emzirmenin faydaları neledir

Emzirmenin Faydaları Nelerdir


Emzirmenin faydaları hem bebek hemde anne için  oldukça büyüktür. Emzirme anne ve bebek için doğal fizyolojik bir süreçtir. Anne sütü bebeğin ilk altı ay boyunca tek besini, daha sonra ise tamamlayıcı besinidir. Anne sütü alan bebeklerde büyüme ve gelişme optimum düzeyde sağlanmaktadır.

Emzirmenin Önemi

Bebek beslenmesinde en önemli unsur emzirmenin süresi ve sütün yeterliliğidir. Anne sütü bebeğin büyüme ve gelişmesi için en önemli besindir.  Emzirmeyle anne sütüyle annenin aldığı bütün besin ögeleri bebeğe geçer. Emzirmeyle bebek ve anne arasında ki duygusal bağ güçlenir. Bebekle anne arasında oluşan bu bağ doğum sonrası annenin depresyona girmesini önler. Emzirmek bebeği ve anneyi kronik hastalıklar ve kanserden korumaktadır.

Emzirmenin Faydaları

Emzirmenin bebek ve anne açsından faydası oldukça fazladır. Genel olarak emzirmenin en büyük faydaları annenin bebekle arasında duygusal bağ oluşumu, bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması, anne ve bebeğin hastalıklardan korunmasıdır. Emzirme doğum sonrası kiloların verilmesinde de fayda sağlamaktadır.

Anneye Faydaları

 • Doğum sonrası oluşabilecek kronik hastalık riskini azaltır
 • Doğum sonrası depresyonu önler
 • Osteoporozdan korur
 • Emziren annelerde demir eksikliği anemisi daha az görülmektedir.
 • Gebelik sonrası kilo vermeye yardımcıdır.

Emzirme Zayıflatır mı?

Emzirme döneminde süt üretimi ve emzirme sırasında anne ekstra enerji harcamaktadır.  Bu enerji harcamasının annenin doğum sonrası kiloları vermesine yardımcı olacağı düşülmektedir. Ancak annenin bu dönemde beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Zayıflamak adına yapılan kalori kısıtlamaları sütün miktarını ve kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

emzirmenin faydaları ve bebek gelişimi

Emzirmenin bebeğe Faydaları

 • Bebeğin bütün besinsel ve sıvı gereksinmesi emzirmeyle karşılanır.
 • Bebeğin ilerde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olur
 • Enfeksiyonlara ve alerjiye karşı koruma sağlar
 • Bebekte diyabet, hipertansiyon, kanser gibi kronik hastalık oluşma riskini azaltır
 • Bebeğin zihinsel gelişimi için faydalıdır
 • Çene ve diş gelişimine fayda sağlar
 • Anneyle arasında duygusal bağ kurmasını sağlar
 • Yaşa göre doğru persentil değerlerinde olmasını sağlar.

(Persentil hesaplama aracı ile bebeğinizin yaşına göre boy ve kilosunu değerlendirebilirsiniz.)

2 yaşına kadar emzirmenin faydaları

Bebek doğar doğmaz anne sütüne başlanmalıdır. Sadece emzirme ile bebeğin ilk altı ay bütün besin ihtiyaçları karşılanır. Sonraki altı ay ise bebek normal beslenmeye yavaş yavaş geçmeli anne sütü ek besin olarak verilmelidir. Bebeğin ilk altı aydan sonra yavaş yavaş normal besinlere geçmesi iki yaşına kadar anne sütünü ek besin olarak alması önerilmektedir. Bebeğin 2 yaşına kadar emzirmeyle bebekle anne arasındaki bağ kuvvetlenir, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyacı olan besin ögeleri sağlanır, bebek enfeksiyonlara ve kronik hastalıklara karşı korunmuş olur.

Emzirme bebek ve anne arasında doğumdan sonra oluşan fizyolojik ve doğal bir süreçtir. Doğum sonrası anne hemen bebeğini emzirmeye başlamalı ve emzirme sıklığını ve süresine bebeğine göre belirlemelidir.Anne sütünün bebek ve anne açısından önemi fazla olduğundan emzirmenin faydaları ve öneminin farkına varılmalıdır. Bebeğin bütün gereksinmeleri emzirme ile karşılanacağından bu dönemde annenin sağlıklı beslenmesi önemlidir. Doğum sonrası diyetisyen kontrolünde, emziren anne de sağlıklı beslenme sağlanmalıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Mide Bulantısı (Hiperemezis gravidarum) ve Beslenme başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap

 1. Avatar
  Şengül

Bir cevap yazın