hamilelikte ishal diyet

Hamilelikte İshal ve Beslenme Tedavisi


İshal dışkılamanın 3 defadan fazla ve sulu olmasıdır. Hamilelik sırasında gebelerin yakındığı rahatsızlıklardan biriside ishaldir. Gebelikle birlikte değişen hormonlar, değişen beslenme düzeni veya değişen çevre koşulları nedeniyle hamilelikte ishal görülebilmektedir. Peki gebelikte ishal neden olur? Normal midir? Hep beraber inceleyelim.

Hamilelikte İshal neden olur? Nedenleri?

Hamilelik döneminde ishalin birçok nedeni olabilir. Hamilelik döneminde süt ve süt ürünleri, şekerli gıdalar, aşırı yağlı gıdalar ishale neden olabilmektedir. Hamilelikle değişen beslenme düzeni de gebenin sindirim sistemini etkileyebilmektedir. Gebelikle birlikte değişen hormonlar ve streste sindirim sistemine etki etmektedir. Özellikle progesteron hormonu seviyesinde görülen değişimler hamilelikte ishal i tetikleyebilir. Hamilelikte kullanılan ilaçlar ve hamilelik sırasında ki enfeksiyonlarda gebelikte ishale neden olmaktadır.

Bu dönemde İshal Normal mi?

Hamilelik döneminde ishal normaldir. 1-2 gün sürer. Eğer bu süreyi aşıyorsa gebenin doktora başvurması gerekmektedir.

gebelik ishal beslenme diyetisyen

Tehlikeli mi?

Eğer ishal uzun sürüyorsa aşırı su kaybından dehidratasyon oluşmaktadır. Bu durum gebelikte tehlikelidir. Gebenin ishali önlenmeli ve kaybedilen sıvı ve elektrolitler yerine konmalıdır. Gebeliğin son üç ayında görülen ishaller tehlikelidir. Gebeliğin son aylarında erken doğuma neden olabilmektedir.

Gebelikte ishal bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte kısa süreli ishaller bebeği etkilemez. Ama uzun süren ishaller bebeği olumsuz etkilemektedir. Uzun süreli ishaller aşırı sıvı ve elektrolit kaybına neden olacağından bebek olumsuz etkilenir.

Hamilelikte siyah ishal

Hamilelik döneminde dışkının siyah olmasının nedeni vitamin ya da demir eksikliğinden olabilmektedir. Hamilelik döneminde alınan takviye ilaçlarda dışkının siyah olmasına neden olabilmektedir.

 

Nasıl geçer / Tedavisi ?

Hamilelikte ishal tedavisi ishalin şiddetine ve nedenine göre tedavi değişmektedir. Eğer enfeksiyon kaynaklı bir neden varsa doktorun kararıyla antibiyotik kullanılarak ishal tedavi edilmektedir. Kısa süreli ishallerde de şiddetli ishallerde de kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması çok önemlidir. Yine gebenin beslenmesine dikkat etmesi ve ishalin etkisini azaltmasına ve geçmesine yardımcı besinler tüketilmelidir.

 gebelik ishal tedavi

Hamilelikte ishal de Beslenme – Diyet Önerileri

  • Kaybedilen sıvı ve elektrolitler için bol bol su tüketilmelidir.
  • Bağırsakların çalışmasını azaltmak için fazla posalı gıdalar tüketilmemelidir.
  • Gebelikte ishal devam ederse muz, kabuksuz elma ve şeftali gibi meyveler tüketilmelidir.
  • Yağlı ve şekerli gıdalar ishali arttıracağından aşırı yağlı ve şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Süt ve süt ürünlerine intolerans ishale neden olmuşsa süt ve süt ürünleri diyetten çıkarılmalıdır.
  • Sindirim sistemini düzenleyici etkisinden dolayı yoğurt ve ayran tüketilmelidir.
  • Yağsız et, az yağlı peynir, yağsız pirinç pilavı, yağsız makarna, yoğurt çorbası, beyaz ekmek, haşlanmış patates tüketilebilir.
  • Doymuş yağ tüketimininden kaçınılmalıdır.
  • Kabuklu meyveler, kuru meyveler, sebzeler, kepekli ekmek, yağlı besinler, kızartmalar, şekerli besinler gebelikte ishal i  arttıracağından tüketimi sınırlandırılmalıdır.

 

Sonuç

Hamilelikte karşılaşılan sorunlardan birisi olan ishalin gebeliğin ilk aylarında görülmesi normaldir. 1-2 günden uzun süren ve gebeliğin son 3 ayında karşılaşılan ishal ise gebe ve bebek için tehlikelidir. Bu durumda doktora başvurulması gerekmektedir. Hamilelikte ishal görülmesi durumunda diyetisyen kontrolünde beslenemeye dikkat edilerek ishalin etkilerinin azaltılması ve ishalin durdurulması gerekmektedir. İshal olması durumunda gebe bol bol su tüketmeli, az yağlı, az şekerli ve az posalı gıdalarla beslenmelidir.

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Gebelikte Fazla Kilo Alımının Zararları ve Öneriler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın