hamilelikte sıcak içecekler kuşburnu, yeşil çay, tarçın, adaçayı, nane limon vs

Hamilelikte İçecek Seçimi (Ne içilir – Ne İçilmez)


Hamilelik döneminde en sık sorulardan biridir aslında ‘‘ Hangi bitki çaylarını tüketmeliyim ya da hangisini içmemeliyim?’’.   Meraklı anne adaylarının merakını bir nebze gidermek için sıkça sorulan bazı bitki çaylarının kullanımını sizlerle paylaşmakta faydası olacağını düşündük. Sağlıklı beslenme düzeninde çok önemli yere sahip olan bu içeceklerin hamilelikte tüketilebilir olup olmadığını gelin hep beraber inceleyelim.

Hamilelikte süt içmek

hamilelikte süt içmek zararlı mı

Süt her yaştaki bireylerin tüketmesi gereken önemli zengin besin içeriğine sahip bir içecektir. En önemli olan besin içeriklerini sayacak olursak; kalsiyum, fosfor, potasyum, A ve D vitamini kaynağıdır.  Her ne kadar sağlıklı beslenme için önemli bir yeri olsa da hamile bayanlar için süt ayrı bir öneme sahiptir.  Anne karnındaki bebeğin özellikle kemik ve diş gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç duyulmaktadır. Anne yeterli kalsiyum almasa dahi bebek annenin kemiklerinden kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır. Bu yüzden bebekten çok annenin kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum deyince akla ilk gelen süt ve süt ürünleridir. Bu yüzden hamile bayanın hem bebeği için hem kendisi için günlük diyetinde süte yer vermelidir. Hamile bayan günlük 2-3 bardak süt tüketerek kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir. Bir bardak sütte ortalama 250 mg kalsiyum bulunmaktadır. Sütü sevmeyen veya laktoz intoleransı olan hamile bayanlar yoğurt veya süt ürünlerinden gerekli besin ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Süt konusunda daha detaylı bilgiler için sütün faydaları başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Hamilelikte süt veya süt ürünlerini tüketmeyen bayanların ileri yaşlarda kemik ağrıları, kemik erimeleri veya ayaklarda kramplar yaşayabileceği, bebeğin ise büyüme gelişmesinde aksaklıklar olabileceği bazı araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Hamilelikte süt içmek olası kemik ve diş problemlerinden korunmanızı sağlayacaktır.

hamilelikte ıhlamur içilir mi içilmez mi

Hamilelikte ıhlamur içilir mi?

Ihlamur kış aylarında mutfağımızın vazgeçilmezidir. Solunum ve dolaşım sisteminde önemli işlevleri olan ıhlamur çayı;  soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi rahatsızlıklarda rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir.  Hamile bayanların kış aylarında sağlığına daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü hamile bayanın grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanması bebekte çeşitli komplikasyonlara sebep olabilir. Ihlamur çayı da hamilelikte akla ilk gelen bitki çaylarındandır ve bu sebeple sürekli hamilelikte ıhlamur içilir mi sorusu sorulmaktadır.

Gebelik döneminde yaşanan bulantı ve mide ekşimesinde ıhlamur çayı anne adayını rahatlattığı düşünülmektedir. Aynı zamanda hamilelik döneminde kaybedilen sıvı miktarı fazla olduğundan ıhlamur çayı içmek sıvı alımında yardımcı bir içecek olacaktır.  Günde 2 bardaktan fazla içilmemesi koşulu ile anne adaylarının günlük içecek listesinde ıhlamur çayı olabilir. Yalnız her ne kadar faydalı bir içecek olsa da ilgili doktora danışılmadan içilmemelidir. Çünkü her bireyin hamilelik süreci aynı olmamaktadır.

hamilelikte zencefil içilir mi

Hamilelikte zencefil

Hamilelik döneminde anne adaylarının en büyük problemi mide bulantısıdır. İşte tam bu noktada zencefil aklımıza gelmektedir. Zencefil ile hazırlanan çayın mide bulantısını ciddi seviyede azalttığı yapılan çalışmalarda görülmüştür.  Tarih kitaplarını karıştırdığımız zaman da zencefilin mide ağrısı, mide bulantısı gibi rahatsızlıklarda tedavi edici bir besin olduğunu görmekteyiz.  Ayrıca zencefilin araba tutması, deniz tutması, hazımsızlık gibi rahatsızlıklarda kullanıldığı bilinmektedir. Yalnız anne adaylarının diğer bireylerden 2 kat daha fazla dikkat etmesi gerekir zencefil tüketirken.  Çünkü ayarından fazla tüketilen diğer bitki çayları gibi zencefil de anne adayını düşük riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Hamilelikte zencefil tüketilebilir ancak miktarına dikkat edilmelidir.

hamilelikte türk kahvesi içilir mi zararları neler

Hamilelikte Türk kahvesi ve diğer kahveler

Türk kahvesi, siyah çay veya diğer kahve çeşitleri kullanımında genelde kısıtlamaları veya ‘en fazla şu kadar içiniz’ gibi  ifadeleri duyarız.  Hepsinin ortak noktası içerdikleri kafeindir.  Hamilelikte türk kahvesi veya diğer kahve türlerini ülkemizde neredeyse tüketmeyen yoktur. Yalnız çok tüketilmesi zararlı olmadığı anlamına gelmemelidir. Neredeyse tüm anne adayları hamilelikte türk kahvesi içilir mi? yada diğer kahveler tüketilir mi şeklinde sorular sormak ve cevap aramaktadır.

Özellikle hamile bayanların kahve tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü kahveden aldığımız kafein bebeğe geçmektedir. Aynı zamanda kafein alan bebek kafeini vücudundan çok zor atmaktadır.  Bebeğe geçen kafein; bebekte kilo kaybına, büyüme ve gelişmede bozukluklara neden olmaktadır.

 Ne kadar kahve tüketirsek aslında o kadar bebeğe zarar vermekteyiz.  Ancak hamile bayanın günde 1 veya 2 fincan Türk kahvesi içmesi bebek için ciddi sorun yaratmadığı düşünülmektedir. Yalnız diğer kahveler Türk kahvesi kadar masum değildir.  Çünkü bir fincan Türk kahvesi ortalama 60 mg kafein içerirken,  bir fincan filtre kahve 150-200 mg kafein,  1 fincan espresso 100 mg kafein içermektedir. Araştırmalar hamile bayanın günde 250-300 mg’nin üzerinde kafein almaması gerektiğini söylemektedir. Her şeyin fazla alınması bebeğe zarar vereceğini de hatırlatmakta fayda vardır. Bu sebeplerle hamilelikte türk kahvesi ve diğer kahveler çok sık tüketilmemelidir. Riskli gebeliklerde tüketim sıfıra kadar indirilebilir.

gebelikte nane limon tüketmek zararlı mı

Hamilelikte nane limon içilir mi?

Başlıktan da anlaşılacağı üzere nane limon; su, nane ve limondan hazırlanan bir karışımdır. Genelde naneyi kuru olarak karışımda kullansak da taze nane kullanmamız daha etkili olacaktır. Nane limon karışımını genelde kış aylarında duyarız.  Nedeni ise; soğuk algınlığına yakalanmayı önlediğinden kışın sıkça başvurduğumuz bir karışımdır. Aynı zamanda kapalı burnu ve sinüsleri açtığı, mide ağrısı ve mide bulantısı şikayetlerini azalttığı bilinmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı nı da nane limonun anne adayına rahatlatıcı etki gösterdiği de uzmanlarca belirtilmektedir. Ancak yanlış karışım yapılması veya fazla tüketilmesi anne ve çocuğa zararlı etkileri olabilmektedir.  Bu yüzden hamilelik sürecinde düzenli olarak kontrole gidilen doktora danışılarak tüketilmesi veya fikir alınması önerilmektedir. Özel bir durum yok ise aşırıya kaçmadan hamilelikte  nane limon tüketilebilir.

hamilelikte yeşil çay içilir mi

Hamilelikte yeşil çay

Çok eski tarihlerden beri kullanılan yeşil çayın adını  veya yararını dergilerde, medyada, gazetelerde, TV‘lerde vs. sıkça duyarız.  Haksızda sayılmazlar aslında.   Kötü kolesterol (LDL) düşürdüğü, zayıflamaya yardımcı olduğu, kalp sağlığına iyi geldiği, diş sağlığı korunmasında etkili  olduğu, antioksidan içeriği fazla olduğunu uzmanlar belirtmektedir. Yeşil çay sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmezidir. Ancak hamilelikte tüketilmesine ayrı parantez açmamız gerekir. Yeşil çay diğer çaylar gibi kafein içermektedir. Hamilelerin kafein almaması gerektiğini, çocuk sağlığını olumsuz etkilediğini söylemiştik.

Ayrıca yeşil çay vücutta folik asit emilimini azaltmaktadır.  Folik asit bebek sağlığında önemli işlevleri olan ve hamileliğin ilk 3 ayında vücudun en fazla gereksinim duyduğu vitamin olduğu bazı uzmanlarca dile getirilmektedir.  Bu yüzden hamileliğin ilk aylarında yeşil çay tüketimi önerilmemektedir.  Hamilelik döneminde günde en fazla 2 fincan tüketilmesi çocuk sağlığı için faydalı olacağını uzmanlar söylese de tüketmeden önce hamilelik takibini yapan doktora ve diyetisyene danışarak tüketmekte fayda vardır.

Özellikle riskli bir durum var ise hamilelikte yeşil çay tüketimi sıfıra indirilebilir.

gebelikte rezene çayı zararlı mı

Hamilelikte rezene çayı içilir mi?

Rezene çayının birçok faydası olsa da hamilelikte tüketilmesi çoğu uzmanlarca önerilmemektedir. Rahim hareketlerinde ve kasılmalarda etkili olduğu düşünülen rezene çayından hamilelerin uzak durması gerekmektedir. Yine de tüketmek isteyen hamilelerin günde 1 fincandan fazlasından kaçınmalarında fayda vardır. Hamilelikte rezene çayı mümkün olduğunca uzak durulması gereken bir sıcak içecektir.

hamilelikte tarçın zararlı mı yararlı mı

Hamilelikte tarçın

Kolesterol tedavisinden kilo vermeye, sindirim sisteminden dolaşım sistemine, soğuk algınlığından hafıza gelişimine kadar birçok faydası olan tarçın hamile kişilere maalesef önerilmemektedir. Nedeni ise rahim kasılmalarına yol açabilme ihtimalidir. Ancak çok az miktarda yemeklerde baharat olarak kullanmasında bir olumsuz etki görülmeyecektir. Hamilelik öncesinde tarçını çok kullanıyor ve hamilelik döneminde canınız çekmeye devam ederse doktor kontrolünde almanızı tavsiye ediyoruz. Ama hamilelikte tarçın tüketimi kontrolsüz şekilde olursa anne ve bebek üzerine bir çok olumsuz etkiye sebep olabilir.

hamilelikte papatya çayı yararlı mı

Hamilelikte papatya çayı

Çaydan sonra ülkemizde en fazla tüketilen çaylardan biridir papatya çayı. Genel olarak uyku problemi çekenlerde, stres sorunu yaşayanlarda, sinir problemi olanlarda, mide-bağırsak problemi olan bireylerde tüketildiğinde olumlu etki yaratmaktadır.  Ancak problemlere doğru cevap vermesi için doğru papatya bitkisi olması gerekmektedir. Doğada yüzlerce çeşidi bulunan papatya bitkisini satın alırken mayıs papatyası veya alman papatyası olmasına dikkat etmemiz gerekir. Hamilelikte papatya çayı kullanımıyla ilgili çok net sonuçlar olmamaktadır.  Papatya alerjisi olmayan hamile kişilerin günde en fazla 2 bardak papatya çayı tüketmesi rahatlatıcı etki yaratmaktadır.   Yine de  mutlaka doktor kontrolünde içilmesi gereken çaylardan  biri olduğu unutulmamalıdır.

hamilelikte adaçayı içilir mi

Hamilelikte adaçayı

Mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz çaylardandır adaçayı.  C vitamini ve antioksidan miktarı fazla olmakla birlikte çeşitli araştırmalar şeker hastalığında yararlı etkileri olduğunu dile getirmiştir.  Ayrıca vücuttan toksinlerin atımında yardımcı bir çay olduğunu bazı uzmanlar söylemektedir.  Ancak hamileler için içilmesi önerilmemektedir hatta yasaklayan doktorlar vardır.  Adaçayı her nekadar sağlıklı beslenme üzerine olumlu etkiler yapsa da, fazla tüketen hamileleri düşük yapma riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır.   Bunun nedeni ise rahimde kasılmalara yol açma ihtimalidir.

gebelikte kuşburnu içilir mi

Hamilelikte kuşburnu çayı

Zengin vitamin içeriğine sahip olduğundan hamile bireylere aşırıya kaçılmamak şartıyla tüketilmesinde bir sakınca yoktur.  Hamilelikte sıvı kaybı fazla olduğundan sıvı alımında yardımcı bir içecek olacaktır.  Ayrıca hamilelikte sık karşılaşılan bulantı ve baş dönmesini azaltıcı bir içecek olma özelliğindedir.

Kuşburnunun faydaları yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sonuç

Bitki çaylarının tedavi edici olmadığını ve hamilelik döneminde doktorunuzun yazdığı reçetenin yerini alamayacağını kesinlikle unutmamalıyız.  Hangi bitki çayı olursa olsun öncelikle hamilelik sürecinizi takip eden doktorunuza danışarak tüketmenizde fayda vardır.

Önerilen bitki çaylarının elimizden geldiği kadar doğal olmasına dikkat etmeliyiz.  Piyasada bulunan her markanın olumlu etki göstermeyeceği bilinmelidir.  Çünkü bazı bitki çaylarına katılan katkı maddeleri ve kimyasalların olumsuz etki gösterebilme ihtimali vardır. Gebelik döneminde katkı maddelerine sürekli maruz kalmak bebekte gelişim anormalilerine sebep olabilir. Ayrıca yararlı olarak söylediğimiz bitki çaylarının aşırı tüketilmesinin bir çok zararlı etkisi olabileceği unutulmamalıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın