mate çayı poşet

Mate Çayının Olası Yararları ve Kilo Verme Üzerine Etkileri


Mate çayı, tüm dünyada bilinen ve sıklıkla kullanılan Güney Amerika’ya özgü geleneksel bir çayıdır. Kahvenin verdiği gücü, çayın verdiği sağlığı ve çikolatanın verdiği mutluluğu tek başına karşıladığına inanılan, Ilex paraguariensis bitkisinin yapraklarından ve dallarından yapılan bitkisel bir çaydır. Bitkinin yaprakları ateşte kurutulup sıcak suya batırılarak çay yapılır. Mate çayı yararları uzun süredir araştırılmakta ve zayıflama sürecinde olan kişilere yardımcı olup olmayacağı sorgulanmaktadır.

Bu yazımızda mate çayının yararlarından ve özelliklerden bahsedeceğiz.

Mate Çayının Özellikleri ve Faydaları

Özelliklerini ve yararlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

1-)Antioksidanlar ve Zengin Besin İçeriği

Mate çayı, başta ksantin denilen, uyarıcı etkisi olan, çay, kahve ve çikolatanın etkin bileşenlerinden olan kafein ve teobromini içerir. Etkili antioksidanlardan biri olan caffeoyl maddesi, mate çayı içerisinde bolca bulunur. Mate çayında ayrıca kolestrol düzenleyici anti-enflamatuar etkili saponin ve hastalıklara karşı önleyici polifenoller de bulunur. Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok antioksidan vitamin ve mineralle birlikte dokuz temel amino asitten yedisini içeren mate çayı diyetlerde tercih edilebilmektedir.

mate çayı demleme ve içimi

2-)Enerjiyi ve Zihinsel Odaklanmayı Arttırma

Mate çayı bir büyük bardak başına 85 miligram kafein miktarına sahiptir. Çaydan daha fazla, kahveden daha az olan bu oran gün içinde enerjik hissettirir. Kafein aynı zamanda beyindeki belirli sinyalleme moleküllerinin seviyelerini arttırarak zihinsel odaklanmaya katkı sağlar. Birçok insan üzerinde yapılan deneylerde, 375 ila 450 mg arası kafein tüketiminin katılımcılarda uyanıklık, kısa süreli hafıza ve reaksiyon sürelerine olumlu katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Ancak fazla kafein alımı bir çok sorunu beraberinde getirebilir. Tüketebilceğiniz maksimum miktar için doktorunuza ve diyetisyeninize danışmanız sağlıklı olacaktır.

3-)Fiziksel Performansı Arttırma

Mate çayı yararları arasında çayın içindeki etkin madde olan kafeinin, kasılma ve yorgunluğa karşı iyileştirici etkisi bulunması gelir. Ayrıca kafein vücudun spor performansını da arttırır. Yapılan testler, egzersiz sırasında alınan mate çayının egzersiz öncesi alınan mate çayına göre %24 daha fazla etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu da mate çayı zayıflatır mı sorularının merakını giderebilir. Ancak henüz kesin olarak kanıtlanmamıştır.

4-)Enfeksiyonlara Karşı Koruma

Mate çayı, parazit ve mantarları önlemede etkilidir. Mate çayının, mide krampları ve ishale neden olan E-coli bakterisini etkisiz hale getirdiği kanıtlanmıştır. Mate çayının içeriğindeki bileşikler ayrıca, pullu deri, kepek deri döküntüleri gibi etkiler yapan Malassezia furfur mantarının büyümesini önler. Bu bileşikler ayrıca bağırsak parazitlerinin giderilmesinde de etkilidir. Bu çalışmalar izole hücreler üzerinde yapılmış olup, insan hücrelerinde ne gibi etkiler yaratacağı konusunda çalışmalar devam etmektedir

5-)Kilo kaybı / Zayıflama Üzerine Etkisi

Kendi başına bir kişiyi ideal kiloya kavuşturması elbette ki mümkün olmasa da günlük önerilen dozlarda tüketiminin metabolizmayı canlandırabileceği ve kilo kaybına olumlu etki yapabileceği konusunda bazı çalışmalar vardır. Bu nedenle mate çayı zayıflatır mı sorusunu soran kişiler uygun bir diyet programı ve egzersiz planı ile birlikte mate çayı kullanımı ağırlık dengesini sağlamada yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmada  mate çayı içmenin aşırı kilolu bireylerde bel – kalça oranında %2’lik zayıflama sağladığı görülmüştür. Bu da mate çayının termojenik etkisinin olabileceğini göstermektedir. Ayrıca Bknz: Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Rehberi | Sağlığınızı Geri Kazanın

bağışıklı sistemini güçlendirme, güçlü immün sistem

4-)Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirme

Mate çayının yararları bağışıklık sisteminde de görülebilir. İçerdiği C ve E vitamin, selenyum ve çinkoyla bağışıklık sistemini kuvvetlendirici yapısı vardır ancak kesin bir tanı için mate çayı bileşenlerinin insan hücresi üzerinde görülmesi gereklidir.

5-)Kan Şekerini Düşürme(?)

Diyabet hastaları da mate çayının yararlarından istifade edebilecek başka bir gruptur. Mate çayının kan şekerini düşürücü etkisinin yanı sıra insülin düzenleyici yönü de vardır. AGE diye bilinen glikasyon ürünlerinin oluşumunu engelleyebileceği görüşü hakim olsa da insanlar üzerindeki araştırmalar devam etmektedir.

6-)Kalp Hastalığı Riskini Düşürme

Caffeoyl ve polifenoller gibi antioksidanlar içeren mate çayı, kalp rahatsızlıklarını önleyici etkiye sahiptir. Bitki ve hayvan hücreleri üzerinde yapılan çalışmalarda kalbe karşı koruyucu, insan hücresi üzerinde ise kolestrol düzenleyici etkiye sahip oluğu saptanmıştır. Katılımcılarda, 40 günlük bir periyotta her gün belirli miktarda mate çayı tüketimi sonucu LDL kolestrol düzeyi % 8.6-13.1 oranında gerilemiştir. Kolestrolle ilgili bu veriler mate çayının kalp hastalıklarına ilişkin faydasını gösterir.

mate çayı zararları nelerdir

Mate Çayının Olası Zararları

Mate çayının kullanımı sağlık açısından pek çok konuda fayda sağladığı gibi, aşırı yahut bilinçsiz kullanımda karşılaşılabilecek bazı riskler de mevcuttur. Bu durumlara ilişkin bazı örnekler şunlardır;

  • Aşırı mate çayı tüketiminin sindirim sistemi hastalıkları ve kanser riskini arttırması
  • Fazla sıcak tüketilmesi halinde solunum ve sindirim kanallarına zarar verip kanser hücresi oluşturabilmesi
  • Kafeinin baş ağrısı, migren ve yüksek tansiyonu tetiklemesi
  • Hamile kadınlarda düşük riskini arttırması (Üst limit günde 3 fincandır.)
  • MAOI ilaçları, kas gevşetici ve antidepresanlarla etkileşime girme riski bulunması

Mate çayına yeni başlayanlar çayı düşük dozda almalı, ölçülü bir biçimde arttırmalı ve içmeden önce bir süre soğumasını beklemelidir. Kronik bir hastalığı olanlar ise mutlaka doktoruna ve diyetisyenine danışmalıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Avokadonun Yararları ve Besin Değerlerine Diyetisyen Bakışı başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın