folik asit eksikliği ve kullanımı

Hamilelikte Folik Asit Eksikliği / Kullanımı / Beslenme Tedavisi


Bireylerin sağlık durumu yaşadıkları toplumun geleceği üzerinde belirleyicidir. Sağlıklı çocukların dünyaya gelmesi için anneler gebe ve emziklilik döneminde, beslenme, süt yapımı, fetal gelişme konusunda bilgilendirilmelidir. Gebelik dönemi insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu zamanlardan biridir. Gebelik dönemindeki bir kadının normal metabolizma düzeni üzerine fetal büyümenin eklediği değişiklikler vardır. Hamilelikte folik asit de bu değişikliklerin başında gelmektedir.

Hamilelikte Folik asit eksikliği

B grubu bir vitamin olan folik asit bebeğin sağlıklı gelişimi için hayati önem taşır. Hamilelikte folik asit eksikliği yaşayan kadınların bebeklerinde birçok doğumsal sorun ortaya çıkabilir. Folik asitin vücutta protein sentezi, kemik iliği ve hücre çoğalmasında görevi vardır. Folik asit eksikliğinde bu hayati mekanizmalarda sorunlar ortaya çıkar. Gebe kadınlarda bu hayati sorunlar bebeklerini de etkiler.

Neden görülür?

Hamilelikte folik asit eksikliği oluşması birkaç nedene bağlı olarak görülebilir. Folik asit ve C vitaminin’den yetersiz beslenme, tüketilen gıdaların folik asit yönünden fakir olması, yanlış pişirme ve saklama nedeniyle gıdaların folik asit değerinin düşmüş olması folik asit eksikliğine neden olabilir.

Gebelik döneminde folik asite olan ihtiyacın artması folik asit eksikliğinin hızlıca gelişmesine neden olur. Normal bireyler için gerekli folik asidi karşılayabilecek bir beslenme düzeni gebe kadında folik asit ihtiyacını karşılamayabilir.

Folik asit eksikliği nasıl anlaşılır – Belirtileri

Folik asit eksikliği yaşayan gebe kadınların bebeklerinde sinir (nöral) tüp defekti denilen, beyin gelişimi olumsuz etkileyen ve omuriliği hasarlara açık hale getiren bir hastalık görülebilir. Ayrıca folik asit eksikliği yaşan insanlarda kanda ölçülen bir amino asit olan homosistein düzeyi yükselir. Bu kişilerde koroner kalp hastalığı ve yaşla ilintili bazı nörolojik hastalıkların görülme olasılığı yüksektir. Hafif eksikliklerde dilde ağrı ve kızarıklık oluşması, dilin üzerindeki pütürlerin kaybolarak düzleşmesi görülür. Hafif folik asit eksikliğinin belirtileri çoğu zaman fark edilmez ve kan tahlili ile saptanır. Daha ağır eksiklerde ise sinir sistemi hasarları görülebilir.

Hamilelik öncesi folik asit

Folik asit bebeğin sinir sistemi ve beyin sağlığı için oldukça önemli olduğundan gebe kalmayı planlayan her kadın gebelik öncesi folik asit takviyesine başlamalıdır. Hamilelikte folik asit eksikliği ile ortaya çıkan nöral tüp defekti  döllenmeden yaklaşık 3 hafta sonra sonra oluşur. Gebelik öncesi ve gebelik döneminde alınan folik asit takviyesi ile bu hastalığın görülme oranı yüzde 50 oranında azaltılabilir. Gebelik oluşmadan en az 3 ay önce günde 400 mcg olacak şekilde folik asit alınmaya başlanmalıdır. Bu şekilde bebekte folik asit eksikliğine bağlı olarak oluşabilecek anomaliler engellenebilinir..Folik asit vücutta depolanmaz ve uygun dozda,uzun süre kullanırsa herhangi bir soruna neden olmaz. Bu yüzden planladığınız tarihten daha uzun bir sürede gebelik oluşması durumda folik asit kullanmaya devam etmelisiniz. Folik asit takviyesinin yanı sıra gebelik planlayn her kadın gebelik öncesine beslenmesine dikkat etmeli sigara kullanıyorsa bırakmalıdır.

hamilelikte folik asit eksikliği neden olur

Gebelikte folik asit kullanımı

Folik asit kullanımına gebelik oluştuktan sonra da devam edilmelidir. Gebelikte folik asit ihtiyacı artar. Bu nedenle folik asit içeren besinler sıkca tüketilmeli takviyenin yanı sıra yiyeceklerle de folik asit alınmalıdır. Folik asit vücutta depolanmadığı için her gün alınmalıdır.

Ne zamana kadar kullanılmalı

Döllenme gerçekleştikten sonraki 8 hafta içerisinde folik asit kullanımı bebeğin sinir sisteminin sağlıklı gelişimi açısından önemlidir. Gebe bir kadın son adetinin ilk gününden sonra 10-11. haftaya kadar folik asit kullanmaya devam etmelidir.

Ne Kadar Kullanılmalı

Gebelik öncesinde ve gebelik sürecinde olan kadınlar için günlük tavsiye edilen folik asit miktarı 400 mcg yani 0.4 gramdır. Gebelik döneminde folik asit ihtiyacı artarak 600 mcg’ye çıkar. 400 mcg folik asit takviye olarak alınırken geriye kalan 200 mcg ise besinlerden doğal olarak sağlıklı beslenme ile karşılanır.

Daha önce nöral tüp defekti olan bebek doğuran anneler için folik asit takviye miktarı artarak 4000 mcg yani 4 grama kadar çıkabilir. Epilepsi ilacı kullananlar, hipertroidizm hastaları, insülin kullanan anne adaylarında da folik asit takviyesi miktarı artacaktır. Bu konuda uzman bir hekime danışılması gerekmektedir. Gebelik planlayan her kadın doktor kontrolünden geçerek bu güzel sürece sağlıklı bir şekilde adım atmalıdır.

Hamilelikte folik asit kullanılmazsa ne olur

Folik asit eksikliği yaşayan annelerin bebeklerinde nöral tüp defekti denilen merkezi sinir sistem anomalileri çeşitli derecelerde görülür.

Spina Bifida: Nöral tüp defektinin en basit formudur. Omurganın alt kısmında küçük bir açıklık vardır. Folik asit kullanımı ile %75 oranında önlenebilinir.

Anensefali: Bebekte kafatası, beyin ve omurilik gelişmez. En ağır formdur.

Ensefalosel (Sefalosel): Kafatasında oluşmuş bir açıklıktan beyin dokusu dışarı çıkar. Kafanın arkasında veya önünde görülebilir.

ffolik asit eksikliğinde nasıl beslenilmelidir

Beslenme Tedavisi

Gebelik dönemi ve öncesinde folik asit takviyesine başlamak oldukça önemlidir. Fakat gebelik planlayan her anne adayı gebe kalmadan önce beslenmesine de dikkat etmeli tüm yiyecek gruplarından doğru miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmelidir.Gebe kadınlar folik asitin doğal kaynaklarını da beslenmelerine dahil etmelilerdir.

Taze meyve ve sebzeler hem folik asit açısından hem de diğer vitaminlerin karşılanması açısından her gün 4-6 porsiyon olacak şekilde gebeler tarafından kesinlikle tüketilmelidir. Kuru baklagillerden mercimek ve kuru fasulye de yüksek folik asit içeriği nedeniyle tercih edilebilir. Karaciğer ve diğer organ etleri de folik asitten zengin gıdalardır. Fakat bu gıdaların parazit barındırma riski yüksek olduğunda gebelik sürecinde tüketilmesi önerilmez.

Sonuç

Hamilelikte folik asit eksikliği ne bağlı olarak bebeklerde görülebilen doğumsal anomaliler yüksek oranda engellenebilir hastalık grubudur. Gebelik öncesi ve gebeliğin 10. haftasına kadar alınacak folik asit desteği ile hastalıkların oluşması %50-75 oranında azaltılabilir. Bu hastalıları engelleyebilmek, sağlıkklı beslenmek ve daha sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için anne olmayı planlayan her kadın bu sürece özenle yaklaşmalı, gebelik süreci ile ilgili bilgi edinmeli, hem kendi sağlığını hem bebeğinin sağlığını en yüksek seviyede tutmayı hedeflemelidir.

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Sezaryen Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın