gastrik bypass beslenme önerileri

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme ve Diyet


Bypass ameliyatı sadece kalp hastalığı olanlara değil aynı zamanda kilo vermek isteyenlere de uygulanan tedavi seçeneklerinden biridir. Kilo verme amacıyla uygulanan bypass ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı olarak bilinir. Bypass sonrası beslenme hakkında yapılan çalışmalar, hastanın iyileşme sürecine diyetin etki ettiğini ve inflamasyon belirtilerini azalttığını göstermiştir. Bypass ameliyatından sonra uygulanan standart diyetin yüksek glikoz seviyelerini normalleştirdiği fakat ek olarak B12 vitamini takviyesi gerektiği tespit edilmiştir.

Gastrik Bypass Sonrası Ne Yemeli?

Okuyacağınız Gastrik Bypass sonrası beslenme önerileri;  ameliyat sonrası tedavinin genel kurallarını ve tedavi protokolünü içermektedir. Bu hastaların beslenme konusunda yapacakları hataların sağlık açısından  büyük risk oluşturması ve diyetlerinin bireysel tölerasyonlara göre ayarlanmasının gerekliliği, tedavinin mutlaka bir diyetisyen tarafından yürütülmesini gerekli kılmaktadır. Aşağıda yer alan öneriler Gastrik bypass durumunda beslenme protokolünün temel prensiplerini içermektedir. Ameliyat sonrası diyetin keskin hatlarının uzmanlarca değerlendirmesi gerekmektedir. Aksi durumda bir çok komplikasyon gelişebilir, hastanın klinik seyri olumsuz yönde etkilenebilir.

Genellikle morbid obez hastalarına uygulanan Gastrik Bypass sonrası diyet, sadece belli bir dönemi değil yaşam boyu sürecek bir alışkanlığı kapsar. Hastalara önerilen diyet, hangi yiyecek türlerini ve her öğünde ne kadar yenmesi gerektiğini içerir. Diyete uymak, güvenli bir şekilde kilo vermeye yardımcı olurken ameliyat sonrası komplikasyonların gelişme riskini azaltır.

Bypass diyetinin birkaç amacı vardır;

 • Küçülen midenin rahat ve güvenli bir şekilde sindirebileceği küçük miktarlarda yemek yemeye alışmasını sağlamak
 • Kilo vermeye yardımcı olmak ve kilo almamak
 • Cerrahi yan etkileri ve komplikasyonları önlemek için

Gastrik bypass diyeti genellikle, iyileştikçe katı yiyecekleri yiyebilecek şekilde aşamalı olarak ilerler. Diyet, vücudun ne kadar hızlı iyileştiğine ve yeme alışkanlıklarındaki değişime ne kadar sürede uyum sağladığına bağlı olarak etkisini gösterir. Genellikle ameliyattan yaklaşık belli bir süre her türlü yiyecek tüketilebilir hale gelir. Gastrik bypass ameliyatından sonra, dehidrasyondan kaçınmak için yeterince sıvı içmek, aç veya tok hissedilen anları fark etmek önemlidir.

Sıvılar

Bypass sonrası beslenme konusunda dikkat edilecek ilk şey, yeterli sıvı tüketimidir. Ameliyattan sonraki ilk gün sadece berrak sıvılar içilmelidir. Sıvıyı gerekirse pipetle içmeli ve tek seferde yarım litreden fazla içilmemelidir. İlerleyen günlerde yağsız ya da az yağlı süt, et suyu, şekersiz su, kafeinsiz çay ya da kahve ve süzülmüş çorba gibi sıvılar içilebilir.

püre haline getirilmiş besin

Saf ve Püre Haline Getirilmiş gıdalar

Birkaç gün boyunca sıvı aldıktan sonra süzülmüş ve püre haline getirilmiş yiyecekler yemeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada, karışımda katı yiyecekler olmadan bebek maması kıvamındaki gıdaları yiyebilirsiniz.

Gıdaları püre haline getirmek için, iyi karışacak yiyecekler seçilmelidir. Örneğin; yağsız kıyma, fasulye, balık, yumurta, yumuşak meyve ve pişmiş sebze, süzme peynir gibi katı yiyecekler; su, kaymağı alınmış süt, şeker eklenmemiş meyve suyu ve et suyu ile karıştırılabilir. Hangi besinleri hangi haftada, hangi miktarlarda tüketeceğiniz diyetisyen tarafından tayin edilecektir.

Bu dönemde yemek yerken sıvı almamaya dikkat edilmelidir. Bir şey yedikten sonra sıvı almak için 30 dakika beklenmelidir. Ayrıca sindirim sisteminizin hala baharatlı yiyeceklere veya süt ürünlerine duyarlı olabileceğini unutmayın. Bu yiyecekleri bu aşamada yemek isterseniz, diyetinize yavaş yavaş ve az miktarda eklemeniz gerekir.

Yumuşak gıdalar

Birkaç hafta boyunca püre haline getirilmiş yiyeceklerle beslendikten sonra yumuşak yiyeceklere geçiş yapılabilir. Bu aşamada öğütülmüş veya ince doğranmış etler, çekirdeksiz ve kabuksuz taze meyveler, pişmiş sebzeler tüketilebilir.

Katı gıdalar

Bypass sonrası diyette yaklaşık sekiz haftalık bir süreçten sonra, yavaş yavaş daha katı besinler tüketilebilir.  (Bireysel Tölerasyonlardan dolayı bu süre uzayabilir, kısalabilir) Bu yiyeceklerin kabukları soyulmalı ve ince ince doğranmalıdır. Katı gıdalara geçişte bile kaçınılması gereken bazı yiyecekler vardır. Bu besinler mide bulantısı, ağrı veya kusma gibi gastrointestinal semptomlara neden olabilirler.

Bypass sonrası kaçınılması gereken yiyecekler:

 • Fındık ve ceviz gibi kuruyemişler
 • Patlamış mısır
 • Kurutulmuş meyveler
 • Gazlı içecekler
 • Tahıl karışımından oluşan tatlı
 • Kereviz, brokoli, mısır veya lahana gibi lifli sebzeler
 • Sert etler veya kılçıklı balık
 • Kızarmalar
 • Ekmek çeşitleri

gastrik bypass beslenmeye bağlı komplikasyonlar

Bypass Sonrası Riskler ve Komplikasyonlar

Gastrik bypass diyetinin en büyük riski diyetin doğru takip edilmemesidir. Çok fazla besin tüketirseniz veya kaçınılması gereken yiyecekleri yemeye devam ederseniz, komplikasyonlarınız olabilir. Gastrik bypass sonrası risk ve komplikasyonların çoğu beslenme kaynaklıdır.

En sık karşılaşılan komplikasyonar şunlardır;

Dumping sendromu: Bu komplikasyon genellikle şekerli veya yağlı besinleri yedikten sonra ortaya çıkar. Bu yiyecekler midede hızla ilerler ve bağırsağa gider. Dumping sendromu mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, terleme ve ishale neden olabilir.

Dehidrasyon: Yemek sırasında sıvı içilmesi gerekmediğinden, bazı insanlar susuz kalır. Gün boyunca 1,5 ila 2 litre su ve diğer düşük kalorili içecekleri yudumlayarak içmek dehidrasyonun önlenmesini sağlar.

Mide bulantısı ve kusma: Çok fazla yemek, çok hızlı yemek ya da yemeği yeterince çiğnememek, gastrik bypass ameliyatı olmuş hastalarda yemeklerden sonra mide bulantısı veya kusmaya neden olabilir.

Kabızlık: Bypass sonrası diyet yaparken yeterince lif almamak ve egzersiz yapmamak kabızlığa yol açabilir. (Bknz: Kabızlıkta Beslenme Önerileri)

Kilo alımı veya kilo vermeme: Çok hızlı ve aşırı kilo vermek ya da fazla kilo almak, diyete uyulmadığının göstergesidir. Bu gibi durumlarda ameliyatın başarısını ciddi oranda düşürür.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Ramazan Ayında Tok Kalmanızı Sağlayacak 6 Besin başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın