maden suyunun faydaları ve besin değerleri

Maden Suyu: Faydaları – Besin Değerleri – Kalorisi


Maden suyu, gün içerisinde besinlerin rahat sindirimini sağlamak ve mineral alımını arttırmak için kullanılan bir içecektir. Kalori içermemesi ve birçok mineral bakımından zengin olması maden suyu tüketiminin önemini arttırmaktadır. Soda ve maden suyunun karıştırılmaması gerekmektedir. Soda sadece sodyum- karbonat içerirken maden suyu birçok farklı mineral bakımından zengindir.

Günlük hayatımızda sıvı tüketimi önemli yer tutmaktadır. Bireylerin günlük 8-10 bardak su tüketilmesi önerilmektedir. Elbetteki su dışında başka sıvılar da tüketmekteyiz. bunların başında yemekten sonra çoğumuzun içme ihtiyacı hissettiği soda ve maden suyu gelmektedir. Bu yazımızda maden suyunun faydaları, besin değerleri ve maden suyunun kalorisi olup olmadığı üzerine konuşacağız. Ayrıca soda ve maden suyunun farklarına göz atacağız.

Maden suyu nedir?

Maden suyu, jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından direk kuyu açılarak veya doğrudan kaynaktan doldurularak elde edilmiş, çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içeren kaynak sularıdır. Tamamen doğaldır ve sıklıkla soda ile karıştırılmaktadır. Sodayı daha iyi tanımak için Soda Besin Değerleri ve Diyetteki Yeri konusuna göz atabilirsiniz.

Nasıl Üretilir?ü

NASIL ÜRETİLİR?

Maden suyu üretimi kaynaktan çıkarılarak veya kuyu açılarak yer altı sularının alınmasıyla yapılmaktadır.  Yeryüzüne çıkarılmasında içerisinde bulunan karbondioksit gazının yaptığı basınç rol oynamaktadır. Yeryüzüne çıkarken özellikle farklı mineralleri de alarak çıkması maden suyunun mineraller bakımından zengin olmasında rol oynamaktadır.

İçerisinde bulunan katı madde/mineral eriyiği 250 mg/L den az olmamalıdır.

Çözünmüş katı madde  miktarına göre ise düşük ve yüksek mineralli maden suları olarak ayrılmaktadırlar

Şimdi maden suyunun besin değerlerine bir bakalım.

maden suyu besin değerleri kalorisi

Besin Değerleri ve Kalorisi

Maden suyunun kalorisi yoktur ve sıfır kalori olarak değerlendirilir. Dolayısıyla enerji vermez ve kilo aldırmaz. İçerisinde makro besin ögeleri olarak tabir edilen karbonhidrat, protein ve yağ bulunmamaktadır. Mineral yoğunluğu çok yüksek olup özellikle sodyum, potasyum, magnezyum gibi bir çok katyonu içerisinde barındırmaktadır. Maden suyunun faydaları bu minerallerden kaynaklanmaktadır.

Maden suyunun kalori ve mineral tablosu aşağıdaki gibidir:

Katyon (mg/dl)

Besin değeri Miktarları
Kalori 0kkal
Sodyum 399,3mg/dl
Potasyum 29,84mg/dl
Kalsiyum 125mg/dl
Magnezyum 78,26mg/dl

 

Anyon (mg/dl)

Besin değeri Miktarları
Kalori 0kkal
Bikarbonat 1910mg/dl
Klorür 30,10mg
Sülfat 54,58mg/dl
Florür 1,0mg/dl

 maden suyunun yararları nelerdir

Maden suyunun faydaları

Maden suyu içerisinde bulunan; kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfat, demir, klor ve sodyum gibi mineraller bakımından birçok yarar göstermektedir;

Şimdi maden suyunun faydalarına göz atalım.

  • Kemik Sağlığını İyileştirir: Maden suyu kalsiyum açısından zengindir. Kalsiyum, kemik oluşumunda rol oynayan en önemli mineraldir. Böylece, günlük maden suyu tüketimi vücuttaki günlük kalsiyum desteğini sağlar. İnsan kemiklerini, dişlerini ve hatta tırnakları hasara karşı güçlendirir.

 

  • Vücut Yağını Düzenler: Maden suyunun yararlarından bir tanesi de vücut yağını düzenlemektir. Maden suyu, yağ metabolize edici mineralleri önemli miktarda içeren, yağ içermeyen, önemli bir sıvı kaynağıdır. Vücuttaki bir miktar yağ katmanının yakılması için gerekli olan yağ yıkımına yardımcı olur. Basitçe, maden suyu daha ince bir yapıya sahip olmanızı sağlar. Her gün gazlı içecekler ve soda üzerinde daha iyi bir seçimdir. Düzenli olarak maden suyu tüketimi kilo yönetiminde yardımcı olabilmektedir. Bu etkisi bilimsel olarak tam anlamıyla kanıtlanmış değildir. Kalori içermemekte ve diyette kullanımı uygundur. (Hastalık durumları hariç)

 

  • Kan Basıncının Düzenlenmesi: Maden suyu, kan basıncında dalgalanma sorunu yaşayan insanlar için de iyi bir kaynaktaktır. Magnezyum ve kalsiyumdan zengindir. Her iki mineral de insan beyninin ve vücudun elektrolitik yolaklarında aktif şekilde rol oynar. Bu elektrolitik denge, insanlardaki kan basıncının korunması için çok önemlidir.

 

  • Kardiyovasküler Hastalıkları Azaltır: Maden suyu, insan vücudundaki yağı metabolize etme gücüne sahiptir. Bu da, kötü kolestrolün (LDL) vücutta artışının engellenmesini sağlar. Kötü kolesterol veya LDL, yağ dokularına ve kan kılcal damarlarında ve çevresinde birikmektedir. Kan dolaşımına katılma ve kılcal damarların daralmasına sebep olmaktadır. Bu da, kalp hastalarında kalp krizi riskini artırmaktadır. Maden suyu, kılcal damarlarda LDL’nin artmasını ve birikimini engeller. Tıkalı kılcal yolları yeniden açar. Böylece kalp hastalıkları riskini de azaltır.

 

  • Asitliği Azaltır: Maden suyunun yararlarından bir tanesi de asiditeyi düzenlemektir. Maden suyu sülfat içerir. Sülfatlar pankreasta lipaz ve amilaz gibi sindirim enzimleri üreten katalizörlerdir. Bu sindirim enzimleri şişkinlik ve kabızlık gibi sorun yaşayan bireylerin rahatlamasını sağlar. Duodenumda ve bağırsaklardaki toksinlerin koagülasyonunu daha da azaltmaktadır. Sonuç olarak, asitlik sorunu uygun sindirimle yok edilmektedir.  Maden suyu sindirimi kolaylaştırmakta ve alkali yapısıyla mideyi rahatlatmaktadır.

 

  • Cildin Parlaklığını Artırır:  Maden suyu, cildinize dost silika (silikon dioksit- SiO2) partiküllerini içerir. Silika, güzel bir cildin doğal sırrıdır. İnsan derisinde kollajen üretimini tetikler. Artan kolajen oluşumu, kırışıklıkların, koyu renk lekelerin azalmasına sağlar. Cilt lekesini yok eder; nemli, esnek ve parlak bir yapı kazanmasını sağlar.

Maden suyu zayıflatır mı?

Maden suyu kalorisiz olduğundan diyet yaptığınızda iyi bir sıvı alternatifidir. İçeriğindeki karbondioksitten dolayı midenizde doluluk hissi yaratır ve daha fazla yemek tüketmenizi engeller. İçeriğindeki bikarbonat içeriği sayesinde mide asitliğini nötralize eder ve sindirimi kolaylaştırır. Direkt olarak kilo verdireceğini söylemek mümkün değildir ancak yardımcı bir unsur olarak değerlendirilebilir. Maden suyunun faydalarından bir tanesi de budur.

İlginizi çekebilir : Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Rehberi | Sağlığınızı Geri Kazanın

Ne kadar içilebilir?

Çok fazla tüketilmesi durumlarında hazımsızlığa  ve gaz sorunlarına sebep olabileceğinden 1 veya 2 su bardağından fazla tüketilmemelidir.

Tüketilmemesi gereken durumlar

İçeriğinde bulunan fazla sodyumdan dolayı Hipertansiyon hastalarının ve böbrek hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir.  Aksi durumda kan basıncı kontrol altına alınamayabilir, böbrek fonksiyonları bozulabilir.

maden suyu tüketimi zararlı mı

Zararları

Maden suyunun bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Sağlıklı kişiler üzerinde tüketiminde aşırıya kaçılmadığı sürece bir zararı görülmemiştir. Aksine maden suyunun yararları bir hayli fazladır.

Sadece aşağıdaki 2 duruma dikkat edilmelidir:

  • Maden suyu içerdiği sodyum oranından dolayı hipertansiyon hastalarının, kalp-damar hastalarının sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir ve bu nedenle tüketilmemelidir.
  • Maden suları yüksek sodyum içerdiği ve sodyumun kemikten kalsiyum atımını arttırdığı için bireylerin aşırı tüketimden uzak durması gerekmektedir.

Gebelikte Maden Suyu İçilir mi?

Çevremizde gebelikte maden suyu tüketilmemesi yönünde duyumlar almışsınızdır. Oysaki maden suyunun içeriğinde bulunan minerallerin hem bebek hem de gebe birey için önemlidir. Günlük 2,5-3 litre sıvı ihtiyacımızın tamamının tabi ki de maden suyundan sağlanmasını istemiyoruz. Maden suyu tükettiğinde rahatsızlık hissetmeyen gebe bireylerin de günlük 1 su bardağı tüketmesinde bir sakınca yoktur.

Soda ve Maden suyunun Farkı Nedir

Soda ve maden suyunun farkının temelinde doğallık yatmaktadır. Maden suyu tamamen doğal olan, hiç bir katkı maddesi ihtiva etmeyen ve yer altından çeşitli yöntemlerle yeryüzüne çıkarılan saf bir içecektir. Soda da ise bu durum tamamen farklıdır. Soda esasen içme suyunun içerisine yapay nitelikteki mineraller eklenip karbondioksit eklenmesi ile elde edilir. Tamamen yapay bir içecek olan soda, maden suyu kadar yararlı ve besleyici değildir. Mineral ihtiyacının karşılanması için soda yerine maden suyu tüketilmesi gerekmektedir.

Maden suyu sindirimi kolaylaştırdığından yemeklerden sonra tüketilebilir fakat her öğün sonrası tüketilmesi mide tembelliğine sebep olabileceğinden günlük 1-2 su bardağını aşmayacak şekilde tüketilmelidir. İçeriğinde bulunan yararlı mineraller vücudumuzda çeşitli yolaklarda kullanıldığından sağlığa yararlıdır. Piyasa da bulunan merdiven altı işletmelerde üretilen maden suyu ve benzeri içeceklerin vücudumuza yarar sağlamak isterken zarara dönüşmesini önlemek için güvendiğiniz markaların maden sularını tüketiniz.. Sağlıcakla kalın…

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Suyun Görevleri: Günlük Su İhtiyacı ve Az Tüketimi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın