mide spazmı / mide sancısı

Mide Spazmı ve Beslenme Tedavisi


Bir çok kisinin şikayetçi olduğu mide kasılmaları uzun dönemde yaşam kalitesini düşürmekte ve beslenme düzenine olumsuz etki ederek yeterli ve dengeli beslenmeyi engellemektedir. Mide spazmı olarak adlandırılan bu durumun beslenme düzeni ev tüketilen besinlerin çeşitleri ile önemli ilişkisi mevcuttur. Bu yazımızda mide spazmı nedir, belirtileri nelerdir ve mide spazmında beslenme nasıl olmalıdır sorularına cevap vermeye çalışacağız

Mide Spazmı Nedir

Midenin genelde kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılma durumuna “mide spazmı “ denilmektedir. Mide spazmı birçok sebepten dolayı çıkabilmektedir. Bunlara örnek verecek olursak;

1) Yetersiz Beslenme

2) Tahriş

3) İltihaplar

4) Mide Ülseri

5) Bazı Otoimmün Hastalıklar

6) Toksinler

7) Aşırı Efor

8) Travma

9) Ağır metal zehirlenmeleri

Mide spazmının bir nedeni de korku ve heyecan veren stres ve hızlı yemek yerken mideyi hava ile doldurmaktır. Aynı zamanda çiğneme esnasında konuşmakta midenin hava ile dolmasına ve mide spazmı oluşmasına neden olabilmektedir.

Mide Spazmının Beslenme Üzerine Etkisi

Uzun süre açlık durumu mide spazmına neden olabilir. Özellikle ülser veya gastriti olan kişilerde bu durum daha da belirgin olabilmektedir.

Mide Spazmı ve iştahsızlık ilişkili kavramlardır. Mide spazmında şiddetli ağrılı kasılmalar veya gaz hissettiği için hasta bu durumlardan dolayı yemek yemek istemediği için iştahsızlık durumları ortaya çıkabilir. Devam eden iştahsızlık durumu uzun vadede malnütrisyona neden olabilir. Kişide bağışıklık sistemi zayıflayabilir ve bir çok akut ve kronik hastalık gelişebilir.

mide spazmında beslenme sancıyı azaltma

Uzun dönem sonuçları

Mide spazmında beslenme konusunda çok dikkatli olunmalıdır.  Nitekim beslenme konusundaki yanlışlar ilerde ciddi sorunlara yol açabilir. Mide spazmında dikkat edilecek beslenme önerileri;

 • Aşırı yemek mide spazmına neden olabilir.
 • Yeme esnasında hava yutmak yine mide spazmına neden olacak bir diğer faktördür. Bundan dolayı hava yutmamak için yeme esnasında konuşmaktan kaçınılması gerekmektedir.

Mide spazmı durumunda sakınılması gerekenler

Mide spazmı olan kişiler beslenme düzeninde şunlara dikkat etmelidir:

 • Yemekler yavaş yavaş yenmeli.
 • Koyu çay, kızartmalar, baharatlar mide spazmını tetikleyebilir, tüketimlerinde dikkatli olunmalıdır.
 • Yemek yerken sıvı tüketimi kısıtlanmalıdır.
 • Yemekleri az az sık sık olarak yemeliyiz.
 • Tüketilen besinlerin aşırı sıcak veya soğuk olmamalıdır.
 • Bunların yanı sıra aşırı kafein ya da asit içeren içeceklerin yoğun tüketimi

diyetisyen yorum sonuç

Sonuç olarak mide spazmının oluşmasında birçok sebep vardır. Mide spazmının tedavisinde beslenme gerçekten çok önemli bir faktördür. Beslenme doğru şekilde yapılması hastalıkların oluşmasını da engelleyecektir. Eğer mide spazmı olan hastanın midesinde gaz varsa bu hastalar için yürüyüş iyi gelecektir. Mide spazmına çözüm bulmak için verilen beslenme önerilerine uymak ve psikolojik stres gibi etkileyen faktörlerden uzak durmak gerekmektedir. Mide spazmı durumunun kronik olmasına durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktor kontrolünün ardından diyetisyen gözetiminde beslenme düzeni değerlendirmelidir.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Refeeding Sendromu ve Beslenme Tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

2 Yanıt

 1. Avatar
  ibrahim

Bir cevap yazın