kahvaltının faydaları nelerdir

Kahvaltının Önemi ve Faydaları


Hayatımızda beslenme önemli bir yer tutar. Özellikle besinlerin yeterli dengeli ve doğru zamanlarda alınması önemlidir. Günün gerekli zamanlarında vücudumuza enerji sağlamamız gerekmektedir. Öğün atlamamız gereklidir. Günün başlangıcında bizim için en önemli olan öğün kahvaltıdır. Bugünkü yazımızda kahvaltının faydaları ve kahvaltının öneminden bahsedeceğiz.

Sağlıklı Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Günlük beslenme düzenimiz 6 öğün (3 ana+3 ara) şeklinde olmalıdır. Öğünlerin arası 2-2.5 saatten fazla olmamalıdır. Bu şekilde az az sık sık beslenme düzeni sağlanacak olup vücutta insülin aşırı yükselip azalması engellenerek daha düzenli bir grafik oluşmasını sağlar. Bu konuda daha detaylı bilgi için Bknz: Öğün Planlama ve Sağlıklı Beslenme İlişkisi

İdeal kahvaltı saati Nedir? Neden?

Kahvaltının içeriği kadar saati de büyük bir önem teşkil etmektedir.  İdeal kahvaltı saati erken saatlerde yapılan kahvaltıdır. Kişiye göre uyanma veya yaşam tarzı farklı olabilceğinden dolayı esneklik olabilmekle birlikte ne kadar erken saatte yapılırsa o kadar 6 öğün düzenine uyum kolay olacaktır. Örneğin saat 11’de yapılan kahvaltı öğlen ara öğünün kaymasına sebebiyet vermekle birlikte zamansız acıkmalara sebep olabilir. Bu da kahvaltının faydalarını maksimum düzeyde almamızın önüne geçer.

Örnek öğün saatleri oluşturacak olursak Kahvaltı-8:00, Kuşluk ara öğünü-10:00, Öğle-12:00,İkindi ara öğünü-14:30-15:00,Akşam öğünü-17-18:00, Gece ara öğünü-20:30-21:00 şeklinde olabilir. Ara öğünler kesinlikle ihmal edilmemelidir. (Ara Öğün ve Diyetteki Önemi)

kahvaltının önemi nedir

Kahvaltının Faydaları ve Önemi Nelerdir?

Bütün gece süren açlıktan sonra günün en önemli öğünlerinden birisi kahvaltıdır. Yaklaşık  12 saat süren bir gece açlığından sonra vücut kandaki bütün besinleri kullanır. Bahsettiğimiz gibi insülin düzeninin sağlanması kan şekerimizin de düzenli olmasını sağlar. Kahvaltının önemli olmasında temel mekanizma budur.

Yapılmazsa ne olur?

Eğer kahvaltı yapılmazsa geceden gelen bir kan şekeri düşüklüğüne bağlı olarak yorgunluk,baş ağrısı,  dikkat dağınıklığı ve azlığına sebep olabilmektedir. Kahvaltı yapmamanın zararlarından en büyüğü gün içinde verimsizlik ve başarısızlık olarak saptanmıştır.

Zayıflama diyetlerinde kahvaltının yeri

Zayıflama diyetlerinde önemli bir yeri olan az az sık sık beslenme yani 6 öğün düzeni hem kan şekeri düzenini sağlayarak hemen acıkmayı önler bu sayede bireyler kendilerini tok hissedeceklerinden diğer öğünlere fazla yüklenme olmayacak ve kaçamaklar engellenecektir. Bu yüzden hem motivasyon hem de güne iyi bir başlangıç için kahvaltı kesinlikle yapılmalıdır.

Kahvaltıda ne yenir? / Ne yenmez?

Kahvaltımızda süt, peynir, yumurta gibi protein bakımından zengin besinlerin tüketilmesi kan şekerini dengeleyeceğinden yorgunluk ve açlık gibi durumların oluşmasını engeller. Protein kaynakları konusunda daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Vitaminlerden zengin meyve ve sebzelerin de sabah kahvaltısında tüketilmesi gün boyu dinç kalmamızı sağlar.

Eğer vücut ağırlığınız olması gerekenden fazla değilse kahvaltınıza reçel, bal,marmelat, fındık ezmesi ekleyebilirsiniz.

Kahvaltıda kaynamış yumurtanın ideali 8-10dk kaynatılmasıdır. Eğer daha fazla kaynatılırsa yumurta sarısının etrafında yeşil bir halka oluşur ve besin öğesi kaybı olur. (Bknz: Yumurtanın Pişirme Yöntemleri)

Sabah kahvaltımızda Türk halkının vazgeçilmezi olan çay da bolca tüketilmektedir. Fakat fazla tüketiğinde minerallerin kullanımını azalttığından açık veya limonlu şekilde tüketilmelidir. Bitki çayları veya süt de tüketilebilir.

kahvaltı önerileri nelerdir

Kahvaltı Menüleri / Örnekleri

 • 1 çay bardağı ıhlamur
 • 1 üçgen peynir büyüklüğünde beyaz peynir
 • 5-6 adet zeytin
 • 1-2 dilim tam buğday ekmeği

yada

 • 1 su bardağı süt
 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 1 tatlı kaşığı reçel
 • 1-2 dilim tam buğday ekmeği

 

Düşük Kalori kahvaltı öneriler

 • Öncelikle kahvaltımızın düşük kalorili olması için kızartma ve kavurma işlerini uygulamadan hazırlamamız gerekmektedir. Örneğin tavada yumurta yerine haşlanmış yumurta gibi.
 • Örnek kahvaltı örneği
 • 1 çay bardağı yeşil çay (veya diğer herhangi bir bitki çayı)
 • 1 üçgen peynir büyüklüğünde yarım yağlı beyaz peynir veya 1 haşlanmış yumurta
 • Bol sebze, yeşillik(roka,tere,maydanoz, marul gibi)
 • 1-2 dilim tam buğday veya çavdar veya yulaf ekmeği

alternatif kahvaltı önerileri

Gevrek, müsli vb. ürünler tüketilebilir mi?

Günümüzde çok fazla yer edinen kahvaltılık gevrek ve müsliler çabuk hazırlanışından dolayı zamanımız olmadığında bir kahvaltı seçeneği oluşturabilmektedir. Fakat içeriğindeki eklenti şeker istemeğimiz bir içeriktir. Kahvaltılık gevrek tüketilmek isteniyorsa etiketi okunarak mümkün olduğunca az eklenti şeker içerikli olanlar seçilmelidir. Veya yulaf ezmesi ve sütle hazırlanarak içine sevilen meyveler veya 1 tatlı kaşığı pekmez veya bal ve kuruyemişlerle zenginleştirilerek sağlıklı ve hızlı bir kahvaltı öğünü oluşturulabilir.

Ayrıca Bknz: Kahvaltılık Gevrek : Faydaları, Zararları, Besin Değerleri

Kahvaltının gün içinde ne kadar önemli bir öğün olduğundan bahsettik. Farklı seçenekler de denenerek sağlıklı kahvaltı öğünleri oluşturularak gün boyu dinç ve sağlıklı bir gün geçirmeyi sağlayabilirsiniz. Öğünlerimizi atlamayalım gün başlangıcında bize güç olucak kahvaltı öğünümüzü de atlamamaya gayret gösterelim. Sağlıcakla kalın…

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Yağlar: Çeşitleri - Faydaları - Zararları - Görevleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın