Harcanan Kalori Hesaplama

Harcanan kalori hesaplama aracı ile hangi spor kaç kalori ve hangi aktivite kaç kalori sorularına kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken hesaplama aracımıza yaptığınız aktiviteyi, süresini ve vücut ağırlığınızı girmek ve ardından hesapla butonuna basmaktır. Çıkan sonuç sizlere yaptığınız aktivitenin kaç kalori olduğunu söyleyecektir. Hesaplanan sonuçlar tahmini değerler olup net sonuçlara yakın değerlerdir.
Aktivite Türü :
Aktivite Süresi (dk) :
Vücut Ağırlığı (kg) :
   
Harcanan kalori hesaplama aracı nasıl çalışır?

Yapılan her aktivitenin sabit bir çapanı (katsayısı) mevcuttur. Bu katsayılar hesaplanırken ,deney grubundaki kişilerden ilgili aktivitelerin yapılması istenmiş, harcanan enerji miktarları kalorimetreler yardımıyla hesaplanmış ve 1 (bir) dakikada mevcut kiloda harcanan enerji miktarı o aktivitenin çarpanı yani katsayı olarak tanımlanmıştır. Hesaplama aracımızda kayıtlı olan bu katsayılar, girmiş olduğunuz süre ve ağırlığınız ile çarpılır ve sizi en doğru sonuca yönlendirir.

indirek kalorimetre ölçümü

Harcanan kalori kişiden kişiye değişebilir

Harcanan enerji miktarı yapılan aktivitenin süresi ve şiddeti ile beraber kişinin ağırlığı ile de doğrudan ilişkilidir. Kilolu kişilerde vücut ağırlığı fazla olduğundan dolayı vücuttaki ekstremitelere (üyelere) daha fazla yük binmektedir. Bu durum aynı aktiviteyi aynı sürede yapan şişman ve zayıf bireylere farklı kalori sarfiyatlarına neden olmaktadır.
Günlük kaç kalori harcamalıyım?

Gün içinde sportif faaliyetlerde bulunmayan orta düzey aktiviteye sahip bireylerin harcadığı enerjinin ortalama %70-80 i bazal metabolizma enerji tarafından harcanmaktadır. Vücut fonksiyonlarının çalışması ve devamlılığı için gerekli olan bu enerji haricinde kişi yaptığı fiziksel aktivite ve egzersizlere kalori sarfiyatını arttırabilir. Gerek kilo verme sürecinde gerekse sağlıklı yaşamın devamlılığının sağlanması hareketli bir yaşam sürülmesi gerekmektedir.

Bazal metabolizma enerjisinin haricinde fiziksel aktivite ile harcanması gereken enerji için kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Bu değer kişinin günlük kalori alımına, sosyal yaşantısına, yaşına ve fizyolojik durumuna (Hastalık, engel gibi) değişebilmektedir. Bu bağlamda yapılabilecek en iyi öneri yaşam standartlarınıza göre kendinizi aşırı derecede zorlamadan en aktif şekilde yaşamımızı sürdürmek olacaktır.

Spor ve fiziksel aktivite yapan insanlar

Yüksek kalori harcanan aktiviteler

Günlük hayatta yapılan merdiven çıkmak, cam silmek, perde asmak, bahçe işleri gibi aktivitelerde kalori sarfiyatı yüksek boyuttadır. Sportif faaliyetler enerji harcanımının en yüksek olduğu aktivitelerdir. Özellikle futbol, basketbol, voleybol gibi takım sporları, şiddetli koşular, yüzme, gibi faaliyetler sağlık durumu el verdiğince yapılmalıdır.

Hangi egzersizi ne kadar süre yapmalıyım?

Her gün orta şiddette koşu ve yürüyüşler, kültür fizik hareketleri, plates gibi aktivitelerle kalori sarfiyatınızı arttırabilir bu faaliyetleri alışkanlık haline getirerek daha sağlıklı ve hareketli bir yaşam tarzını benimseyebilirsiniz. Özellikle kalp hastaları, şeker hastaları (diyabet), kemik ve eklem rahatsızlığı olanlar ağır sportif faaliyetlerden kaçınmalıdır. Yapacağınız sporun çeşidi ve süresi ile ilgili kesin hedefler koyabilmek için size en yakın uzmandan destek almanız faydanıza olacaktır. Bilinçsiz yapılan fiziksel aktivitelerin sizlere fayda yerine zarar verebileceğini unutmayınız.