menstruasyon beslenme önerileri

Menstruasyon Döneminde Beslenme Önerileri


Kadınları erkeklerden ayıran en önemli fizyolojik özelliklerden biri de adet dönemleridir. Menstruasyon, 11 yaşından 60 yaşına kadar 28 günde bir tekrarlanan, oldukça zorlu bir süreçtir. Kadınlar bu dönemlerde yaşadıkları fiziksel değişimlerin yanı sıra hormonların dalgalanması nedeniyle ruhsal değişimler de yaşarlar. Adet döneminde kadınlar; baş ağrısı, şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, kilo almak, sırt ağrısı, karın ağrısı, kramplar, sese ve ışığa karşı duyarlı olmak, yeme isteği, ishal ya da kabızlık gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu sıkıntılar menstruasyon döneminde beslenme önerileri ile hafifletilebilir ve adet döneminin daha rahat geçmesini sağlayabilir.

Adet Döneminde Nasıl Beslenilmelidir?

Bu dönemde beslenme açısından nelere dikkat edileceğini maddeler halinde inceleyelim.

Su

Adet döneminde nasıl beslenilmelidir sorusunu soran kadınlara genellikle bol su içmeleri önerilir. Adet döneminde su içmek şişkinlik ve ödemi hafifletmeye yardımcı olur. Vücudun su tutmasının sebebi, yeterli su olmadığını düşündüğü içindir. Adet döneminde kadınlar kanla birlikte bol miktarda sıvı kaybederler. Bu yüzden yeterli su içmek, bağırsak hareketlerinin düzgün çalışmasını sağlar, bu da karın bölgesinde oluşan ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

yaz sebzeleri nelerdir faydaları nelerdir

Sebzeler

Kadınlar her menstruasyonda yaklaşık 30-80 ml kan ve 15-25 ml demir kaybederler, bu nedenle demir açısından zengin gıdalarla kaybedilen demirin yenilenmesi gerekir. Ancak, pek çok şeyde olduğu gibi, demir tüketiminde de aşırıya kaçmamak önemlidir, çünkü bu yiyeceklerin fazlalığı şişkinliğe neden olabilir.

Menstruasyon döneminde beslenme önerileri arasında bulunan maydanozda, menstruel süreci uyarmada ve menstrüel krampları hafifletmede oldukça etkili olduğu bilinen apiol bulunur.

Ispanak, E vitamini, B6 vitamini ve magnezyum gibi krampları önleyen besin maddeleri içerir. Lahana ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler demir bakımından zengin oldukları için menstruasyon döneminde beslenme planına eklenebilir.

Bitter çikolata

Sütlü çikolatalar çok fazla şeker içerirler ayrıca işlenmeleri sırasında vitamin, mineral ve antioksidan gibi besinlerin çoğunu kaybederler. Bu yüzden sağlıksız hormon seviyelerini artırabilirler. Sütlü çikolata yerine ham kakaodan üretilen bitter çikolata tüketmek daha az yağ alınmasını sağlar. Bitter çikolatadaki kakao tozu antioksidan ve lif bakımından zengin olduğu gibi mükemmel bir demir kaynağıdır. Ancak kalori içermesinden dolayı aşırı tüketimi kilo kontrolünü olumsuz yönde etkileyebilir.

Muz

Muz en iyi potasyum kaynaklarından biridir ve aynı zamanda ruhsal durumu güçlendirmeye yardımcı olan B6 ve diğer vitaminleri içerir. Ayrıca bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Menstruasyon döneminde beslenme planı arasında bulunması gereken muz, ishali önleyerek adet döneminin daha kolay geçmesini sağlar. Muz, adet kramplarını önler, su tutmayı ve şişmeyi azaltır.

yeşil çay faydaları var mıdır

Bitki çayları

Adet döneminde nasıl beslenilmelidir sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de bitki çaylarıdır. Soğuk ya da sıcak olarak tüketilebilen bitkisel çaylar adet döneminde yaşanan ağrıları hafifletebilir. Papatya çayı, kas spazmlarını rahatlatabilir, ayrıca anksiyeteye neden olan gerginliğin azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda prostaglandin üretimini azaltan ve adet kramplarını hafifleten doğal bir antienflamatuardır.

Nane çayı doğal bir kas gevşetici ve iştah bastırıcıdır. Tarçın çayı, adet krampı semptomlarını hafifleten anti-inflamatuar ve spazm önleyici özellikler içerir. Fesleğen ve kekik, analjezik veya ağrı kesici bir etkiye sahip olan kafeik asit içerir. Zencefil, mide bulantısı ve şişkinlikleri önleyebilir.

Yeşil çay, östrojen seviyelerini düşürür ve bu da endokrin sisteminin daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Adaçayı, terlemeyi ve kan pıhtılaşmasını düzenleyen aktif özelliklere sahiptir. Banyo suyuna koyulan adaçayı, adet kramplarını hafifletebilir.

Somon

Somon, kasları gevşetmede ve sinirleri yatıştırmada önemli rol oynayan Omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu, kramp ve stres ile başa çıkmaya yardımcı olur. Balık sevmeyenler Omega-3 bakımından zengin olan ceviz veya avokado yiyebilirler.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Beslenme ve Psikoloji Üzerine Yapılan Bazı Bilimsel Çalışmalar başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın