karatay diyeti yorumları (diyetiyen)

Karatay Diyeti Yorumları


Sosyal  medya ve televizyonlarda belki de en çok yer alan diyetlerden biri olan Karatay Diyeti, uygulayan birçok kişinin olduğu zayıflamak için en etkili diyet yöntemi olarak gördüğü fakat Türkiye’de obezite oranının günden güne artıyor olması da ilişki kuramadığımız onlarca diyetten sadece bir birisi. Tamamen sağlıksız beslenme alışkanlıklarının temel alındığı bu bilimsellikten uzak diyet yöntemine başlamayı düşünen bireyler sıklıkla karatay diyeti yorumları ‘nı araştırmakta ve bu konuda bilgi sahibi olmak istemektedirler. Kısa sürede kilo vermeyi vadeden ancak uzun dönemde bir çok hastalığa kapı açan bu beslenme programı günden güne sağlıklı beslenmenin en büyük tehditleri arasına girmektedir.

Bu yazımızda bir diyetisyen gözüyle karatay diyeti yorumları hakkında konuşacağız.  Yazımızı okumaya başlamdan önce Prof. Dr. Canan Karatay’ın meslekten men edilmesi haberini okuyarak halkı yanlış yönlendirmenin hukuki sonuçlarının olduğunu ve bu bağlamda ilgili kişinin Türkiye Tabibler Birliğinin verdiği karar ile 15 günlük süre ile meslekten men edildiği konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Karatay Diyeti Yorumları – 1:  Ara Öğün

Diyet Kuralı – 1

Karatay diyetine göre günde 6 öğün ve sık yeme alışkanlığı olmayacak.Az az yemek doğru değil, günde 3 öğün,fakat doyana kadar yenilecek.

Yorum – 1 

Günde 3 öğün yaparak öğünlerde doyana kadar yemek demek, yoğun açlıkla fazla kalori almak demektir. Ara öğünle dengelenemeyen öğünde fazla yemek tüketimi ile zaten yüksek kalori alınabiliyor. Protein oranı da yüksek olunca vücuttaki termogenez artar, sindirim sistemi yorulur. Diyetteki glisemik indeks değerlerin düşük olduğundan dolayı yemekten sonraki insülin hiç artmıyor. Tüm bunlarla enerji harcanımı arttığı için kişi kolay kilo veriyor.Protein diyetlerinin temelinde yatan bu olay hızlı kilo vermeyi sağlıyor.Buraya kadar doğru ancak vücuda her öğünde bu kadar fazla protein almak başta sindirim sistemi olmak üzere, böbrek ve diğer organları olumsuz etkileyecek, uzun vadede kan ürik asit düzeyinin yükselmesin sebep olacaktır. Bu durum Gut hastalığının da önünü açmaktadır

Fazla protein alımının zararları konumuzda bu konuda daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Karatay Diyeti Yorumları – 2:  Ekmek yerine Kuruyemiş ?

Diyet Kuralı – 2

Kilo vermek istiyorsanız hiçbir çeşit ekmek yemeyeceksiniz. Çünkü Ekmek yemek insülin  direncini arttırır. Ekmek yerine yağlı kuruyemişlerden bol bol yiyebilirsiniz.

Yorum – 2

Karatay diyeti yorumlanırken en çok eleştirilen noktalardan bir tanesi budur. Ekmeksiz beslenmeyen bir topluma ekmek yemeyin denilemez. Ayrıca ekmek vitamin,mineral ve posa bakımından zengindir ve burada ekmeğin türü önemlidir. Beyaz ekmeğin besin değerinin düşük olması nedeniyle daha sağlıklı olan tam buğday,çavdar,kepekli, yulaflı vb. tüketilmelidir .Fakat Karatay ekmeği hiçbir şekilde tüketilmemesi gerektiğini söylemiştir. Unutulmamalıdır ki beyinin tek enerji kaynağı glikozdur.

Karatay Diyeti Yorumları – 3: Meyveler

Diyet Kuralı – 3

Karataya göre; şeker en tatlı zehirdir”. Meyvelerden ve ekmekten uzak durmalısınız. Çünkü “Artık meyvelerde vitamin ve minarel yok sadece fruktoz var” ve “ Bir dilim ekmeğin üzerine şekeri yerleştirin ne kadar şeker alırsa o kadar şeker alıyoruz ekmekle birlikte” . Karaciğer yağını azaltmak istiyorsanız ekmekten uzak durmalısınız ve her türlü rafine edilmiş şekere dönüşme ihtimali olan gıdadan.Tüm paketlenmiş,koruyucu içerikli fabrikasyon beslenme ürününü de hayatımızdan tamamen çıkartıyoruz.

Yorum – 3

 eker açıklamasıyla ilgilisi sadece basit şeker, rafine şekerler dediğimiz kısımlar doğru fakat meyvedeki şekere zehir diyemeyiz. Meyvede fruktoz bulunur evet ama Karatay bahsetmiş olduğu meyvedeki doğal fruktoz değil  “yüksek fruktozlu mısır şurupları” dır. Meyveler ayrıca bir çok vitamin ve mineral kaynağıdır.Ve günde 3-4 porsiyona kadar tüketilebilir.

Ekmekle ilgili söylediği sözünde ise bir dilim ekmeğin üstüne kesme şekerle doldurun o kadar şeker yiyorsunuz diye hiçbir bilimsel açıklama olamaz. Bir dilim ekmek 25 gr olarak alındığında 15 gr karbonhidrat ve 2 gr protein içeriği vardır. Ekmekteki karbonhidrat kompleks bir karbonhidrat olup basit bir şeker değildir. Bu yüzden Karatayın dediği “ekmek yediğiniz için şişmanlıyorsunuz” sözünden yola çıkarak obeziteyi tamamen ekmeğe bağlayamayız,çünkü Türkiye’de ekmek tüketimi azaldığı halde obezite oranı ise hala artmaktadır.

Karatay Diyeti Yorumları – 4: Yağlar

Diyet Kuralı – 4

Bir kural daha :

Hayvansal  yağlar (terayağ, içyağı vs.) dışındakı tüm trans yağları hayatımızdan çıkartıyoruz.Yağ yemezseniz kabız olursunuz zaten türkiyenin yüzde bilmem kaçı kabız, biz hepimiz motoruz hiçbir motor yağlanmadan çalışmaz,  eti yağlı alın, sütü, yoğurdu peyniri tam yağlı tüketin. Bunlar tam yağlı olmak şartıyla sağlıklıdır”

Yorum – 4

Karatay diyetinin temeline baktığımızda yağ kaynaklı bir diyet olduğunu görüyoruz..Oysa sağlıklı bir diyette ortalama olarak enerjinin %50-60’ının karbonhidratlardan(türü önemli olmalı) %15-20’sinin proteinden ve %25-30’unun yağdan gelmesi önerilir. Karatay Diyetinde ise ortalama olarak karbonhidrat oranı %10-13, protein oranı %29-30,  yağ oranı ise %58-60 diyebiliriz. Yağ oranı yüksek olduğu için diyeti uygulayanlar acıkmıyoruz demesi ise gayet doğal oysa sağlıklı beslenen bir insanın 3-4 saate bir acıkıp ara öğün yapması ise fizyolojik bir durumdur. Karatay diyeti yorumlarının en can alıcı noktası belkide budur.

Yağ önemli bir diyet bileşeni olmakla birlikte karatay diyetinde doymuş yağ oranı fazla miktarda bulunmakta ve diyetin yağdan gelen enerjisi de olması gerekenin iki katı oranında bulunmaktadır. Haliyle uzun süre aşırı yağ tüketimi olduğunda inflamasyon, kalp hastalıklarına yakalanma riski, felç, diyabet, leptin direnci, insülin direnci vb. görülme oranı artıyor. Ayrıca Karatayın dediği yağ tüketmediğiniz için kabız oluyorsunuz düşüncesi ise; diyetinde posanın yeteri miktarda tüketilmemesinden kaynaklanıyor.

karatay ile zayıflayanların yorumları

Karatay diyeti yapanların ve zayıflayanların yorumları

Malesef ki bu diyeti yapanların yorumları bireysel gözlemelere dayanmaktadır. Diyeti uygulayan hatta zayıflayan kişilerin bu diyet hakkında görüşleri profesyonel bilgilere ve bilimsel kaynaklarla çoğu zaman bağdaşmamaktadır. Çevrenizdeki ki kişilerden, sosyal medyadan, televizyon ve diğer basın yayın organlarından bu diyeti uygulayıp zayıfladığını söyleyenlerin yorumlarına itibar etmeyiniz.

Bu diyet yöntemi ile kilolarınızla ile beraber sağlığınızı kaybedeceğinizi asla unutmayınız. Üstelik bu yöntemle verilen kilolaların çok kısa sürede alındığı, beraberinde bir çok akut ve kronik hastalığı getirdiğini aklınızdan çıkarmayınız.

Bu diyetleri uygulayan kişilerde genel olarak görülen yakınmalar: (bkz:mayoclinic)

 • Baş ağrısı
 • Ağız kokusu
 • Bilinç Bulanıklığı
 • Yorgunluk
 • Kabızlık veya ishal

Sonuç

Karatay bunun tam tersini söylese de dünyada bilimsel çalışmalar bunu göstermektedir. Bu yüzden karatay diyetin etkileri kısa dönemde ortaya çıkmadığını öğrenmemiz gerekiyor .Hastalar takip edilip yaklaşık 10 yıllık süreçte kan değerlerinde değişiklikler görülebilir.

Karatayın söyledikleri arasında doğru bilgiler bulunmakla birlikte,totaline bakıldığında protein ve yağ içeriği yüksek bir diyet olduğu için ileride oluşabilecek sağlık sorunlarına davetiye çıkartmaktadır.Yapılan önemli bir çalışmada 44 bine yakın yakın kadın araştırma kapsamına alınmış, bu kişilerin beslenme düzenlerinde karbonhidrat alımlarını 20 gram azaltılması, protein alımlarının ise 5 gram arttırılmasının kalp ve damar hastalıkları riskinin %5 arttırdığı belirlenmiştir. Yapılan bu bilimsel kohort çalışması bu sağlıksız diyetinin bilimsel geçerliliğinin olmadığını gözler önünde sermektedir.

Ketojenik diyet olarak bilinen düşük karbonhidratlı diyet yöntemlerinde kanda ürik asit, trigliserit düzeyleri artabilmektedir.

Bir diyetisyen gözüyle karatay diyeti yorumları hakkında detaylı yazımızı okudunuz. Bu bilgiler ışığından kısa vadede kaybedilen kiloların uzun vadedeki etkilerini düşünerek bu tarz diyetleri uygulamamak gerektiğini düşünüyorum.

Yararlanılan Kaynaklar:

http://sbd.gumushane.edu.tr/media/uploads/sbd/articles/8.pdf

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/gout-diet/art-20048524

http://www.turkpediatriarsivi.com/sayilar/240/buyuk/275-280.pdf

http://www.turkosteoporozdergisi.org/makale_4035/Osteoporoz-Ve-Diyet

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11124760 

Katkı: Diyetisyen Akın Fatih YILDIZ

 

İlgili Aramalar:

Karatay diyeti yorumları

Karatay diyetini yapanların yorumları

Karatay diyeti ile zayıflayanların yorumları

 

 

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Ramazan Diyeti ve Ramazanda Kilo Verme başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2 Yanıt

 1. Avatar
  Süleyman Doğan
 2. Avatar
  MartinPe

Bir cevap yazın