goji berry nin faydaları nelerdir

Goji Berry nin Faydaları


Sağlık için kullanılan bitkilerin sayısı eski çağlardan beri artış gösterir. Günümüzde de bitkilerin tedavi edici ve hastalıklara karşı koruyucu özellikleri hala vurgulanmaktadır.   Gündemde büyük bir yer tutan goji berry nin faydaları oldukça dikkat çekmiştir. Başka bir dikkati de zayıflatıcı etkisinden bahsedilmesidir. Dönem dönem çeşitli besin ve takviyeler kilo vermek isteyen kişilerin umudu olmakta fakat neredeyse tamamı bir kaç ay içerisinde piyasan çekilmektedir. Bilinmesi gereken önemeli nokta şu; bu tür besinler yeni bulunmadı ve hep aslında vardı. Sadece pazarlama faaliyetlerinin ve reklamların başarısı bu tip ürünlerin gündeme gelmesini sağlamaktadır.

Bu yazımızda goji berry nin faydaları hakkında konuşacağız.

Zayıflama ilacı mı?

Kuru üzüme benzetilen kırmızı renkteki bu meyvenin ne gibi etkileri ve faydaları var buna bir bakalım. Yalnız şunu unutmamak gerekir ki, hiçbir meyve, çay, ilaç vs. tek başına zayıflamak konusunda etkili değildir. İstediğim kadar yiyeyim sonra metabolizma hızlandırıcı çayı içerim, zayıflama için önerilen hapı kullanayım kurtulurum kilolarımdan gibi düşünceye sakın kapılmayın. Yok öyle bir dünya… Goji berrry sadece bir bitkidir ve zayıflama ilacı yada iksiri olarak görülmesi hatalı bir davranıştır.

Diyet yapanların özellikle tercih ettiği goji berry nin faydaları arasında en çok dikkat çeken antioksidan özelliği ile anti-aging etki göstermeksedir. Ayrıca antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallere karşı etkisiyle kansere yakalanma riskini azaltabilir. İçerdiği diyet lifleri kolesterol seviyesini sağlıklı düzeyde tutmaya çalışarak kalp sağlığına fayda sağlar. Tüm bu etkisi doğrudan zayıflamaya etkisi olduğunu gösteren bir kanıt değildir. Ne gojy berri nin nede başka bir besinin asla doğrudan zayıflatıcı etkisi bulunmamaktadır. Bu konuda kendiniz bilinçlenmeniz ve çevrenizi bilinçlendirmeniz önemli bir husustur.

taze gojy berry resmi

Goji berry nin faydaları ile ilgili çalışmalar

Ateroskleroz, diyabet hastalıklarının yanı sıra kök kabuğundan elde edilen bileşiklerinin hipertansiyona etkili olduğu rapor edilmiştir.2011 yılında yapılan araştırmaya göre goji berry meyvelerinde yüksek oranda bulunan taurine diyabetik retinopatinin tedavisinde kullanılabileceği önerilmiştir. Başka bir çalışmada, retinada nörodejenerasyonu önlediği, glokom tedavisi için kullanılabileceği belirtilmiştir. Yani içerdiği A vitamini ve mineraller sayesinde katarak oluşmasını önlemeye yardımcı olduğu gibi, yaşlanmadan kaynaklanan görme sorunlarını yakalanma riskini azaltabiliyor.

Bol c vitamini içermesiyle solunum enfeksiyonu hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir, vücut direncinin artırır. Uykuya yardımcı olur. Daha birçok hastalıklara iyi geldiği söylenmekte fakat bunun için yeterli çalışmanın olması gerekmektedir.

Her şeyin bir ölçüsü olduğu gibi bu meyvenin de fazla tüketildiğinde ya da kullanım şekli ve kişinin sağlığına göre bazı olumsuz etkileri görülebilir. Diyabet ilaçları kullananlarda, hipertansiyon olan kişilerde, polen alerjisi yaşayanlarda olumsuz etkileri olduğu ileri sürülmüştür. Buna benzer başka olumsuz durumların gözlemlendiği söylense de yeterli çalışmanın, uygulamanın yapılması gerekmektedir. Tekrar söylemek gerekirse kullanma amacınızla birlikte doktorunuza mutlaka danışın.

Kurt üzümü olarak da söylediğimiz goji berry içeriğinde bulunan polisakkaritlerin gıdaları enerjiye dönüştürmesiyle zayıflama etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu konuda daha çok araştırma ve çalışmanın yapılması gerekmektedir. Çalışmalarının sayısı arttıkça goji berry nin faydaları netlik kazanacaktır.

Zayıflamak isteyenlerin gözdesi olan bu meyvenin tüketimini diyetisyene ve doktora danışmadan tüketilmesinin tam olarak doğru bulmuyorum. Hayatımız da doğru olduğundan emin olduğumuz birçok uygulamayla aslında sağlığımızı tehlikeye attığımız yanlış durumlar oldukça fazladır.

diyetisyen yorum sonuç

Diyetisyen Yorumu

Bitkilerin kimyasal içeriklerinin bilinmesi, biyokimyasal parametrelerle aktivite ilişkilerinin saptanabilmesi, farmakolojik aktivitenin araştırılması ve klinik çalışmalarla sonuçların desteklenmesi, sağlık alanında bitkilerin önemini çıkarmak açısından önemlidir.

Tedavi edici değere sahip bitkisel kaynakların kullanım alanları ve etkinliğinin ortaya çıkabilmesi için bu konuda uzman kişilerle multidisipliner bir çalışma gereklidir. Çevrenizden deneme yanılma yoluyla, kendisinde deneyip size de fayda sağlayacağını düşündüğü bitkileri iyileşme amacıyla kullanmadan önce alanda uzman kişilere danışın. Yukarda bahsi geçen goji berry nin faydaları da bilimsel araştırmalar ışığında elde edilen bilgilerdir.

Televizyon, internet, gazete, dergi, komşulardan kulaktan dolma haber ve reklamlara kulak asmayın. “Benim oğlum da içti faydasını gördü, sende dene. Benim kız bir ayda 10 kilo verdi mucize bu çay, diyetisyene boşuna para verme, bunu kullanıver” diyenlerin sözlerini önemsemeyin. Hayatınızı, sağlığınızı riske atmayın.

Goji berry tüketen kişinin sağlığı, tüketim şekli ve miktarına bağlı olarak bazı yan etkiler gösterebilir. Tüketilmek istenen bitkisel ürünleri mutlaka doktorunuzun bilgisi ve izniyle tüketiniz. İnternetten her okuduğunuzun doğru olmadığını bilmeniz gerekir. Bu konuda ki uzman kişilerle görüşün. İnternette dolaşan ve bilimsellikten uzak olan goji berry nin faydalarından bahseden tutarsız yazılara lütfen itibar etmeyiniz.

Yapılan Araştırmalar

1) Potterat O., Goji (Lycium barbarum and L. chinense): Phytochemistry, Pharmacology and Safety in the perspective of traditional uses and recent popularity, Planta Med, 76, 7-19, 2010.

2) Song MK., Salam NK., Roufogalis BD., Huang TH., Lycium barbarum (Goji berry) extracts and its taurine component inhibit PRAR-γ-dependent gene transcription in human retinal pigment epithelial cells: Possible implications for diabetic retinopathy treatment, Biochem Pharmacol, 1, 82(9), 1209-1218, 2011.

3) Chan C., Chang RC, Koon-Ching Ip A et al., Neuroprotective effects of Lycium barbarum Lynn on protecting retinal ganglion cells in an ocular hypertension model of glaucoma, Exp Neurol, 203,1, 269-273, 2006.

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Yaz Meyveleri ve Faydaları | Sağlık Saçan Yiyecekler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

3 Yanıt

  1. Avatar
    Hatice Kaplaner
  2. Avatar
    Ahmet Arslaner
  3. Avatar
    İlhami Kaya

Bir cevap yazın