gaz ve şişkinlik durumunda beslenme önerileri diyetisyen

Gaz ve Şişkinlik Durumunda Beslenme


Son yıllarda birçok kişiden sindirimle ilgili problemler duymaktayız. Sindirim sistemleri problemlerinin başında ise gaz ve şişkinlik ilk sırada yer alıyor. Vücudu çok rahatsız eden bu durum günlük yaşamı da olumsuz olarak etkilemektedir.  Bu yazımızda gaz ve şişkinlik nedenlerini, belirtilerini açıklayp, gaz yapab yiyeceklerde konusunda bilgi verdikten sonra beslenme önerilerinden bahsedeceğiz.

Gaz ve şişkinlik nedenleri?

Gaz ve şişkinliğin birçok nedeni vardır ve bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 gaz oluşumu fizyolojisi

Fizyolojisi

Gaz gastrointestinal sistemde (GİS)  normalde de bulunmaktadır. Gazın oluşumu, dağılımı,  atılımı ve miktarı ile ilgili değişiklikler ve bozukluklar birtakım semptomlara yol açabilmektedir. Normalde GİS ‘de  5 gaz (nitrojen, metan , karbondioksit, oksijen, hidrojen) bulunur. Nitrojen ve oksijen yutulan hava ile GİS’e iletilir. Hidrojen , bazı bakterilerce doğrudan üretildiği gibi, esas olarak barsak içinde fermente olan maddelerin bakterilerle reaksiyona girmesiyle oluşmaktadır. Metan hidrojendeki gibi üretilir. Karbondioksit ise gastrik sıvıdaki HCL ve duodenal içerikte bulunan bikarboat ile raksiyona girmesi sonucu oluşur

Belirtileri

 • Aşırı veya tekrarlayan geğirtiler,
 • Karında şişlik,
 • Dolgunluk,
 • Aşırı yellenme
 • Rahatsızlık hissi.

 Beslenme ve gaz/ şişkinlik ilişkisi

Gaz ve şişkinliğin birçok sebebi olabileceğini yukarda belirtmiştik fakat  en önemli nedenlerinden birisi de beslenme alışkanlıklarımız ve tükettiğimiz  gıdalardır.

 Gaz yapan yiyecekler

 • Çiğ sebze ve meyve
 • Brokoli, karnabahar, pırasa, enginar, brüksel lahanası
 • Kurubaklagiller
 • Süt ve yoğurt
 • Yağlı yiyecekler
 • Gazlı içecekler

 diyetisyenden beslenme önerileri

Gaz ve şişkinlik durumunda beslenme / diyet  önerileri

Bilerek ya da farkında olmadan yutulan hava, sindirim kanalındaki gazın en önemli kaynağıdır. Bunu önleyebilmek için besinler iyi çiğnenmeli, yerken çok konuşulmamalı, sakin bir ortamla yenmelidir. Yemeklerden sonra sırt üstü  yatmamalı, dik oturulmalı  ya da ayakta durulmalıdır, yürüyüş de gaz atımını kolaylaştırdığı için faydalı olacaktır.

Gazlı içecekler maden suyu, kola, bira , soda früktoz içeren meyve suları kısıtlanmalıdır. Yemekler az yağlı olmalıdır fazla yağlı yiyecekler gaz oluşumunu arttırırlar. Çok fazla miktarda tüketilen sebze ve meyvenin de gaz oluşumunu arttırdığı unutulmamalıdır. Bir oturuşta fazla yemek yerine az ve sık öğünler tercih edilmeli gaz yapıcı besinlerden uzak durulmalıdır. (Bknz: Ara Öğün ve Diyetteki Önemi) Sıkı kemer ve beli sıkan kıyafetler yerine rahat ve bol kıyafetler tercih edilmelidir.

kinlik durumundan korunabilir veya kolaylıkla kurtulabilirsiniz.  Gaz ve şişkinlik şikayetleri bulunan hastaların önceliği en yakın sağlık kuruluşunda uzman doktorlara tedavi olması ve nedenlerini  saptamak olmalıdır. Daha sonra ise doktor ve diyetisyen iş birliği ile hastayı bilinçlendirme uygun beslenme ve ilaç tedavisine başlanmalıdır. Sağlık en büyük hazinemiz ve korumak bizlerin elinde. Yukardaki önerilere uyulması halinde gaz ve şiş

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Parkinson Hastalığı Beslenme ve Diyet Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın