kefir fotoğrafı

Kefir Nedir, Nasıl Yapılır, (Kefirin Faydaları)


Kefir genelde sindirim siteminin düzenlemesi amacıyla kullanılan ve düzenli kullanımda etkisinin görüldüğü araştırmalarca kanıtlanmış bir besindir. Bu yazımızda bu konu ile ilgili bir çok noktaya değinmeye çalışacağız

Kefir nedir ?

Kefir geleneksel olarak tüketilen fermente bir süt ürünüdür. Bileşiminde bulunan probiyotik bakterilerden dolayı sağlık için oldukça yararlıdır. Diğer süt ürünlerinden farklı olarak kefir taneleri (mayası) denen granül ve canlı mikroorganizmalardan oluşmaktadır. Bu tanecikler büyüyüp çoğalarak tekrar elde etmek için kullanılmaktadır. Kelime anlamı keyif’ olan kefir yüzyıllardır orta asya asyada bir

kefir nasıl yapılır mayalanır

Kefir nasıl yapılır (nasıl mayalanır) ?

Kefir nasıl yapılır sorusunu cevaplandırarak merakları gidermeye çalışalım.

Önce Süt kaynatılır ve soğutulduktan sonra üzerindeki kaymak tabakası alınır ,

1 litre süte yaklaşık 20 gram kadar kefir mayası (tanesi) ilave edilir ve kapatılır,

Oda sıcaklığı olan 20-25 C de bekletilir ve pıhtı oluşumu sağlanır,

Kefirin oluşması ile buzdolabına alınır ve bekletilir,

Buzdolabına alındıktan sonra tel süzgeçten geçirilir, ayrılan taneler hemen tekrar kefir yapılabilir veya yıkanarak buzolabında bir hafta saklanabilir

Görüldüğü üzere ev yapımı kefir gayet kolay ve hesaplıdır.

Kefirin Bileşimi (kalori, vitamin ,mineral vs)

Kefirde vücut için gerekli olan faydalı bakteriler olan probiyotikleri, mayaları, elzem aminoasitleri, birçok vitamin ve mineralleri içermektedir. Aynı zaman da kemik ve kaslar için gerekli olan kalsiyum, fosfor ve magnezyum bakımından zengindir. Önemli vitaminler olan B1, B12, biotin ve folik asit içeriği de yüksektir. Süte göre laktoz içeriği laktozun laktik aside dönüşmesinden dolayı düşüktür ve tüketimi daha rahattır.

1 su bardağı(200 gram) kefirin içeriği;

Bir su bardağı kefir 130 kaloridir, kefirin 200 gramında 7 gram yağ, 6.6 gram protein, 16 gram karbonhidrat(laktoz), 240 mg kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Aynı zmanda Tiamin (B1), Riboflavin (B12) , Siyanokobalamin (B12) vitamini açısından da zengindir.

keferin faydaları ve zararları

Kefirin Faydaları

Kefirin faydalarına kısaca göz atacak olursak:

 • İçerisinde bulunan probiyotik bakteriler, emilimi ve sindirimi olumsuz etkileyen zararlı mikrooganizmalarınn barsakta çoğalmasını engelleyerek sinidim sisteminin düzenlenmesini sağlar. Özellikle kabızlık, sindirim güçlüğü, hazımsızlık durumlarında düzenli tüketilmesi  yararlıdır.
 • Kefirin içerisinde bulunan mikroorganizmalar tarafından üretilen antibiotikler tarafından vücuttaki birçok organizmanın yok edilmesi sağlanır
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak kansere karşı korur
 • İçerisindeki bakeriler tarafından sindirilmiş proteinlerden dolayı tüketimi bebeklerce de rahattır.
 • Yüksek kan basıncının dengelenmesinde etkisi vardır
 • Barsak lümenini korur
 • Laktoz içeriği süte göre daha düşük olduğu için laktoz intoleransı olan bireylerin tüketimine daha uygundur
 • Gıda alerjisinin önlenmesinde etkilidir
 • İçerdiği B vitaminleri ile sinirsel rahatsızlıklardan korur
 • Barsak hastalıklarının iyileştirilmesinde etkilidir.
 • İçerisindeki kalsiyum ile kemik sağlığımızı korumamıza yardımcı olur

Kefirin Zararları

Kefirin zararları üzerine henüz bilinen ve araştırmalarca kanıtlanmış bilgiler olmaması ile birlikte aşırı tüketimi de  her besin gibi bir takım sorunlara yol açabilmektedir. Ancak tadı ve dokusu sebebi ile aşırı tüketimine pek rastlanmaz.

 • Her nekadar sağlıklı bir ürün olsa da belirli miktarda kalorisi olması sebebeiyle aşırı tüketimi kilolu insanlar için sorun teşkil edebilir.
 • Bileşimi ve yapısı sebebiyle bozulmaya müsait olan bu içeceğin buzdolabında saklanması ve kısa süre içerisinde tüketilmesi çok önemlidir.
 • Aşırı miktrda tüketimi diyare (ishal) e sebep olabileceğinden ayrıca bazı kişilerde başlangıçta sindirim tolerasyonu yaşanabileceğinden tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Bir  yaş altındaki bebeklere verilmesi veya verilmemesi gerektiği ise hala tartışma konusudur.

kefir zayiflatir mi

Kefir Zayıflatır mı

Kefir zayıflatır mı sorusu her zaman en çok merak edilen sorular arasındadır. Kefirin zayıflama üzerine direk bir etkisi yoktur ancak tanecikli ve yoğun yapısı sebebi ile iştah kontrolünde küçük bir katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Bununla beraber sindirim fonkisyonlarını düzenlemesi ile alınan besinler enerjiye dönüşümünü hızlandırmada bir miktar etkiye sahiptir. Bu iki özelliği sebebi ile kefirin kilo verme üzerine küçük ve dolaylı bir etkisi olduğu düşünülebilir. Ancak kefiri zayıflamak amacıyla  tüketmek doğru değildir. Kefir de dahil olmak üzere hiçbir besinin tek başına zayıflamaya etkisi yoktur.

Yorum Yok

Bir cevap yazın