bardakta kola

Kolanın İçeriği ve Zararları


Günümüzde özellikle fast food tüketiminin artmasıyla birlikte hazır yemek tüketiminin yanı sıra kola tüketimi de artmıştır. Özellikle okul çağında ki çocukların ve gençlerin çok tükettiği bir içecektir. Kola içerdiği şeker miktarı fazla olan sadece karbonhidrat kaynağı olup başka bir besin değeri olmayan bir içecektir. Bu yazımızda kolanın zararları ve içeriği üzerinde duracağız

Kola nasıl yapılır

Kola su, şeker, karbondioksit, renklendiriciler, asit düzenleyici madde, aroma vericiler ve kafeinin belli bir oranda birleştirilmesiyle hazırlanmaktadır. Kola yapımında öncelikle su ve şeker karıştırılır eritilip pastörize edilir. Bu karışım soğutulduğunda kolanın ana maddesi olan şeker şurubu oluşmaktadır. Bu karışıma renklendiriciler, asit düzenleyici madde, aroma vericiler ve kafein eklenmektedir. En son elde edilen karışıma karbondioksit eklenerek kola yapılmaktadır.

Kolanın içindekiler

 • Su
 • Şeker veya glikoz früktoz şurubu
 • Karbondioksit
 • Renklendirici
 • Asitliği düzenleyici
 • Aroma vericiler
 • Kafein

Ne kadar şeker var  – Kalorisi (1 bardak-250 ml)

Kolanın bir bardağının kalorisi 113 kkal dir. Bir bardak kolanın içinde 28 gram karbonhidrat bulunmaktadır ve bu karbonhidratın tüm kaynağı şekerdir. Bu sebeple sağlıksız bir ürün olup, kilo alma üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. Kolanın zararları başta içerisinde katkı maddelerinden sonra ise kalorisinden kaynaklanmaktadır.

Kolanın içinde alkol var mı?

Kola üreten firmalar kolanın içeriğinde alkol olmadığını belirtmektedirler.

Kolanın içinde böcek var mı?

Kola üreten firmalar kolanın tam içeriğini açıklamasalar da ürünlerinde hayvansal gıda yada böcek bulunmadığını belirtmişlerdir. Kolanın içinde bulunan böcek efsanesi; kola yapımında kullanılan bitkinin hasatı sırasında temizlenmediği ve işlenmesi sırasında böceklerin kolaya karıştığı yönünde kurulmuş tezin sonucudur. Ancak bu durumun üreticilerin ve denetleme mekanizmalarının açıkladığına göre doğruluk payı bulunmamaktadır.

Kolanın yararları var mı?

 • Kola içerdiği yüksek miktarda şekerle boş enerji kaynağıdır. Herhangi bir besin değeri bulunmamaktadır. Bu sebeple kolanın faydalı bir içecek olduğu söylenememektedir.
  kolanın zararları nelerdir

Kolanın Zararları?

 • Kolanın içerdiği fazla miktarda şeker veya glikoz- früktoz şurubu kan şekerinin ani yükselmesine yol açmaktadır. Bu ani yükselme diyabet hastalığı için risktir.
 • Kolanın içeriğinde ki fazla miktarda şeker obeziteye neden olabilmektedir.
 • Kolanın içerdiği fazla miktarda şeker ve karbondioksit mide sorunlarına neden olabilmektedir.
 • Kolanın asitli yapısı dişlere zarar vermektedir.
 • Şeker içeriği olmayan kolalara ise tatlandırıcılar ile tat verilmektedir ve bu yapay tatlandırıcılar fazla miktarda tüketildiğinde kansere neden olabilmektedir.

Diyetisyen Yorumu

Kola günümüzde çok tüketilen fazla miktarda şeker içeren bir içecektir. Kola şeker içeriği yüksek olduğu ve asitli bir içecek olduğu için özellikle mide rahatsızlığı olan bireyler ve şeker hastaları tarafından tüketilmemelidir. Kola tüketen bireyler kola yerine ayran, meyve veya sebze suyu gibi doğal ve besin değeri yüksek olan içecekleri tüketebilirler. Her birey kolanın zararları nı en iyi şekilde bilmeli ve çevresini bu konuda bilinçlendirmelidir. Özellikle çocuk ve gençlerin çok düşkün olduğu bu içeceği hayatımızdan çıkarmak sağlıklı beslenme yolundaki en büyük adımlardan bir tanesidir.

İlgili Aramalar:

Kolanın zararları

Kola zararlı mı

Kola kaç kalori

Kolanın içinde ne var / böcek varmı? Alkol var mı?

 

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Yumurtanın Zararları Nelerdir başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın