır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Çocuklarda Hatalı Beslenme Alışkanlıkları başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

7 Yanıt

 1. Avatar
  Pelin Doğu
  • Avatar
   Stj.Dyt. Ayşe Seda Erarslan
   • Avatar
    Stj.Dyt. Ayşe Seda Erarslan
 2. Avatar
  Fisun Özbaş
  • Avatar
   Stj.Dyt. Ayşe Seda Erarslan
 3. Avatar
  Kubra
 4. Avatar
  Fatime

Bir cevap yazın