grip beslenme ilişkisi

Grip Hastalığında Beslenme Desteği


Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde grip gibi enfensiyon hastalıkları oldukça yaygınlaşmaktadır. Özellikle içinde olduğumuz mevsim geçişi dönemleri risk altında olduğumuz başlıca aylardır. Bu hastalıklardan korunmak için de bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeyi sağlayan en önemli etmen beslenmedir. Yeterli ve dengeli beslenmek her zamankinden ayrı yere sahiptir. Bu yazımızda sizlere bu hastalık konusunda genel bir bilgi verip grip tedavisinde beslenme desteğinin nasıl olması gerektiğinden ve gribal enfeksiyolardan korunmak için beslenme konusunda nasıl hareket etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Gribal Enfeksiyon Nedir?

Grip, influenza virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Nükleoprotein ve matriks proteinlerindeki antijenik farklılıklarına göre influenza A, B, C olarak ayrı üç tipi vardır. İnsanlarda yaygın olarak görülen influenza A ‘dır. Hapşırma, öksürme, el ile temas yoluyla bulaşabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda, yaşlılarda, böbrek, kalp, akciğer, diyabet hastalığı gibi kronik hastalıklarla kanserde ölüme kadar gidebilen ciddi sonuçlar doğurur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)yıllık grip salgınlarıyla Dünya nüfusunun %5-%15 ‘inin üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalandıklarını belirtmektedir. Tahminlere göre her yıl 250 000-500 000 kişi grip nedeniyle yaşamını yitirmektedir.

Nedenleri

Enfeksiyon riski taşıyan bireylerle yakın temas halinde olmak hastalığa doğrudan sebep olabilir. Bulaşıcılık riski, hastalık başlamadan bir gün önce ve bittikten sonra yaklaşık bir hafta devam edebilir. Dolaylı olarak düşünürsek bağışıklık sistemimizi zayıflatarak patojenlere yenik düşmesine sebep olacak durumlar da vardır. Bunlar; beslenme durumuna dikkat etmemek, ani sıcaklık değişimleri(terleme-soğuma), hijyenik olmayan ortamlarda bulunmaktır.

grip belirtileri nelerdir

Gribin Belirtileri Nelerdir?

Doktor tarafından fiziki muayene ile tespit edilen grip bulgularıyla tanı koyulabilir. Grip belirtilerini genel anlamda listeleyecek olursak;

 • Burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı yaygın görülen bulgulardır.
 • Baş dönmesi ve ağrısı
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Kemik, eklem ağrıları
 • Kslarda güçsüzlük
 • Hapşırma, öksürme
 • Bulantı, kusma
 • Yüksek ateş (38ºC üzeri)
 • Terleme
 • İştahsızlık

Grip Tedavisi

Tedavi için doktora görünmek şarttır. Bilinçsiz kullanılmış ilaçlar ve diğer yöntemler sağlığı bozabilir. Virüsler antibiyotiklere dirençli oldukları için antibiyotik kullanımı virüsleri yok etmede etkili değillerdir. Bu yüzden genellikle doktorunuz tarafından;  ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, antiviral ilaçlar, yatak istirahati, bol sıvı tüketimi, bol sebze-meyve tüketimi önerilir. Bazı bitki çaylarının da bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.

girip beslenme önerileri diyetisyen

Grip ve Beslenme İlişkisi

Bağışıklık kazanarak hastalıklara direnç oluşturmanın yolu sağlıklı beslenmeden geçer. Yeterli ve dengeli, antioksidanlardan zengin bir diyet uygulanmalıdır. Öğün atlayarak uzun süre aç kalmak vücut fonksiyonlarını olumsuz etkiler.  Güne verimli bir kahvaltı ile başlamak ve ara öğünler yaparak bol sebze-meyve tüketmek direnç sağlamak için etkilidir. Böylece gripten korunma veya iyileşme sürecinde hızlanma sağlanabilir.

Gripten korunmak için beslenme önerileri

A, C, E vitaminleri ve selenyum, çinko, magnezyum mineralleri ve omega-3  yağ asitlerinin antioksidan özelliği sebebiyle diyette yeterince alınması gerekir. Protein içeren besinler de direnç oluşturmaktadır. Kahvaltıda süt, yumurta, peynire mutlaka yer verilmelidir. Yeşil sebzelerden oluşan mevsim salatası vitamin deposudur ve her öğünde yer verilmelidir. (Böbrek hastalığı, gut, kalp hastalığı vb. hastalıklarda bazı sebze meyveler kısıtlanabilir. Mutlaka hekim ve diyetisyen kontrolünde beslenilmelidir.)  Bol su içilmelidir. Su miktarı minimum; kilogram için 30 ml ya da alınan 1 kalori için 1ml olarak hesaplanabilir. Haftada 2 gün balık tüketilmelidir.

Grip sırasında nasıl beslenilmelidir?

 • Yukarıdaki başlıkta yazdığımız korunmak için nasıl beslenilmesi gerektiği konusuna hastayken ek olarak daha dikkat edilmelidir.
 • Bununla beraber aşağıdaki antioksidan özellikli bileşenlerden zengin bir diyet uygulanmalıdır. (Bknz: Antioksidan Vitaminler ve Kaynakları)
 1. A vitamini: Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, nar, yeşilbiber, kayısı gibi koyu renkli sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyveler
 2. C vitamini: kırmızı biber, taze yeşil biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller
 3. E vitamini: bitkisel yağlar, sert kabuklu meyveler(ceviz, fındık, badem…), yeşil yapraklı sebzeler, tahıl taneleri, kurubaklagiller
 4. Selenyum: deniz ürünleri, sakatatlar ve diğer etler
 5. Çinko: yağsız kırmızı et, karaciğer, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri, fındık, ceviz, muz, tam tahıllar, kurubaklagiller
 6. Magnezyum: tam tahıllar, soya, fındık, fıstık, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler
 7. Omega 3: balık, balık yağı, su ürünleri, kolza, keten tohumu, semizotu
 • Bol sıvı alınmalıdır. Bu açıdan sarımsaklı ve limon sıkılmış çorbalar içilebilir
 • Kefir, yeşil çay, ıhlamur, ekinezya, kuşburnu, zencefil, nane, portakal suyu içilmesi hastalığın daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır.
 • Tüketilmesi gereken besinler kadar tüketilmesi sakıncalı olanlara da dikkat etmek gerekir. Bunların başında alkol ve sigara vardır. Tedavi ve iyileşme sürecinde tüketilmemelidir.

diyetisyene güven ingilizce

Sonuç ve Diyetisyen Yorumu

Grip salgınlarının ve neden olduğu ölümlerin her geçen gün arttığı görüyoruz. Müdahale edilmemesi durumunda basit bir soğuk algınlığı böyle ciddi problemlere yol açabilir. Bu yüzden öncelikle dikkat etmemiz gereken konu uzman kontrolünde sağlıklı bir beslenmedir. Sağlıklı beslenme ile gribal enfeksiyona yakalanma riskini azaltabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Osteoporoz"da Sağlıklı Beslenme ve Diyet Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın