koroner arter hastalığı beslenme ve diyet önerileri

Koroner Arter Hastalığında 8 Önemli Beslenme Önerisi


Kalp kasına kan transferini sağlayan arterlerin sertleşip daralmasıyla meydana gelen koroner arter hastalığı (KAH) ölümcül boyutlara ulaşabilen ve en sık görülen kalp hastalığı tipidir.  Koroner arter, kalbin iç duvarlarında ”ateroskleroz” denilen kolesterol ve plak birikmesinden kaynaklanır. Bu birikimden dolayı zaman içinde kalp, ihtiyaç duyduğu kanı alamamaya başlar. Bu durum göğüs ağrısına ve kalp krizlerine sebebiyet verebilir. Koroner arter hastalığında beslenme, hastalığın tedavisinde ve tekrarlamamasının sağlanmasında en önemli etkenlerden biridir.

Koroner Arter Hastalığı Diyet Tedavisi için Öneriler

Koroner arter hastalarının diyet listeleri ve öğün planları bu hastalığın gerekliliklerine göre bir uzman diyetisyen tarafından belirlenmelidir. Kalp sağlığını tehdit eden yiyeceklerden uzak durulmalı, vücuda gerekli besin ögeleri doğru miktarlarda ve doğru zamanlarda alınmalıdır. Bu hastalıktan muzdarip olanlar öncelikle aşağıda listelediğimiz önerileri mutlaka uygulama başlamalıdır:

1. Porsiyonlar Ölçülü Olmalı

Koroner arter hastalığı ve diyet tedavisi sırasında porsiyon miktarı da yedikleriniz kadar önem taşır. Porsiyonlarınızın fazla olması gereğinden fazla kalori almanıza yol açabilir. Lokantalarda verilen porsiyonlar çoğunlukla gereğinden fazladır.

Koroner arter hastalığında beslenme konusunda meyve ve sebze gibi besin değeri yüksek gıdalara ağırlık verilmeli, rafine edilmiş ve işlenmiş besinlerden, fast food kültüründen olabildiğince uzak durulmalıdır.

Sağlıklı porsiyon ölçümü küçük kase, tabak ya da kaşıklarla yapılabilir. Diyetiniz devam ederken daha iyi ve sağlıklı hissettiğinizde, vücudunuzu ve hastalığınızı tanıdıkça, porsiyonlarınızı doğru ölçme beceriniz de gelişecektir. Tabi ki öncelikle bir diyetisyenden yardım almanız şart!

2. Sebze Meyveye Ağırlık Verilmeli

Sebze ve meyveler iyi birer vitamin ve mineral kaynağı olduğu gibi; kalorisi düşük olmasına rağmen, diyet lifi olarak zengin içeriğe sahiptir ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı besin değerlerine sahiptir. Meyve ve sebzeye ağırlık vermek kişiyi ayrıca tüketilmemesi gereken kalorisi yüksek besinlerden uzaklaştırır.

Özellikle düşük sodyum içeren sebze ve meyveleri yahut ölçülü miktarda meyve sularını tüketmek, koroner arter hastalığının seyrinin olumlu yönde etkileyebilir. Hindistan cevizi, kızartılmış ya da şeker takviyesi yapılmış sebze ve  meyvelerin kısıtlı alınması gerekir.

ekmek resmi beyaz ve esmer

3. Tam Tahıllar Tüketilmeli

Kepekli tahıllar, kalp sağlığını ve kan basıncını düzenleyen besin kaynaklarıdır. Koroner arter hastalığı için hazırlanan bir diyet listesinde; kepekli un, buğday ekmeği veya tam tahıllı ekmek, bir porsiyon içerisinde en az 5 gram yüksek lifli tahıl, esmer pirinç ya da buğday, yulaf ezmesi gibi tahıl türlerine ağırlık verilmeli, beyaz ekmek ve un, kek ve bisküvi türleri, pastalar, krakerler gibi tahıl türlerinden uzak durulmalıdır.

4. Sağlıksız Yağlardan Uzak Durulmalı

Doymuş yağlar ve trans yağları hayatınızdan çıkarmak, koroner arter hastalığına karşı etkili bir tedbirdir. Kandaki kolestrolün yüksek olması, ateroskleroz adı verilen sağlıksız plakların birikmesine yol açar.

Koroner arter hastalığı ve diyet tedavisi, günlük alınan doymuş yağ miktarının en alt düzeye indirilmesi esastır. Yemeklerinizde; tereyağı yahut margarinler yerine zeytinyağı, ayçiçek, düşük sodyum içeren yağlar gibi alternatifleri kullanmanız önerilir.

Hazır alınan kek, kurabiye, kraker gibi atıştırmalıklarda trans yağı kullanılır ve bazılarının içeriğinde “kısmen hidrojenlenmiş” ifadesi yer alır. Doğru bir diyet için bu ürünlerden uzak durmak gerekir. Balık, avokado, kabuklu yemiş gibi besinlerde bulunan doymamış yağlar, diyetiniz için en sağlıklı yağlardır. Doymamış, sağlıksız yağların vücut için bir çok faydası vardır ancak her türlü yağ kalori içerdiğinden bu yağları ölçülü kullanmak şarttır.

5. Az Yağlı Proteinler Alınmalı

En iyi protein kaynakları yağsız et ve balık, yumurta, az yağlı süt ve süt ürünleridir.

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan somon, uskumru ve ringa gibi balıklar, koroner arter diyeti için ideal, sağlıklı protein kaynaklarıdır. Bunlara ek olarak; keten tohumu, ceviz, soya fasulyesi ve kanola yağı da az yağlı proteinlere örnek gösterilebilir. Kümes hayvanları sağlıklı besinlerdir, fakat derilerini yemekten kesinlikle uzak durulmalıdır.

Bakla, bezelye ve mercimek gibi baklagiller yağlı et ya da hayvansal gıda yerine kullanılabilecek sağlıklı proteinlerdir. Diyet listesinde yağlı et ve sakatatlardan, işlenmiş etlerden, fast food türünden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu kural trigliserit değerleri yüksek olan hastalar içinde geçerlidir.

günlük ne kadar tuz alınabilir

6. Sodyum Miktarı Azaltılmalı

Gereğinden fazla sodyum almak, yüksek tansiyonu ve kalp rahatsızlıklarını tetikler. Kalp sağlığına uygun bir beslenme için öğünlerdeki sodyum miktarı azaltılmalıdır. Uzmanların tavsiyelerine göre, sağlıklı yetişkinler yaklaşık bir çay kaşığı tuza denk gelen 2300 miligramdan fazla sodyum almamalıdır. Yetişkinler için ideal sodyum miktarı günlük ortalama 1500 miligramdır.

İşlenmiş, dondurulmuş ve fırınlanmış ürünler yerine taze sebzeler ve besinlerle evinizde pişirilmiş yemekler, tuzu azaltmak için iyi bir başlangıç olacaktır. Hazır yahut konserve yemek tüketmek durumunda kalırsanız bu ürünlerin sodyum değeri azaltılmış olanlarını tercih edin. Ayrıca sofra tuzu ya da sofra tuzuyla eşit sodyum değerine sahip olan deniz tuzu yerine doğru çeşni ve baharatlar kullanarak da tuz alımını azaltabilir, diyetinize katkıda bulunabilirsiniz. Ketçap, mayonez, soya sosu gibi çeşnileri ve restoran yemeklerini de mutlaka sınırlandırmalısınız.

Ayrıca Bknz: Tuzun Zararları Nelerdir

7. Planlı Beslenin, Günlük Menüler Oluşturun

Koroner arter hastalığı için diyet tedavisinde, yukarıdaki tavsiyeleri dikkate alarak düzenli beslenme alışkanlığı yakalayın ve besinlerinizi seçerken sebze, meyve, protein, sağlıklı yağlar ve tam tahılları tercih edin. Un, şeker ve tuzdan uzak durun ve porsiyonlarınızı ölçülü tutun ve öğünlerinizi olabildiğince çeşitlendirin.

Örneğin, bir akşam ızgara balık yemişseniz, sonraki gece haşlanmış sebze yemekleri deneyin. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin ögelerini almasını sağlayın ve diyetinize renk katın.

8. Kendinize Küçük Sürprizler Yapın

Uyguladığınız diyetin başarıya ulaşmasını ve sağlıklı yaşamınızı kutlamak için, kendinize zaman zaman lezzetli ve doğal küçük atıştırmalık ödüller verin. Fakat bu kaçamakların diyetinizin temel prensiplerini bozmasına asla izin vermeyin, dozaja dikkat edin. Diyetisyen tarafında Sağlıklı bir diyet listesi oluşturup bunu doğru bir biçimde uygularsanız, zaman zaman bu disiplini beslenme uzmanının izni dahilinde tolere edebilirsiniz.

Ayrıca Bknz: Ateroskleroz (Damar Sertliği) Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Tatlandırıcılar Kan Şekerini Nasıl Etkiler? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın