hamilelikte kilo kazanımı ideal ağırlık kilo alımı

Gebelikte Kilo Kazanımı ve Sağlık


Beslenmeyle besinlerin sistemli ve yeterli miktarda vücuda alınması, fizyolojik ihtiyaçların karşılanarak yaşamın sürdürülebilmesi adına anne karnından yaşlılığa kadar hayatımızın her döneminde önemlidir. Özellikle gebelikte beslenme doğrudan annenin kendi sağlığı için önemli olduğu kadar doğacak olan yeni nesillerin ve dolayısıyla da sağlıklı bir toplumun oluşması için büyük önem taşır. Bu yazımızda gebelikte ağırlık kazanımı ve kilo alımının öneminden bahsedeceğiz. Gebelikte kaç kilo alınmalı? Hamilelikte çok  veya az kilo aldım ne yapmalıyım? Hamilelikte kilo kazanımı nasıl olmalı?  Gibi bir çok soruya cevap arayacağız.

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Gebelik bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren doğumuna kadar olan ve normal şartlarda 40 hafta süren bir süreçtir. Bu süreçte bazal metabolizma hızıyla birlikte beslenme ihtiyaçları artar. Gebe olan anne adayının diyeti annenin ve gelişmekte olan fetüsün ihtiyaçlarını karşılayacak ayrıca gebeliksonrası laktasyon yani süt üretimini de sağlayacak yeterlilikte; demir, folik asit, kalsiyumdan zengin bir beslenme olmalıdır. (Bknz: Hamilelikte Folik Asit Eksikliği / Kullanımı / Beslenme Tedavisi ve Hamilelikte Kansızlık ve Beslenme Tedavisi) Bu durum annenin yaşına, fiziksel aktivite duruma, besin depolarının yeterlilik derecesine göre değişir. Hamilelikte kilo kazanımı optimal seviyelerde olması durumunda hem anne hemde bebek sağlıklı bir şekilde yaşamına devam eder.

Gebelik dönemini en sağlıklı şekilde atlatmak, hamileliğin komplikasyonlarını minimum düzeyde yaşamak, bebeğin besin depolarını yeterli seviyeye ulaştırmak, lohusalık döneminde sıkıntı yaşamamak için beslenme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmek gerekir. Aksi durumda bebekte zihinsel-fiziksel yönden gelişim gerilikleri ve annenin kendi sağlığına zarar vermesi söz konusudur. Örneğin gebelik sırasında sigara ve alkol kullanımı bebeğe ciddi boyutta zararlar verir. Gelişim geriliği olan ve düşük ağırlıklı doğan bebeklere neden olur. Hamilelik döneminde yetersiz kilo alma bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

gebelikte kilo alımı ne kadar olmalı

Hamilelikte Kilo kazanımın önemi

Anne sağlığının korunması ve fetal gelişimin sağlanması için anne adayının yeterli enerji, protein, vitamin, mineral alımını sağlaması gerekir. Tüm bunları sağlarken annenin vücudundaki değişikliklere uyumu için de düzenli bir kilo kazanımı önemlidir. Böylece hamilelik rahat bir şekilde gerçekleşir, fazla veya eksik kilo alımından dolayı anne ve bebeğin karşılaşabileceği risk faktörleri ortadan kalkar. Bu açıdan gereksinimleri karşılarken uygun kilo kazanmak ve 3-4 kg bebek dünyaya getirebilmek amacıyla bir diyetisyen kontrolü altında beslenmek en doğrusu olacaktır.Diyetisyen kontrolünde hamilelikte yeterli kilo alımı sağlıklı bir gebelik için elzemdir.

Hangi ayda kaç kilo alınmalı?

Peki gebelikte kaç kilo alınmalıdır? Öncelikle bilmemiz gereken şey şu ki: gebelik boyunca düzenli bir kilo alımı olmalıdır. Bu düzen şöyledir:

 • Gebeliğin ilk yarısı….4 kg (300 gr/hafta) kilo kazanımı
 • 20.hafta-doğum……..9 kg (450 gr/hafta)   kilo kazanımı olacak şekilde;
 • 1.trimester(ilk 3 ay)…………1-1.5 kilo kazanımı
 • 2.trimester(4-6  ay)…………4-5 kilo kazanımı
 • 3.trimester(7-9 ay)…………5-7 kilo kazanımı

Çoğul yani ikiz üçüz gebeliklerde kilo alma oranı artar ve toplamda 15-20 kg alımı gerçekleşebilir.

Kilolu kişiler hamilelikte Kaç kilo almalıdır?

Gebeliğin başlangıcında şişman olan yani BKI>26 kg/m² olan kadınlar fazla ağırlık kazanmamalıdır. Bu bireylerin toplamda 7-11.5 kg alması uygun olacaktır. BKİ değeri yükseldikçe alınması gereken kilo azalır. Eğer zayıflamak için kontrollü bir diyet yapıyorsa 16. haftadan sonra ihtiyaçları daha da artacağı için zayıflatılmaması gerekir.

Bknz: Vücut Kitle indeksi Hesaplama (Boy kilo endeksi-BKI-VKI)

Zayıf kişiler hamilelikte  kaç kilo almalıdır?

Düşük kilolu kişilerin hamilelik sırasında beslenme sorunlarıyla karşılaşması muhtemeldir. BKİ değeri 19.8 kg/m²’nin altında olan zayıf kişilerin 12.5-18 kg almaları uygundur. Ancak 18 yaş altı, ve fiziksel uğraşı olan gebeler toplamda 14-18 kg alabilirler.

Referans değerler tablosu (ay ve bki ye göre kilo kazanımı)

Beslenme düzeni;  gebelik öncesi kilo ve gebelik boyunca farklı trimesterlerdeki(gebelikteki 3 aylık dönemler) ağırlık kazanımı, beden kütle endeksi(BKİ), boy uzunluğu, deri kıvrım kalınlığı, karın çevresi ölçümüne göre oluşturulur.

Tablo1:Gebelik öncesi vücut ağırlığına göre önerilen ağırlık artışları ve alım hızları           

bki hamilelik ağırlık tablosu

 

Tablo2: Gebelik sırasındaki fizyolojik olayları temel alan vücut ağırlık artış analizi  

 gebelik ağırlık kazanımının dağılımı nasıldır

sağlıklı beslenme sepeti resmi

Yeterli kilo kazanımı için önerileri

“Gebe kadının 2 kişilik beslenmesi gerekir” gibi bilinçsiz söylemlere kulak asılmamalıdır. Beslenme düzenini değiştirmeden sadece yenilen miktarları arttırmak yanlış olacaktır. Bu yüzden bir diyetisyene danışılmalıdır. Böylece gebenin depolarının ne durumda olduğu, hangi besinden ne kadar alması gerektiği hesaplanır ve hastalık durumuna göre sağlıklı bir hamilelik sağlanarak kontrollü bir kilo kazanımı gerçekleşir. Bu dönemde fazla beslenmek de yetersiz beslenmek de zararlı olacaktır. Çünkü hem fazla kilo almak hemde az kilo almak oldukça zararlıdır. İdeal ağırlık kazanımı anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Bu yüzden ara öğünler yapılarak denge oluşturulur. Ayrıca ara öğünler sayesinde kan şekerindeki düşme-yükselme gibi dalgalanmalar da önlenir.

Gebelikte yetersiz kilo almanın zararları

Yetersiz kilo alımı yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanır. Yani anne artan enerji ihtiyacını karşılayamamıştır. Anne ve bebek sağlığı açısından bu durum ciddi zararlara yol açabilir.

Bunlar;

Gebelikte fazla kilo almanın Zararları

Gebelikte aşırı kilo alımı anne ve fetüs için ciddi yan etkiler oluşturur. Bunları sayacak olursak:

 • Ölü doğumlar ya da doğum güçlüğü, sezaryen
 • Gestasyonel hipertansiyon
 • Gestasyonel diyabet
 • Preeklampsi(gebelik zehirlenmesi)
 • Makrozomi(iri bebek)
 • Mekonyum aspirasyonu(anne karnında bebeğin kakasını yutması)
 • mzirme döneminin sıkıntılı geçmesi
 • Maternal dönemde fazla kilodan kaynaklı çocukluk çağı obezitesi

Sonuç Diyetisyen Yorum

Hamilelik, hayatımızda beslenmenin en önemli olduğu dönemlerden biridir. Zira yanlış bir beslenme şekli gebelikte gereksiz kilo alımlarına, bebeğin uygun ağırlıkta doğamamasını ve herhangi bir anomaliyle karşılaşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda anneyi bedensel ve ruhsal anlamda güç durumlara da sokar. Bu yüzden hamileliğimizi hem bebeğimiz hem de kendimiz açısından sağlıklı atlatmak için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Sağlıklı beslenme ile yeterli kilo kazanımı anne ve bebeğin sağlığını opitmal seviyede tutacaktır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Kaçınılması Gereken Besinler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın