hamilelikte alkol kullanimı ve zararları

Hamilelikte Alkol Kullanımı Zararları | Fetal Alkol Sendromu


Halk arasında ‘alkol’ diye adlandırılan “etil alkol” ya da etil alkol içeren içecekler keyif verici maddeler arasında yerini almaktadır. Alkol, karbonhidratların fermantasyonu veya distilasyonu sonucu elde edilerek insanlar tarafından kullanılmaktadır.Alkol insan beyninin fonksiyonlarını baskılayarak zehirli etkiye sahip olan bir madde olarak da nitelendirmek mümkündür.Hamilelikte alkol kullanımı ise gebe ve bebek için en büyük zehirdir. Bebeğin anne karnında alkole maruziyeti fetal alkol sendromu na sebep olabilmekte ve bir çok doğumsal anormaliye kapı açabilmektedir.

Alkol bağımlılığı ya da alışkanlığı günlük 60-90 gram (1-1,5 litre bira eşdeğeri) alkolün alınması şeklinde tanımlanabilir. Günlük alkol alımının 120 gram ve üzeri  (2 litre bira ve üzeri) alkolün kullanımı ise “alkolizm” olarak değerlendirilebilir.

  • Bir bardak bira % 5 alkol
  • Bir kadeh şarap % 10 alkol
  • Alkollü kokteyl % 10 alkol de 15 gram alkol bulunur.

Hamilelikte alkol kullanımı bebeğe nasıl etki etmektedir?

Hamilelikte alkol kullanımı plasenta yoluyla direkt bebeğin kanına geçer ve anne kanındaki miktarla eşitlenir. Anne karnındaki embriyoya teratojen etki oluşturarak fetal anomalilere neden olan maddelerin başında alkol gelmektedir. Hamilelik döneminde bağımlı halde alkol kullanılması gebeliğin düşükle sonlanmasına neden olabilir. Alkol, albümin konsantrasyonunu azaltarak ya da serum proteinlerdeki bağlanma sayısını değiştirebilir.

Hamilelikte alkol kullanımı sonucu gelişen embriyoya direk ve indirekt etkileri vardır. Fetal alkol sendromu bunun en büyük örneğidir. Fiziksel anormallikler olduğu kadar duygusal ve zihinsel bozukluklar da ortaya çıkabilmektedir.

Gebelik sırasında fetüsün etil alkole maruz kalması gelişme geriliğine, kafatası ve yüzde belirgin yapısal bozukluklara, zeka geriliğine, dikkat dağınıklığına, davranışsal bozukluklara, kalp anomalilerine neden olmaktadır.

gebelik alkol yasak

Hamilelikte Alkol Kullanımını intihardır

Hamilelikte alkol kullanımının bebekte ölü doğuma kadar birçok olumsuz etkileri vardır. Gebelik döneminde alkol alımı embriyoya etkisiyle düşüklüğe, embriyonun gelişim döneminde hücrelere etkisiyle organlarda kusurlara, hücrelere toksik etkisiyle ayrıca santral sinir sistemi hasarlarına neden olabilmektedir.

Alınan alkol miktarı ile bebekte istenmeyen durumların görülme riski artar. Gebelik durumunda günlük alınabilecek alkol miktar için bir sınır henüz belirlenmemiştir. Hamilelikte alkol kullanımı için güvenli alkol miktarı yoktur.Bu yüzden anne adayların ve hamile bayanların, gebelik riskinden gebeliğin sonuna kadar alkol kullanmamalıdır. Aksi durumunda bebekte fetal alkol sendromu oluşabilir.

Fetal alkol sendromu (FAS)

Bebeğin anne karnında alkole maruz kalması sonucu oluşan belirtiler topluluğuna fetal alkol sendromu diye betimlenmiştir. Belirtiler ilk kez 1973 yılında tanımlanmıştır. Dünyada 1000 canlı doğumdan ikisinde fetal alkol sendromu olduğu tahmin ediliyor.

Fetal alkol sendromlu çocukların tipik belirtileri vardır.

  • Mikrosefali (başın ufak olması)
  • Yassı burun kemeri
  • Ufak çene ve ufak gözler
  • Kısa burun
  • Filtrum (üst dudak-burun arası oluk) yokluğu
  • İnce üst dudak
  • Göz kapaklarının anormal şekli (resim)

fetal alkol sendromu çocuk

Genel olarak sendrom da görülen en belirgin özellikler yüz ve baş görünümü haricinde, anne karnındayken gelişme geriliği, doğduktan sonra fark edilen gelişme geriliği, zeka geriliği, davranışsal bozukluklar da görülebilmektedir. Hamilelikte alkol alımından çıkan sonuçları araştıran bilim insanları çocukta yüz şekillerinin bozuk olmasını “Fetal Alkol Sendromu” olarak nitelendirirken artık “Fetal Alkol Spektrum Bozuklukları” diye daha geniş bir yelpazede çocukların davranışsal, fiziksel ve zihinsel bozuklukları da ele almıştır.

Bunların dışında organ anomalileri, kol-bacak anomalileri, göğüs kafesinin şeklinde bozukluklar gibi olumsuzluklar da sendromun bir parçası olabilir. Doğumdan sonra bu bulgular hemen göstermeyebilir fakat büyüdükçe gelişme geriliği görülebilmektedir ve iki yaşına kadar etkilerin ortaya çıkması gecikebilmektedir.

Diyetisyen Bakışı

Hamilelerin günde en az iki kadeh alkol tüketiminin (ort. 20-50 promil) özellikle ilk üç ay döneminde fetal alkol sendromundaki davranışsal, yapısal, emosyonel ve nörolojik sorunlara yol açtığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

 “Gebelik döneminde az miktarda alkol kullanımından bir şey olmaz, zannetmeyin!”

Yapılan araştırmalara göre sadece alkol bağımlısı hamile annelerin çocuklarında fetal alkol sendromu gözlenmiyor, az miktarlarda alınan alkolün bile gelişmekte olan fetüse zarar verdiği ortaya koyulmuştur.

Yapılan başka bir çalışmada alkol alımının hamileliğin hangi dönemine gelerek bebekte ne gibi bir hasara yol açtığının tespit edilmesi. Hamileliğin ileri dönemlerinde alkol alımı çocuğun yüz hatları gelişmiş olduğundan herhangi bir hasara yol açmasa da, zihinsel zararlara neden olabilmektedir.

Araştırmalar gösteriyor ki, gebelik riskinden doğuma kadar geçen süreçte, az ya da çok miktarda alkol alınması, çocuğa ciddi zararlar vermekte, zihinsel, fiziksel, davranışsal sorunlara neden olmaktadır.

Ülkemizde alkol kullanımı bağımlılık boyutunda fazla rastlanmasa da, anne ve anne adaylarına alkolu hayatlarında bulundurmamaları gerektiğini vurguluyorum. Alkol kullandığınız dönemde hamile olduğunuzu fark ettiğiniz an, hemen bırakıp doktorunuza durumu danışabilirsiniz.

 Size bahşedilen güzel bir canlıyı dünyaya getirirken elinizden gelen tüm güzel imkanları sunarak sağlıklı bir birey getirmeye çalışın, elinizdeki veya zihninizdeki alkol bağını atmaya çalışın ve çevrenizden gereken desteği alın.

Unutmayın! Bebeğinize karşı sorumlusunuz bu sebeple hamilelikte alkol kullanımı sonucu bebeğinizde oluşacak her türlü anormaliden ve fetal alkol sendromu durumundan tamamen siz sorumlusunuz. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için alkolü tamamen hayatınızdan çıkarmalı ve hamilelikte sağlıklı beslenme kurallarını uygulamalısınız.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Hamilelikte Mide Yanması ve Beslenme | Ne İyi Gelir başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın