kuvaşiorkor beslenme tedavisi

Kuvaşiorkor ve Beslenme Tedavisi


Malnütrisyon bir canlının sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan bir ya da birden daha fazla besin ögesinin vücudun mevcut dengesini bozacak şekilde yetersiz ya da dengesiz alımı sonucunda ortaya çıkan klinik bir durumdur ve izlenmesi,  tedavi altına alınması gerekmektedir. Bu yazımızda malnutrisyonun en sık görülen şekli protein-enerji malnutrisyonunun bir alt başlığı olan Kwashiorkor’u (Kuvaşiorkor) inceleme altına alacağız ve nedenleri, belirtileri, tedavisive kuvaşirorkor da beslenm üzerinde konuşacağız.

Kuvaşiorkor Nedir?

Dünyada her yıl milyonlarca çocuk malnutrisyon ve enfeksiyon hastalıkları sebebiyle can kaybetmektedirler. Hatta genel tabloya baktığımızda solunum yolları enfeksiyonları, ishal ve diğer enfeksiyon hastalıklarından dolayı ölen çocukların çoğunda bu hastalıkların gelişmesi ve ağır bir şekilde seyretmesi de beslenme bozukluklarının bulunmasındandır. İşte bu nedenle beslenme bozukluklarının önlenmesi, erken dönemde fark edilip düzeltilmesi hayati önem taşımaktadır.

Kwashiorkor (Kuvaşiorkor) de genellikle gelişmekte olan ülkelerdeki memeden kesilen çocuklarda 6. aydan sonra görülen ve genel olarak 18. ay ile 3 yaş arasında seyreden bir hastalıktır. Bu hastalarda kaloriden yeterli beslenme görülse de protein alımı yetersizdir.

Nedenleri

Gelişmekte olan ülkelerde Kuvaşiorkor un nedeni sosyoekonomiktir.

Memeden kesilen kwashiorkorlu çocukların beslenme öykülerini incelediğimizde yalnızca şeker, nişasta, sulu ve unlu mamalar ile beslenildiğini, listenin saf ve safa yakın karbonhidrat içeren besinler içerdiğini görmekteyiz. Yani enerji alımı gereken düzeyde alınsa da protein alımı oldukça yetersizdir. Kuvaşiorkor da beslenme hatalarının nedeni genellikle ekonomik durumdan kaynaklanmaktadır.

Bunlara ek olarak sosyoekonomik sebepleri alt başlıklarda inceleyecek olursak ilk maddeyi aile yapısı gösterebiliriz. Örneğin yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklar genellikle büyük ailelerde bulunmaktadır.  Büyük ailelerde yetişen çocukların ağırlık ölçümlerinde genele nazaran daha düşük ağırlıkta oldukları saptanmıştır. Bu, evde birden fazla okul öncesi çocuğu bulunan annelerin çocuklarına gerekli ve yeterli bakımı sağlayamadıklarını gösterir.

Sosyoekonomik sebeplerden bir diğeri olan anneye ait özelliklere bakacak olursak annenin çalışması bebeğin beslenme durumunu kötü yönde etkileyebilmektedir. Özellikle kırsal kesimde büyüyen çocuklar hasat zamanlarında annelerinden uzun saatler ayrı kaldığı için beslenmesi ya diğer kardeşlere ya da yaşlılara bırakılmaktadır. Ki iki yaşta da beslenme konusunda bilgisizlik görülmektedir.

Ayrıca annenin yaşı, eğitim seviyesi de beslenme konusundaki bilgisiyle paralellik göstermektedir. Genç ve eğitimsiz anneler çocuğun protein yönünden kaliteli beslenmesi ile yeteri kadar ilgilenememektedir.

Son olarak ailenin yetersiz ekonomik seviyede olması da çocuğun kaliteli enerji alımını, istenen miktarda protein tüketmesinin önüne geçmektedir.

kuvaşiorkor çocuk resmi

 Kuvaşiorkor  hastalığının belirtileri?

  • Kuvaşiorkor Hastalığının en belirgin belirtisi ödem, çevreye karşı ilgisizlik ve davranış bozukluklarıdır. Ödem ellerde, ayaklarda veya yüzde bulunabilir.
  • Protein alımının yetersizliğinden dolayı hasar görmüş ve yıpranmış dokuların onarılması gecikir.
  • Kas ve cilt altı yağ dokusunda azalma görülür fakat bu kayıp ödem tarafından maskelenmiştir. Yani çocukta belirgin bir kilo kaybı gözlenmez bunun sebebi vücuttaki mevcut ödemdir.
  • Deride pullanma, yer yer pigmentasyon bozuluklukları, çatlaklar ve ülserleşmeler görülebilir. Saçlarda kızıla çalan kahverengiye dönüşme vardır, yeterli protein alımı ile saç rengi düzelir.
  • Kuvaşiorkor da Düşük albümin ve düşük potasyum seviyesi gözlemlenir. Sodyum birikimi ise fazladır.
  • A vitamininde ve eser elementlerde (özellikle çinko, bakır, magnezyum) düşme, lipit seviyesinde artış görülür. Kuvaşiorkor da beslenme bu yüzden büyük önem taşır.
  • Karın şişliği, iştahsızlık, deri enfeksiyonu ve ishal de belirtiler arasında kendini gösterebilir.
  • Zaten Kwashiorkor hastaları hastaneye genellikle azalan iştah, ishal ve uzun süren enfeksiyon gibi şikayetlerle başvurmaktadır.

Tedavisi

Tedavinin ilk adımında çocuğun Kwashiorkor olmasına sebep olan etmenler tespit edilir ve çocuğun anne sütü alıp almadığı, gerekli ek besinleri tüketme durumu öğrenilir.

Ailenin geliri ve beslenme olanakları göz önüne alınarak çocuğun doğru beslenmesi için anneye  gerekli eğitim verilir. Yiyeceklerin nasıl en az besin kaybıyla hazırlanıp pişirileceğinin de anneye öğretilmesi önem arz etmektedir. Amacımız zaten ortalama gelir düzeyine sahip aileye pahalı mama veya besinler aldırmak değil ailenin olanaklarının ve yöresel besinlerin değerlendirilmesidir.

Kwashiorkor tanısı konmuş çocuğa doktor evde tedaviyi uygun gördüyse beslenme önerileri diyetisyen tarafından verilmelidir. Sonraki süreçte çocuk izlenmeye alınmalıdır. Ailenin beslenme ile ilgili eğitimine de dikkat etmek önemlidir.

Hastalığa eşlik eden enfeksiyon, ishal gibi hastalıkların olup olmadığı tespit edilir ve varlığı durumunda tedavi altına alınır.

kuvaşiorkor beslenme ve diyet

Kuvaşiorkorda Beslenme ve Diyet Tedavisi

Kwashiorkor bir malnutrisyon çeşitidir ve malnutrisyon tedavilerinin temelini eksik ögeleri tamamlamaya çalışan beslenme tedavisi oluşturur. Amaç vücut depolarının doldurulması, büyümeyi yakalamanın sağlanmasıdır. Kuvaşiorkor Beslenme tedavisinde ise çocuğun ayına veya yaşına uygun hazırlanmış beslenme programı yavaş yavaş arttırılarak uygulanmalıdır. Protein de bu programa uygun olarak önce düşük ve gittikçe arttırılarak verilmelidir.

Tedavinin ana ilkesi yeterli miktarda protein ve enerjinin verilmesine dayanır. Sütlü besinler, mamalar, özellikle anne sütünden yeni ayrılmış çocuğun en kolay protein alabileceği kaynaklar arasındadır. Kuvaşiorkor diyet tedavisinde ayrıca temin edilmesi kolay olan tahıl ve kurubaklagillerin içine de kıyma, yumurta, süt veya yoğurt eklenerek besin kalitesi arttırılabilir.

Kwashiorkor’un altında yatan asıl sebebin proteinden kısıtlı beslenme olduğunu hesaba kattığımızda sütten kesilen çocuğun enerji ihtiyacını saf veya safa yakın karbonhidratla sağlanmamalıdır. Hastalık gelişmesi durumunda ise belirtiler kesinlikle göz ardı edilmemeli ve bir an önce tedaviye başlanılmalıdır.

Tedavi diyetisyen ve doktorun ortak çalışması ile yürütülmelidir. Çocuğun ayına/yaşına uygun beslenme programı hazırlanmalı ve büyük bir titizlikle uygulanmalıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Hipertiroidi Beslenmeve Diyet Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın