internet bağımlılığı ve obezite ilişkisi

İnternet Bağımlılığı Obeziteye Yol Açıyor Mu?


Sadece teknolojik gelişmeler değil aynı zamanda yaşam koşulları da insanların hareketlerinin azalmasına ve daha az fiziksel aktivite yapmalarına yol açmıştır. Vücudun harcadığından daha çok enerjiyi alması ise obezite gibi sağlık sorunlarının artmasına neden olmuştur. Özellikle bilgisayar başında geçirilen saatlerin artması internet bağımlılığı ve obezite arasındaki ilişkinin en büyük kanıtlarından biridir. Peki aşırı internet kullanımı diğer adıyla internet bağımlılığı ve kilo alımı arasındaki bağlantı nasıl açıklanır?

İnternet Bağımlılığı ve Obezite

İnternet kullanımı ve kilo alımı arasındaki ilişkiyi incelemek üzere yapılan çalışmalarda çeşitli yaş gruplarına ait pek çok öğrenci gözlemlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerde yemek yeme saatlerinin düzensizliği, yenilen gıdaların besin değerlerinin düşük olması, ailesinde kilo sorunu olan kişilerin varlığı ve aile içi ilişkilerin kopukluğu dikkat çeken bir olgudur. Bu öğrenciler gerek telefonla gerekse bilgisayar ile internete girerek sosyalleşmekte, ailelerinden görmedikleri ilgiyi sanal ortamda aramaktadırlar. İnsanın sosyal ihtiyaçlarından biri olan ilgi görme arzusu internette karşılandığında ise temel ihtiyaçlar unutulmakta ve sağlıksız beslenme sorunu ortaya çıkmaktadır.

fast food yiyen çocuklar

Öğünlerini atlayan öğrenciler fast food tarzı yüksek yağ ve kolesterole sahip gıdalar yemeye başlamakta, buna sürekli oturmak ve hareketsizlik eklenince de obezite sorunu ortaya çıkmaktadır. Vücut kitle indeksinin artmasıyla birlikte ihtiyaç duyulandan daha fazla enerji alınması, bedenlerindeki yağ oranını artırıp bu kişileri sağlıksız bireylere dönüştürmektedir.

Doğru bir diyet uygulamayan ve egzersiz yapmayan öğrenciler sosyalleşmek adına interneti kullandıklarında kaliteli zaman kavramını da unutmaktadırlar. Bunun önlenmesi için sportif etkinliklerin artırılması ve iletişim eğitimlerine yönelinmesi gerekmektedir.

Obezite ve Hareketsizlik

Telefonda ya da bilgisayar başında 5 saatten fazla zaman geçirmek, beyinsel aktiviteleri de etkilemektedir. Uyuşukluk, konsantrasyon problemleri, uykusuzluk ve huzursuzluk gibi sorunlar, vücudun yeterince hareket etmemesinden ve fazladan radyasyon almasından kaynaklanmaktadır.

Bedensel hareketsizlik, vücuttaki enerjilerin bloke olmasına ve akışkanlıklarını kaybetmesine neden olur. Hareket edemeyen kişilerde enerji,  biriken yağların yakılmasına yardımcı olamaz aksine daha da çok depolanmalarına neden olur. Bunun sonucu olarak bölgesel yağlanmanın yanı sıra damar yolu tıkanıkları gibi pek çok sağlık riski oluşur. İnternet kullanımı ve kilo alımı bu nedenle doğru orantılı olarak artmaktadır.

zayıf ve şişman kadın resmi

İnternetin etkisinin artması sadece öğrencileri değil tüm yaş gruplarını etkilemektedir. Çağdaş yaşamın önemli bir parçası haline gelen internet, gerek sosyal ağlarla gerekse internet siteleriyle hayatın içine yerleşmiştir. İnternet üretmekten ziyade paylaşmak anlayışıyla şekillendiği için alışkanlıkları da hızla değiştirmektedir. Çevrimiçi iletişimler arttıkça birbirini görmek isteyen kişiler yüz yüze görüşmek yerine interneti tercih etmektedirler.

Hayatı kolaylaştıran pek çok dijital gelişme, bilinçsiz internet kullanımı nedeniyle bağımlılıklara yol açmakta bu da sağlığı olumsuz etkilemektedir. Özellikle sağlıksız ve patolojik problemi olan bireylerin artması toplum için de büyük risk oluşturmaktadır. Kontrol edilemeyen ve bilinçsiz bir şekilde kullanılan internet obezitenin yanı sıra depresyon, uyku sorunları, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite ve aşırı stres gibi pek çok rahatsızlığa da davetiye çıkarmaktadır. (İlginizi Çekebilir: Stres ve Beslenme İlişkisi) Azalan fiziksel aktivite vücut kitle indeksini etkilemekte, bu da kalp damar hastalıklarına kadar çok ciddi sağlık sorununa neden olmaktadır.

Gelişmekte olan ergenlerde adölasyonun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi yeterli fiziksel ve beyinsel aktivite ile mümkündür. İnternet ile pasifleşen ve azalan hareketler kişilerin gelişimlerini tamamlamadan büyümelerine ve sağlıksız yetişmelerine neden olmaktadır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Biyoelektrik İmpedans Analizi : Vücut Yağ ve Kas Oranını Ölçümü başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın