hızlı zayıflama yöntemleri ve zararları

Hızlı Zayıflama Yöntemleri ve Zararları


Kilo sorunu yaşayan kişilerin birçoğu hızlı bir şekilde kilo vermenin yollarını ararlar. Halk arasında yaygınlaşan şok diyetler, internette dolaşan haftada 5 kilo ya da ayda 10 kilo verdiren diyetler, isveç diyeti, ketojenik diyetler gibi çarpıcı isimlerle anılan çeşitli diyet listeleri şüphesiz çevremizde en çok konuşulan konulardan biri haline geldi.  Peki  gerçekten şok diyetlerle kısa sürede kalıcı ve sağlıklı kilo vermek mümkün mü? Hızlı kilo vermek sağlığımızı ne derece etkiler? Hızlı zayıflama yöntemleri dost mu düşman mı? Bu yazımızda bu sorulara cevap arayalım

Hızlı zayıflamanın yolları nelerdir

Hızlı kilo vermek isteyen kişilerin en çok başvurduğu yöntem açlık diyetleridir ve o çarpıcı isimli çeşit çeşit diyetlerin hepsini de açlık diyeti başlığı altında toplamak mümkün.  Kişiler neredeyse hiçbir şey yemeyerek kısa sürede fazla kilo vermeyi amaçlarlar. Hızlı zayıflama yöntemleri arasında olan açlık diyetleri sağlıklı zayıflama ve sağlıklı beslenme yolundaki en büyük engellerdendir.

Alınan enerji gün içinde harcanan enerjiden daha az olursa vücut kilo kaybeder. Yani hızlı kilo vermek isteyen kişilerin kalori kısıtlaması yaparak kısa zamanda kilo kaybetmesi elbette mümkün. Fakat önemli olan tartıda kilo kaybetmek değildir. Kiloyu kastan mı yağdan mı sudan mı verdiğimiz son derece önemlidir. Düşük kalorili diyet yapmak öncelikle kişinin kendi metabolizma hızını düşürebileceğini bilmeliyiz.  Çünkü bazal metabolizma hızımızın altında enerji almanın metabolizma hızımızı yavaşlattığı bilimsel bir gerçektir.  Bu yüzden kalori kısıtlaması yaparak zayıflayan kişiler genelde kas ve su kaybına uğradıkları için ve normal metabolizma hızlarını yavaşlattıkları için diyeti bıraktıktan sonra kısa bir süre içinde verdikleri kiloları fazlasıyla geri alırlar.

Hızlı zayıflama yöntemleri arasında en popüler olan ve en sık kullanılan diyetlerden biriside protein diyetleridir. Bu diyette amaç yüksek protein alıp günlük tükettiğimiz karbonhidrat seviyesini minimum düzeye indirmektir.  Evet protein diyeti yapmak gün içinde bize kendimizi tok hissetmemizi sağlayacak ve kısa sürede kilo kaybı sağlayacaktır. Fakat bu diyetin uzun süre yapılması sağlığımızı tehlikeye atmasının yanı sıra eski beslenme düzenimize geçtiğimizde verdiğimiz kiloları da fazlasıyla geri almamıza neden olacaktır. (Bkz: karatay diyeti diyetisyen yorumları veya atkins diyeti)

hızlı kilo vermenim zararları nelerdir

Peki sağlığımızı ne derece etkiler?

Yüksek protein düşük karbonhidratlı diyetlerde, proteinlerin sindirimiyle açığa çıkan maddeler nedeniyle böbreklerin yükü artar. Uzun dönemde ise böbrek ve karaciğer yorulur. Karbonhidratı az alıp hep hayvansal kaynaklı beslenerek yalnızca yüksek protein almış değil aynı zamanda yüksek yağ da almış oluyoruz çünkü hayvansal kaynaklı besinlerin aynı zamanda doymuş yağ oranı da yüksektir. Bu durumda kalp damar hastalıkları riskini arttırır ve  kolestrolümüzün de  yükselmesine neden olur.

Unutmamalıyız ki yağlar karbonhidrat ateşinde yanar. Yani düşük kalorili ya da düşük karbonhidratlı beslenmek ileri safhada kilo vermemizi zorlaştırıp vücudumuzun savunma amaçlı fazladan yağ depolamasına neden olur. Hızlı zayıflama yöntemleri uygulayanların sıklıkla tercih ettiği protein diyetleri uzun dönemde kilo almanıza neden olabilir.

Hızlı zayıflama yöntemleri neden zararlı

Tartıya çıktığında birkaç kilo verdiğini görmek şüphesiz ki herkesi mutlu eder. Fakat bilmeliyiz ki sağlıksız ve dengesiz olan dönemin moda diyetleriyle verilen kilolar bizim sahte zaferlerimizdir. Çünkü bu kilolar genelde su kaybı ya da kas kaybıdır ve yağ oranınızda kayıp olsa bile yaşam tarzınız haline getiremeyeceğiniz hiçbir diyet sizin kalıcı kilo vermenizi sağlayamaz. Hızlı zayıflama yöntemleri bu sebeple hiç bir diyetisyen tarafından önerilmez.

Sağlıklı ve dengeli zayıflama diyetleri kişinin günlük makro ve mikro besin ögelerini karşılar, damak tadı ve sosyal yaşama uygun, sağlık sorunlarına kalıcı çözümler getiren tıbbi öneriler içerir. Sihirli şok diyetlerin sağlığımıza etkilerini inceleyecek olursak:

  • Vitamin eksiklikleri görülür ve tırnaklarımız zayıflar saç dökülmelerine neden olur.
  • Düşük kaloriyle birlikte alınamayan birçok besin ögeleri sonucu kemik yoğunluğumuz azalır.
  • Hızlı zayıflama yöntemleri bağışıklık sistemimizi zayıflatır
  • Eksik beslenme malnutrisyona yol açar. Organ hasarlarına neden olur.
  • Metabolizmamız yavaşlar vücut dengemiz bozulur.
  • Çeşitli minerallerin kaybı ölümle sonuçlanabilir.

hızlı zayıflama ingilizce

Hızlı şekilde zayıflamak isteyenlere öneriler

Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için haftada 0,5-1 kg kayıp yeterlidir. Vücut ağırlığımızın yüzde 10-15 i arası kilo kaybetmek birçok sağlık sorununu da ortadan kaldırmaya yarar. Zayıflama diyetimiz tek bir besin ögesine dayalı ve kalori kısıtlamalı bir diyet değil bütün besin ögelerini içeren sağlıklı ve damak zevkimize uygun bir diyet olmalıdır. Böylece diyetimizi uzun süre uygulayıp kalıcı kilo kaybetmemiz mümkün olacaktır.

Kolay yoldan sağlıksız kilo vermek yerine bir beslenme uzmanına danışarak doktor ve diyetisyeninizin kontrolünde sağlıklı bir diyet listesini yaşam tarzınız haline getirmek ve fit bir vücuda sahip olmak emin olun çok daha kolay. Diyetisyeninizden aldığınız beslenme planınızı egzersizle destekleyerek de kısa sürede sağlıklı kilo vermeniz mümkün olacaktır.

Kilo verme isteğinizi kendi çıkarları için kullanan tıbbi öneriler hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişi kuruluş ve internet sitelerine inanmayın. Diyet listeleri kişiye özgü hazırlanır bu yüzden internetten popüler diyetlere bakmak, hızlı zayıflama yöntemleri aramak yerine size en yakın bir beslenme uzmanına giderek sağlıklı ve kısa sürede kilo verme yollarını uzmanınıza danışın.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Ketojenik Diyet başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın