gut hastalığı nedir

Gut hastalığı nedir belirtileri nelerdir Diyet – Beslenme Tedavisi


Gut hastalığı, diğer adıyla damla hastalığı, eklem bölgelerindeki iltihaplanmalar ile yaşam standartlarını düşüren ve beslenme ile yakından ilgili önemli bir hastalıktır. Bu yazımızda hastalığın tanımı, belirtileri ve beslenme tedavisinden bahsedeceğiz

Gut hastalığı Nedir? (Damla Hastalığı)

Gut  bazı eklemlerde ağrı, kızarıklık ve şişkinlikle seyreden romatizmal bir hastalıktır. Zaman zaman ortaya çıkar. Başta ayak parmakları olmak üzere,  ek, bilek ve direkte görülebilmektedir. Gut hastalığı genç yaşlarda çok sık görülmez, genellikle 30 yaş ve üzeri bireylerde görülme sıklığı daha fazladır. Yapılan bir çalışmaya göre 10 gut hastasından 9 u erkektir.Hastalığın aşırı protein tüketen kişilerde çok sık görülmesi sebebiyle halk arasında Zengin hastalığı olarak da bilinmektedir. Tıp alanında ki diğer adı ise damla hastalığıdır..

Ürik asit birikmesi

Gut hastalığının asıl nedeni kandaki ürik asittir. Ürik asit, pürin denilen maddenin yıkım ürünüdür. Bu hastalarda hiperürisemi adı verilen kandaki ürik asit miktarı fazlalığı görülmektedir.. Kanda ürik asit düzeyinin  3. 6 mg/100ml düzeyinin üzerinde olmasının nedenleri ise; vücutta ürik asidin fazla yapılması, ürik asit yıkımının azalması veya böbrekten ürik asit atımının azalması gibi nedenlerden oluştuğu ileri sürülmektedir.  Kandaki ürik asit, belirli bir düzeyin üstüne çıktığı zaman eklem aralarında sodyum tuzları kristaller şeklinde birikir. Bu kristaller eklem dokusunda son derece şiddetli ağrılara sebep olur. Yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen bu hastalığın beslenme ile ciddi ilişkisi vardır.

Gut hastalığı belirtileri

Gut hastalığı belirtileri ataklar halinde gelir. Ataklar şiddetli ağrılar şeklindedir. Tutulan eklemde şişkinlik, eklemde sıcaklık artışı ve eklemde mor-kırmızı arası bir renk değişimi vardır. Ağrılar zonklayıcı şekildedir. Bu arada ateş de yükselebilir.

Gut hastalığı tedavisi

Gut hastalığı Tedavisindeki amaç deri altında birikip tofüs denilen lezyonları ve ürik asitin böbrekte birikerek böbrek taşına neden olmasını önlemektir. Eklem deformitelerini ve böbrek yetmezliğini engellemeye yönelik tedavi sürecine başlanır. Akut gut krizlerinin tedavi sürecinde romatizmal ilaçlar ve kolşisin verilir. Yalnız bu ilaçlar kriz esnasında değil, kriz sonrasında verilir.

gut hastalığı ayak resmi

Gut hastalığı diyeti – Beslenme Tedavisi

Gut hastalığında beslenme ve Gut diyeti nde amaç tekrarlayan ataklardan korunma, ağrının azaltılması ve iltihap süresinin kısaltılmasıdır. Öncelikli olarak gut hastaları bilgilendirilmeli ve yaşam tarzları değiştirilmelidir.

Bu hastalar:

 • Düzenli egzersiz yapmalı ve fazla kilolarından kurtulmalıdır. Bu sayede vücudun insülin direnci kırılarak kan ürik asit düzeyinin azalması sağlanır. Kilolardan kurtulurken bilinçsiz diyetler uygulanmamalı. Bir diyetisyenden yardım alınmalıdır. Çünkü bilinçsiz düşük kalorili diyetler kas yani protein yıkımına neden olacağından kan ürik asit düzeyi artabilir.
 • Bol su tüketmeliler. Günlük en az 2-2,5 litre su tüketmeye dikkat etmeliler. Bu sayede kandaki ürik asit konsantrasyonu azalacaktır. Ürik asitin böbreklerden atımı kolaylaşacaktır.
 • Ürik asitin öncüsü pürinli gıdalardır. Pürin içeriği yüksek gıdalardan kaçınılmalıdır. Bunlara süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, ıspanak, deniz ürünleri, sakatatlar, mantar ve kuru baklagiller sayılabilir.
 • Protein alımı hastalığın derecesine göre ayarlanmalıdır. Bu bağlamda doktor ve diyetisyen kontrolünde almanız gereken protein miktarını ve karşılığında hangi besinlerden ne kadar tüketebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Gut hastalığında fazla protein alımı hastalığın şiddetini arttıtacaktır.
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller yeterli miktarda tüketilmeldir. Özellikle C vitamininin  ürik asitin idrarda çözünürlüğünü arttırmakta ve vücuttan atımını kolaylaştırmaktadır. özellikle kuşburnu bitkisinin c vitamini oranı çok yüksektir.
 • Az yağlı süt ve köpüksüz maden suyu içmeye dikkat edilmelidir.
 • Alkol tüketiminin gut hastalığını tetiklediği yönünde çalışmalar mevcuttur. özellikle bira kandaki ürik asit seviyesinde ciddi oranda artışa sebep olmaktadır.
 • Bir çalışmada Gut hastası olan kişilerde kiraz tüketimin hastalığın ataklarını %37 oranında azalttığı görülmüştür. Fakat bu konunun farklı çalışmalarla tekrarlanması ve detaylandırılması gerekmektedir.
 • Gut hastalığına sebep olan en önemli şeker fruktoz dur. Son yıllarda früktozun en önemli kaynaklarından olan mısır şurubunun tüketimi arttı. Çünkü mısır şurubu daha ucuz bulunuyor. Ancak beraberinde diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, böbrek yetersizlikleri ve obezite gibi rahatsızlıklara yol açıyor. Aşırı fruktoz alımının Gut hastalığı riskini arttırdığı yönünde çalışmalar da mevcuttur.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Bağışıklık Sistemi ve Beslenme İlişkisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2 Yanıt

 1. Avatar
  Selçuk
 2. Avatar
  Hale

Bir cevap yazın