İsveç diyeti diyetisyen yorumu

İsveç Diyetine Dair Diyetisyen Yorumu


Kilolarından rahatsız olan bireyler genellikle fazlalıklarından kurtulmak için kısa yoldan çözüm arayışına girerler. Bu çözüm yollarından en çok başvurulanı ise şüphesiz hazır populer diyet listeleridir. Bu diyetlerden bir tanesi olan ve uzun yıllardır ülkemizde ve yurtdışında sağlıksız olmasına rağmen uygulanan İsveç diyetinin kısa sürede kilo kaybı sağladığı ve metabolizma hızı üzerine yapmış olduğu etkiler sayesinde verilen kilolalrın birkaç sene boyunca geri alınmadığı düşünülmektedir (!) Bilimsellikten uzak olan bu görüş ve diyet maalesef ki bir çok komplikasyonu beraberinde getirmektedir.

Bu diyeti yapanlar ve uygulayanlar arasında oldukça farklı görüşler hakimdir. İsveç diyeti yapanlar arasında bu diyetin kalıcı kilo sağladığını ve bu süreç içerisinde hiç bir komplikasyon yaşamadıklarını söyleyenler olduğu gibi herhangi bir işe yaramadığını, verilen kiloların fazlası ile geri alındığını hatta bu diyet yüzünden sağlıklarının bozulduğuna dairgeri bildirim verenler kişiler dahi mevcut. Bireysellikten uzak, kişiye özel olmayan, fizyolojik farklıları göz etmeyen bu diyet listesi günümüzde eski popülerliğini yitirse de maalesef ki hala uygulanmakta!

Bu yazımızda sizlere İsveç diyeti hakkında kısa bir bilgi verip,  diyetisyen gözünden bu diyete eleştirel bir bakış açısı ile yaklaşacağız.

İsveç diyeti nedir?

Diğer adı ‘Metabolizma Değiştiren Diyet’ olan İsveç diyeti genellikle 6-13 günlük bir beslenme düzeninden oluşmaktadır. Çok kısıtlı kalori değerlerine sahip bu beslenmeyi yakından incelersek;

 • Elinizde tek bir liste var. Bu listeye eksiksiz uyulmalı,
 • Diyet en az 6 gün süre ile uygulanmalı,
 • Diyet bırakıldıktan sonra 3 ay içerisinde tekrar uygulanmamalı,
 • Liste harici hiçbir besin tüketilmemeli, (şekersiz çay ve meşrubatlarda dahil)
 • Günde minimum 2 litre su içilmeli.

düşük kalorili diyetler neden yapılmamalı

Örnek hazır İsveç diyeti listesi

Bilimsellikten oldukça uzak olan bu diyet programının örnek bir listesine bakalım:

isveç diyeti listesi örneği gün gün

Beslenme Uzmanının Gözünden İsveç Diyeti

Günümüzde zayıflama adına birçok yanlış diyet kullanılmaktadır. Kalorisi kısıtlı, uygulanması neredeyse olanaksız birçok diyetin oluşturulduğu günümüzde bu diyetleri uygulayanların çok dikkatli olması gerekmektedir. Unutmayın bu tarz diyetleri uygulayarak zayıflama düşüncesiyle sağlınıza daha fazla zarar verebilirsiniz. Özellikle kronik bir hastalığı bulunan bireylerin bu tür diyetleri  kesinlikle uygulamaması gerekmektedir. Kişinin sağlığının korunması ve hastalıklarının nüksetmemesi için düzenli ve dengeli beslenmesi şarttır.

İsveç diyetine baktığımızda uygulanabilirliğinin ne kadar zor olduğunu, yetişkin bir bireyin ihtiyacı olan günlük 1600-1800 kalorinin çok altında olduğunu görebilmekteyiz. Bu diyet programı klasik bir çok düşük kalorili diyetten farklı bir şey değildir. Bu durum büyüme çağındaki gençlerin gelişimini etkileyebilir. Yetişkin bireylerde ise;

 • Hipoglisemi,
 • Yorgunluk,
 • Halsizlik,
 • Adet düzensizlikleri
 • Vitamin ve mineral eksikleri
 • Mental fonksiyon yetersizlikleri
 • Kalp ritm bozuklukları
 • Kabızlık,

gibi bir çok komplikasyona neden olabilir. İsveç diyetinin uzun süre uygulanması yada kısa süre uygulansa dahi kişide önceden kronik bir hastalığın varlığı sonucu bu diyetin  çok daha ciddi kopmlikasyonlara neden olabileceği bir gerçektir.

oruç diyeti diyet düzeni

Kişinin fazla kiloları bir anda almadığı bu kiloların belki aylar belki de yıllar sonucunda oluştuğu unutulmamalıdır.

Hızlı verilen kilolaların kalıcılığı oldukça düşüktür.Hemen kilo vermek kişilere cazip görünse de zamanla alınan kiloların zamanla verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Beslenme programları bir diyetisyen tarafından kişinin psikolojik ve fizyolojik durumu göz edilerek bir çok faktörün birlikteliği dikkate alınarak hazırlanır. İsveç diyeti gibi hazır diyet listeleri yaş, cinsiyet, hastalık, sosyoekonomik durum, göz etmeksizin hazır bir kalıp olma niteliğini taşır. Bu ve benzeri hazır listeler bilimsellikten tamamen uzak olup kişiye özgü olmaması sebebiyle sağlıklı ve uygulanabilir değildir. Bu diyetlerin yerine Sağlıklı Diyet Önerileri ışığında hareket edebilir ve bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Kişinin yaşamında yeni bir düzenleme yapılmadan, sağlıklı beslenme kişiye bir alışkanlık şeklinde yerleştirilmediği sürece verdiği kiloları çok kolay ve hatta fazlasıyla geri alacağı hatırlatılmalıdır.

Kendinize en uygun diyet listesini almak ve sağlıklı şekilde kilo vermek için size en yakın diyetisyene başvurmanız gerekmektedir.

Katkı: Uzm. Dyt. Akın Fatih YILDIZ

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Düşük Karbonhidratlı Diyetler Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın