gece yemek yemek ve zararları

Gece Yemek Yemek : Zararları ve Tedavisi


Gece yemek yemek toplumda çok sık görülen bir beslenme bozukluğudur. Çağımızın en büyük problemlerinden olan stres psikolojik bozukluklara yol açtığı gibi günlük yaşantımızda da çeşitli problemlere sebep oluyor. Bunlardan biri olan gece yemek yeme sendromu zaman içerisinde farkında olmadan hayatımızda yer ediyor.  Genellikle düzensiz bir yaşam tarzı ile beraber kendini gösteren bu durum tedavi edilmez ise bir çok kronik hastalığın tetikleyicisi haline gelebeiliyor

Neden gece yemek yeriz;

Gün boyunca stres altında olan bedenimiz akşam yemeğinden sonra çeşitli atıştırmalıklarla stresini bastırmaya çalışır. Daha çok insülin direncinin görüldüğü kişilerde tespit edilen bu sendrom psikolojik ve hormonal bozukluklar sebebiyle ortaya çıkabilir. Serum melatonin düzeyinin düşmesi , leptin hormonunun düşmesi ve kortizol seviyelerindeki yükselme de bu sendroma sebep olabilir. Bu hormon seviyelerinin bu denli etkilenmesinde başlıca sebep ise strestir.

Kişide sağlıklı beslenme alışkanlıklarının tam oturmamış olması sebebiyle öğün saatlerindeki düzensizlik, kahvaltı alışkanlığının olmaması ve özellikle gün içinde ara öğün yapılmaması geç saatlerde kan şekerinde düşüşe sebep olmakta ve kişiyi gece yemek yemeye teşvik etmektedir.

Hastaların genel özellikleri  ;

Bu hastalar genelde  kliniklere  zayıflama talebiyle başvuran obez yada kilolu bireylerdir. İyi bir besin tüketim kaydıyla günlük kalori ihtiyacının %50 sini gece yiyerek tamamladığı görülebilir. Kilo dışındaki  şikayetlerinde ise uyku düzensizliği, yüksek stres, aşırı  tatlı  düşkünlüğü görülebilir. Aslında bu gibi istekler yemek yeme davranışında bozukluk olduğunu gösterir.

Gece yemek yemek Kadın ve erkeklerde görülme eşit oranda görülmektedir. Bu sendromda kortizol seviyelerinin de yüksek olduğu tespit edilir. Genetik olarak aile bireylerinde gece yemek yeme sendromu olan kişilerde ve aşırı stresli kişilerde görülür.

Bu hastalar gece yediklerinde çoğu  zaman şekerli, pilav, ekmek,  çikolata , bisküvi tarzı karbonhidrattan zengin besinler tercih ederler. Çoğu zaman uyku arasında  kalkıp yediklerini hatirlamazlar. Gün içerisinde halsizlik, yorgunluk gece yedikleri içinde suçluluk hissederler.

Risk grupları;

 • Sabah kahvaltısı yapmayan bireyler
 • Bütün gün az yada hiç yemek yemeyen bireyler
 • Depresyon,  uykusuzluk, huzursuzlukla baş etmeye çalışan bireyler

geç saat yemek yeme zararları

Gece yemek yemenin zararları

Gündüz saatlerine göre daha hareketsiz olduğumuz günün geç saatlerinde fiziksel aktiviteye bağlı kalori harcanımı azalmaktadır. Metabolizma hızı yku ile beraber en düşük seviyelere iner vevücut sadece yaşamsal fonksiyonların en düşük düzeyde devam ettirilebilmesi için yetecek kadar çalışır. Bununla beraber alınan kaloriler kısa vadede kilo prblemlerine uzun vadede ise :

 • Diyabet (şeker hastalığı)
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Karaciğer yağlanması
 • İnsülin direnci
 • Hipertansiyon
 • Reflü

gibi bir çok hastalığa neden olabilmektedir.

Gece yemek yemek : Tedavi süreci

Dahiliye uzmanı aracılığıyla diyetisyene yönlendirilen bu hastalarda ilk önce gece yemek yemenin nedeni bulunur,çözüme yönelik beslenme yöntemleri geiştirilir ve kişiye kilo almayı önleyecek şekilde diyet uygulanması gerekir. Uzun dönem tedavi gerektiren bu hastalık hasta-doktor-diyetisyen-psikolog işbirliğiyle sağlıklı sonuçlar verecektir. Tedavinin asıl amacının davranış bozukluğunu gidermek olduğunu, tedavi içeriğini davranış bozukluğunun şiddetine göre ayarlanması gerektiği unutulmamalıdır. Stres, alkol , kafein gibi uyarıcılardan uzak durması sağlanan hastanın uyku bozukluğu tedavi edilmelidir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Açlık Tokluk Metabolizması başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2 Yanıt

 1. Avatar
  ayşen
 2. Avatar
  Büşra Güneş

Bir cevap yazın