hamilelikte aşırı kilo kazanımı

Gebelikte Fazla Kilo Alımının Zararları ve Öneriler


Hamilelik süresince fizyolojik gereksinimleri sağlamak ve vücudun depolarını korumak için sağlıklı beslenmek gerekir. Ayrıca bebeğin büyüme ve gelişmesi, salgılanacak sütün besin ve kalori değerleri için de gıdalar yeterli alınmalıdır. Hamilelik döneminde kalori ve protein ihtiyacı artar. Normalden yaklaşık 300 kalori daha fazla alınması gerekir. Özellikle hamilelik döneminde yeterli protein tüketilmelidir. Bu nedenle besin çeşitliliği ile yeterli protein alımı sağlanmalıdır. Artan kalori ihtiyacının olması gerekenden fazla alınması ise gebelikte fazla kilo alımına sebep olmaktadır.

Bu yazımızda hamilelikte aşırı kilo alımının zararlarından ve gebelik süresince kilo kontrolü sağlanması için önerilerde bulunacağız.

Yetersiz Beslenme Durumunda

Gebelik döneminde, bebeğin büyüme ve gelişimi için günde 60-70 g kadar protein almak gerekir. Özellikle bebeğin beyin gelişimi için balık tüketmek oldukça önemlidir. Yetersiz kalori alımında vücut ihtiyacı olan enerji için proteinleri kullanır. Yeterli vitamin ve mineraller alınamaz. Bu nedenle bütün besin gruplarını içeren yeterli ve dengeli bir beslenme programı alışkanlık haline getirilmelidir. Sadece yağ ağırlıklı beslenilirse gebelikte fazla kilo alımına sebep olur. Gerekenden az miktarda besin alımı ise gebelikte yetersiz kilo alımına sebep olur.

Folik asit yetersiz alınırsa düşük doğum ağırlıklı bebekler dünyaya gelebilir, annede magaloblastik anemi görülebilir. Bu nedenle pişirme yöntemlerine de dikkat ederek et, süt, yumurta ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.( Ayrıntılı bilgi için bkz gebelikte folik asit kullanımı)

gebelikte yetersiz beslenme sonuçları

Kalsiyum; diş-kemik sağlığı, kas ve sinir sistemi ve kalbin normal hızda atmasında görev alır. Günlük kalsiyum ihtiyacı için süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru incir, badem, barbunya ve bezelye tercih edebilirsiniz. Süt ve süt ürünleri yeterli miktarda tüketilmez ise D vitamini eksikliği görülür. D vitamini, vücutta kalsiyum ve fosforun emilerek kullanılmasını sağlar. Ayrıca D vitamini için güneş ışığını da unutmamak gerekir. Hamilelikte kalsiyum eksikliği anne ve bebeğin sağlığını tehdit eden bir husustur.

Demir, bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Günlük alınması önerilen demir miktarı (RDA), hamileler için 27 mg’dır. Yumurta, et ve et ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, pekmez, yer fıstığı ve tam taneli tahıllar demirin iyi kaynaklarıdır. Ancak bitkisel kaynaklar, hayvansal kaynaklar kadar iyi emilemez. Bitkisel demir kaynaklarının yanında C vitamininden zengin limon, domates, portakal suyu gibi besinlerin tüketimi demirin emilimini arttırır.

Bağışıklık sistemini koruyan, beyin gelişimini sağlayan ve hücre büyümesini gerçekleştiren çinko için kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar tüketilmelidir.

DNA sentezini gerçekleştiren B12 vitamini sadece süt, yumurta, peynir, et gibi hayvansal besinlerde bulunur. Bu nedenle vegan hamilelerin doktora danışarak takviye alması gerekebilir.

Gebelikte fazla kilo alımı sınırı

Gebelik döneminde 9-12 kg arasında almak gerekir. Fazla kilolu annelerin ise 7-8 kg alması yeterli olur. İkiz bebek dünyaya getirecek annelerin 17-22 kg alması normaldir.Bu rakamların üzerinde kazanılan ağırlıklar gebelikte fazla kilo alımına işarettir.

gebelikte fazla kilo alımı

Hamilelikte Aşırı Kilo Alımının Zararlı

Gebelik, kişinin beslenmesine en dikkat etmesi gereken dönemdir. Gebelik döneminde fazla kilo alımına dikkat etmek gerekir. Obezite hem anne hem de bebeğin sağlığı için zararlıdır. Gestasyonel diyabet riski artar. Gebelik döneminde fazla kilo alınırsa sezeryan, doğum süresinin uzaması gibi riskler olabilir. Bu nedenle kişinin beslenme durumu saptanmalıdır. Hipertansiyon, sezeryan, gestasyonel diyabet riskleri değerlendirilerek günlük 150-200 kalori ek yapılmalıdır.

İlk 3 ay yani II. Trimester döneminde kilo almadan geçmelidir. Kalori eklemesi yapmaya gerek yoktur. İhtiyaçtan fazla alınan her kalori gebelikte fazla kilo alımına sebep olur. II. Trimester döneminde kalori ihtiyacı ve vücudun gereksinimleri artar. Bu dönemde bebek büyümeye başlar ve annede yağ birikimi artar. Artan yağ dokusu ise emzirme döneminde süt salgısı için gereken kaloriyi karşılar.

III. Trimester döneminde kilo artmaya devam eder. Kabızlık, sık idrara gitme, el ve ayaklarda şişkinlik gibi şikayetleriniz artabilir. Bu durum normaldir. Bebeğin en hızlı büyüdüğü dönemdir ve bebek plasenta ile kalori besin ihtiyacını alır.

hamilelikte fazla kilo almamak için öneriler

Fazla Kilo Alımını önlemek için Öneriler

Gebelik döneminde günlük alınması gereken kalori miktarı 2000-2500 kcal kadardır. Yani normal beslenme programına 300 kalori eklenebilir.

Kızartma ve yağ oranı yüksek besinler tüketilmemelidir. Izgara, haşlama ve buğulama yöntemlerini tercih etmelisiniz.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı veya çavdar ekmeğini alışkanlık haline getirmelisiniz. Hem besin değeri fazladır hem de kan şekeri dengesi sağlar.

Şekerli besinlerden uzak durmak gerekir. Böylece sindirim sisteminiz de rahatlamış olacaktır. Şekerli besinler yerine pekmez tüketebilirsiniz. Doğal şeker içerdiği için aşırı tüketilmediği sürece gebelikte fazla kilo alımına neden olmaz.

Diyabet riski varsa ara öğünleri yapmaya ve öğün atlamamaya dikkat etmek gerekir.

Gebelikte alkol kullanımından kaçınmalısınız.

Sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Ancak iyi yıkanmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Doktorunuza danışarak egzersiz de yapabilirsiniz. Yoga veya pilates deneyebilirsiniz.

Sonuç olarak hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan kalori hamilelik öncesi kilosuna, yaşına, beslenme düzenine göre değişiklik gösterir. Anne ve bebeğin sağlıklı olması için bütün besin gruplarını içeren beslenme programı uygulaması oldukça önemlidir. Gebelikte fazla kilo alımı anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek önemli bir unsurdur. Bu nedenle gebeliğin her döneminde kilo kontrolü sağlanmalı ve  diyetisyen tarafından sürekli takip edilmelidir. Unutmayınız ki sağlıklı beslenme hem anne hemde bebeğin sağlığı için büyük bir önem arzetmektedir.

İlgili aramalar:

Gebelikte aşırı kilo

Hamilelikte fazla kilo alma

Hamilelikte fazla kilo alınması zararlı mıdır?

Gebelikte aşırı ağırlık kazanımı

Yararlı Kaynaklar

http://www.seslhd.health.nsw.gov.au/rhw/Patient_Leaflets/Antenatal/Weight%20Gain%20in%20Pregnancy.pdf

http://www.babycentre.co.uk/a554810/weight-gain-in-pregnancy

https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000603.htm

http://www.acog.org/Resources-And-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Obstetric-Practice/Weight-Gain-During-Pregnancy

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Vejetaryen Hamilelik Hakkında Herşey başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın