kilo vermeyi engelleyen hastalıklar ve durumlar

Kilo Vermeyi Engelleyen Hastalıklar


Aynanın karşısına geçtiğinizde gördüğünüz görüntüden hoşnut değilseniz, uzun zamandır giymediğiniz kıyafeti giyerken zorlanıyor ve bunun gibi başka nedenlerden dolayı sadece birkaç kilo vermeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu yüzden spor yapıyor, tatlı ve fastfood yiyeceklerden uzak duruyor, yatmadan önce bir şey yemiyor, öğünlerinize ve öğün saatlerinize dikkat ediyor fakat yinede kilo veremiyorsunuz. Bu durumda bazı sağlık sorunlarınız kilo vermenize engel olabilir. İşte burada kilo vermeyi engelleyen hastalıklar karşımıza çıkıyor.

Diyet yapmaya başlamadan önce kendi vücudunuzu tanımanız ve sağlığınızı korumak adı altında ne gibi önlemler almanız gerektiğini bilmeniz çok daha önemlidir. Göz ardı ettiğiniz rahatsızlıklar “ne yaparsam yapayım, kilo veremiyorum.” durumunu yaşamanıza sebep olabileceği gibi motivasyon olarak da büyük ölçüde etkileyecektir. kilo vermeyi engelleyen hastalıklar ‘ın ne olduğunu bilirseniz kilo verme süreciniz olumlu geçecektir.  Diyet yapan kişi için ayda 2-4 kilo kaybı idealdir.

Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar ve Sebepleri

Kilo vermenizi önleyen bir veya birden çok hastalık olabilir. Bu hastalıklardan hangilerinin sizde bulunduğu ve zayıflamanıza hangi hastalıkların engel olduğunu öğrenmek için mutlaka hekiminize başvurmalı ve kilo verme sürecini diyetisyeniniz ile beraber takip etmelisiniz.

Bkz: Kilo Alma Yöntemleri

İnsülin direnci

İnsülin hormonun yeterince etkili olamaması durumudur. Vücuda alınan şekerlerin dokularda kullanılması zorlaşır. Vücudun daha çok insülin salgılanmasına neden olarak açlık hissini oluşturur. Haliyle gereğinden fazla yemek yememize yani kilo vermemizi zorlaştırır.

Psikolojik sorunlar

Psikolojik nedenli yeme bozuklukları haricinde depresyon,stres,şizofreni, uyku problemleri, panik atak, madde veya alkol bağımlılığı da beslenme alışkanlığını olumsuz yönde etkiler. Hormonal dengelerde de olumsuzluklara neden olarak kilo vermeyi zorlaştırır. Stres hormonal bozukluk yerine  iştah düzensizliği oluşturur. Kilo vermeyi engelleyen hastalar arasında pskilojik rahatsızlıklar önemli bir yer tutmaktadır. Bu konuda detaylı bilgiye

Kansızlık

Diğer bir değişle anemi hastalığı daha çok kadınlarda görülen ve göz ardı ettiğimiz sağlık sorunudur. Aslında sağlığımızı ciddi boyutlarda etkileyebilir. Kansızlık yani hemoglobin değerinin düşük olmasıdır. Bununla birlikte demir, B12 ve folat eksiklikleri de görülmektedir. Vücudun yorgun, uykuya meyil durumu söz konusudur ve bu metabolizmayı yavaşlatır. Anemi kilo vermeyi engelleyen bir hastalık olmasının yanında bu hastalığa sahip kişiler  kendilerini enerjik hissetmek için şekerli besinleri daha fazla tüketmek ister ve bu durum da kilo kazanımına sebep olur.

Tiroid hormonu

Metabolizmanın çalışma hızını doğrudan etkileyen önemli bir hormondur. Tiroid bezi de enerji depolamasında, vücudun ısı düzenlenmesinde, diğer sistemlerin sağlıklı çalışmasında önemli rol oynar. Tiroid bezinin yetersiz çalışması metabolizmayı yavaşlatarak kilo verdirmeyi zorlaştırır. Hipotroidi adı verilen tirodi bezinin az çalışması durumu kilo vermeyi engelleyen hastalıklar ‘ın başında gelmektedir.

Diğer hormon bozuklukları

Metabolizma üzerinde önemli görevleri bulunan hormonların eksikliği yada fazlalığıda kilo vermeyi önleyebilmektedir. Aldesteron, progesteron, kortizol, östrojen, prolaktin, ACTH ve büyüme hormonları vücuttaki birçok sistemin çalışmasını dengede tutar. Bu hormonlardan birinin veya birkaçının bozukluğu vücudun dengesini bozabileceği gibi kilo vermeyi de zorlaştırabilir. Adet düzensizlikleri iştah artışı, uyku bozukluğu görülebilir.

Menopoz

Kadınlarda ilerleyen yaşlarda östrojen salgısının azalmasıyla oluşur. Menopoz da metabolizma yavaşlar, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, depresyon, ateş basması gibi yan etkilerde görülür. Yan etkilerinden dolayı tatlı yeme eğilimi gösterebilirler bu da kilo vermeği zorlaştıran bir durumdur.

hastalıklar kilo soru işareti

Kilo vermeyi önleyen diğer durumlar

Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar haricinde bazı yaşanılan durumlar ve yanlış yaklaşımlar da kilo vermenizi zorlaştırabilir.

Bu durumlar ;

 • Su içilmemesi : Diyet yapanlar haricinde bile herkese günde mutlaka 2 -2,5 litre su içmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca canınız abur cubur istediği zaman, su için. Çünkü vücudunuzun susamakla acıkması arasındaki farkı anlamak zordur.
 • Aldığınız ürünlerde etiketin okunmaması ya da yanlış anlaşılması: ürünün üzerinde “light” yazması şeker oranın düşük olduğu anlamına geldiği gibi yağ oranın da düşük olduğunu gösterebilir.Bazı light ürünlerin kalorileri çok düşük olmayabilir.
 • Düzensiz uyku: geceleri metabolizmanın yavaşladığı için uykuyla geçirmelisiniz. Ayrıca uykusuzluk stres hormonlarını etkileyerek yemeği isteği uyandırmasına ve kilo almanıza neden olabilir. Sabahları metabolizmanızın en aktif zamanında uyanıp kahvaltı öğününüzü atlamayın.
 • Motivasyon düşüklüğü: haftalık ya da aylık olarak vermek istediğiniz kiloyu abartılı bir değerde tutup moralinizi bozmak psikolojik olarak hazır hissettirmeyecektir. Kendinize daha ulaşılabilir hedefler koyarak motive edin
 • Egzersiz : haftada 3 kez bir yere yetişmeye çalışıyormuş gibi 30 dakika tempolu yürüyüş kilo vermenize yardımcı olacaktır.
 • Düşük kalorili diyetler: günlük besinlerinizi az yediğiniz takdirde vücut enerji için yağ dokusunu ve kasları kullanacaktır. Kas kaybıyla vücudunuz kendini korumak adına metabolizmanız yavaşlayacaktı ve artık yediğiniz size kilo olarak da dönebilir.

Yorum

Metabolizmanızın düzenli çalışması için öğünlerinizi atlamayın. “Sabah kahvaltı yapmadım, daha az kalori alacağım bugün gibi bir düşünceye kapılmayın.” Sabah-öğle-akşam ana öğünlerinden 2,5-3 saat sonra ara öğünlerinizi yapın.

Aileniz ve çevrenize kilo vermek istediğinizi söyleyerek onlardan destek alabilirsiniz.

Kilo vermeyi kendinize zorunluluk gibi göstermekten ziyade sağlığınız için gerekli olduğunu düşünün. Zorunluluk üzerinizde baskı kuracak ve diyet yapmak size eziyet gibi gelecektir.

Aç kalarak zayıflayacağınızı düşünmeyin. Midenizin boş kalması, beyine aç olduğu sinyalini gönderecektir uzun süre bir şey yemediğiniz taktirde beyin metabolizmanızı yavaşlatarak vücudu denge halinde korumaya çalışacaktır.

Diyetinize çok güzel bir şekilde uymaktasınız fakat nefsinize hakim olamayıp bir paket cipsi yanında kola ile birlikte tükettiniz. Bu yüzden diyetinizi yapmaktan vazgeçmeyin. Sağlıksız yiyecekleri hayatınızdan olabildiğince uzaklaştırmak istediğinizi düşünün ve tekrar bu durumla karşılaşırsanız farklı işlerle meşgul olun. Diyette başarılı olmak için azimli ve kararlı olun .

Diyete başlamadan önce kendinize ziyafet sunmanız, yediklerinizi kilo olarak dönmesi anlamına gelir. Diyete başladığınızda daha fazla kilo vermek durumunda kalırsınız.

Sağlıksız yiyecekleri diyet döneminde düşünmek o  yiyeceğe karşı aşırı istek uyandırabilir. Dikkatinizi başka yöne verin.Sağlığınızı koruyarak kilo verebilmek için diyet yapmaya başlamadan önce vücudunuzu dinlemeli, sağlık problemleri yaşama ihtimalinize karşı doktorunuza danışmalı ve kilo vermeyi engelleyen hastalıklar dan herhangi birinin sizde olup olmadığını tetkik ettirebilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Atkins Diyeti ve Sağlıklı Zayıflama İlişkisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

7 Yanıt

 1. Avatar
  ercan
  • Avatar
   aliye
 2. Avatar
  Tuğba
 3. Avatar
  aliye
 4. Avatar
  Fatma Erkoç
  • Avatar
   aliye
 5. Avatar
  selma

Bir cevap yazın