K Vitamini : Yeşilliklerden Gelen Sağlık

K vitamini vücutta kan pıhılaşmasında aktif görev almakla beraber bir çok  metabolik olaya katkı sağlayan önemli bir vitamindir. Vücutta depo edilememesi ve eksikliğinde sağlık üzerinde bir çok olumsuz etki görülmesi sebebiyle bu vitaminin sağlıklı beslenme de çok önemli bir yeri vardır. Bu yazımızda K vitaminin tanımı, çeşitleri, metabolizmadaki görevleri, yaşlara göre ihtiyaç düzeyleri ve kaynakları üzerinde duracağız.

K vitamini nedir

Vitaminler vücudumuz için gerekli olan gereksinmesi kadar tüketilmesi gerekli maddeleridir. K vitamini yağda çözülen ve vücutta karaciğerde depolanan bir vitamin türüdür. K vitaminin 3 formu vardır. Bu formlardan 2 tanesi doğal olarak bulunur 1 tanesi ise yapay formudur.

K1 vitamini

Yeşil sebzelerde bulunan fillokinon K vitamininin K1 formudur. İnsan vücudu bu formu üretemediği için özellikle bitkisel besinlerle sürekli almak zorundadur.

K2 vitamini

İnsan ve hayvanlarda bağırsaklarda üretilen menakinon K vitaminin K2 formudur. Vücut içerisinde üretildiğinden eksikliğe sebep olmamaktadır.

K3 vitamini

K vitaminin yapay formu olan k3 vitaminin menadiyon hayvancılıkta kullanılmaktadır.

K vitamini ne işe yarar

K vitaminin en önemli ve bilinen yararı kanın pıhtılaşmasındadır. Kan, kemik ve böbreklerde bazı proteinlerin yapımında da görevlidir.

K vitamini faydaları ve görevleri

 • Kanın pıhtılaşmasında görevlidir.
 • Kanamaları durdurmaktadır.
 • Kemikler de protein yapımında görevlidir.
 • Vücutta kalsiyumun kullanılmasına etki eder.
 • Kemik sağlığı için önemlidir.
 • Kemiklerde ki kırıkların onarılması sürecinde önemlidir.
 • Kan, Kemik ve böbreklerde protein oluşumunda görevlidir.
 • Diğer vitaminler inde eksikliği ile birleşirse sağlık açısından çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Yaşlara Göre Gereksinimi

0-6 ay: 2 mcg

7-12 ay: 2.5 mcg

1-3 yaş: 30 mcg.

4-8 yaş: 55 mcg.

9-13 yaş: 60 mcg.

14-18 yaş: 75 mcg.

19 yaş ve üzeri erkeklerde : 120 mcg.

19 yaş ve üzeri kadınlarda: 90 mcg.

Hamile ve emziren kadınlarda 14-18 yaş: 75 mcg

Hamile ve emziren kadınlarda 19 yaş üzeri: 90 mcg.

K vitamini eksikliği

– Yetersizliğinde kanın pıhtılaşması gecikir ve kanama eğilimi artar.

-Vücutta kalsiyumun kullanılmasında etki ettiğinden kemik erimesi riskini arttırtabilmektedir.

K vitamini eksikliği belirtileri

 • Kesikler ve yaralar geç iyileşir.
 • Oluşan kanamalar pıhtılaşma olmadığı için ciddileşebilir.
 • Vücudun diş etleri gibi bazı bölümlerinde kanamalar olabilir.

K vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar

Kan pıhtılaşamaz. Diş etinde, sindirim sisteminde, boşaltım sisteminde ve deride kanamalar görülebilir. Kadınlarda menstrüasyon döneminde aşırı kanama görülebilir. Yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği görülmesi halinde göbekte kanama oluşabilmektedir.

k vitamini içeren besinler

K vitamini hangi besinlerde bulunur

Genellikle bitkisel gıdalarda bulunan bu vitamin grubu, hiç sebze tüketmeyen bireylerde eksikliği gözlenebilmektedir. Bu vitamini en çok içeren yiyecekler:

 • Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, maydanoz, marul, brokoli…)
 • Karaciğer
 • Yumurta
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Kefir

Diyetisyen yorumu

K vitamini vücutta kanın pıhtılaşması ve kemik sağlığının korunması için elzem bir vitamindir. K vitaminin K1 formu besinlerle sağlanırken K2 formu vücutta sentezlenmektedir. K vitamini eksikliği vücutta kanama ile ilgili sorunlara neden olabilmektedir. Eksikliği bireylerde kanamaların geç durması, kanama oluşması ya da aşırı kana şeklinde kendini gösterebilmektedir.  Vücutta da üretildiğinden eksikliği çok görülmeyen bir vitamindir.

Bu vitaminin takviyesi sadece doktor tavsiyesiyle yapılmalıdır. Başta kan ilaçları olmak üzere bir çok ilaç ile etkileşime girmesi sebebiyle takviye olarak alınırken dikkatli olunması gerekmektedir. K vitamini vücutta üretiminin yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler, süt ve süt ürünleri, karaciğer, yumurta gibi besinlerle de gereksinimi dengeli ve yeterli bir beslenmeyle karşılanabilir.

K Vitamini : Yeşilliklerden Gelen Sağlık konusunda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Niasin (B3 vitamini - Nikotinik Asit) başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,50. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir yorum yaz